Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany i podłogi w salonie

Dekorowanie ścian i układanie posadzki coraz częściej staje się zabawą polegającą na wykorzystywaniu ciekawych faktur i wzorów. Lubicie klimat rustykalny? Połóżcie na podłodze deski jak ze starej stodoły. Chcecie mieszkać w lofcie? Wybierzcie tapetę wyglądającą jak surowa ściana z cegieł. Wszelkie chwyty dozwolone!

TAPETY JAK DZIEŁA SZTUKI

 

Przy wykańczaniu ścian w salonie najbardziej spektakularne efekty można osiągnąć wykorzystując tapety. W pasy, geometryczne wzory, ale też skomplikowane klasyczne ornamenty i motywy roślinne. Niektóre zachwycają misternymi rysunkami przeniesionymi z dawnych rycin, z tkanin przedstawiających scenki rodzajowe oraz z notatników ze szkicami roślin i owadów, wykonanymi przez dziewiętnastowiecznych botaników.

 

Tapety przypominające dzieła sztuki, a także bardzo wyraziste i barwne trudno zastosować w całym pomieszczeniu. Sprawdzą się za to jako element uzupełniający we wnętrzu pomalowanym na jednolity kolor lub pokrytym gładką tapetą. Ci, którzy czują się na siłach, mogą próbować łączyć tapety o różnych wzorach i fakturach. Modne jest zestawianie ze sobą pasów z kilku tapet. Każdy pas może być innej szerokości, a wzory mogą powtarzać się w sposób nieregularny i tworzyć artystyczną mozaikę.

 

Żeby jednak dobrze wykorzystać potencjał, jaki oferują nam tapety, warto znać ich podstawowe rodzaje. Najpopularniejsze i zazwyczaj najtańsze są tapety papierowe – do eksperymentów wybierajmy te mocniejsze, kilkuwarstwowe lub wypełnione drewnianymi wiórkami, przeznaczone do malowania. Wytrzymalsze od papierowych i z reguły ciekawsze pod względem wzorów są tapety winylowe, można je nawet myć. Z kolei najgrubsze i najłatwiejsze w układaniu są tapety flizelinowe (jeśli eksperyment nam się nie uda, łatwo ją oderwiemy). Najdroższe i najbardziej ekskluzywne są tapety tekstylne – trochę szkoda ich do eksperymentowania. Same w sobie stanowią prawdziwe dzieło sztuki, godne najpiękniejszych salonów.

fot. JVD

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".