Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sztuka dekoracji okna

Dekorowanie okna to jak szycie ubrania na miarę – wymaga dopasowania do wymiarów, a także charakteru i stylu wnętrza. To trudne zadanie, tym bardziej że okienne szaty powinny być nie tylko ładne, ale także wygodne w użytkowaniu.

ZASŁONY ZNÓW MODNE

 

Okienne tkaniny mają ogromny wpływ na klimat wnętrza – nie tylko stanowią znaczący element wystroju, ale także decydują o ilości i odcieniu wpadającego przez okno światła dziennego. Wpływ na to ma zarówno gramatura, jak i kolor tkaniny. Jasne dobrze rozpraszają światło i rozjaśniają wnętrze. Ciemne dają odwrotny efekt – pochłaniają promienie słoneczne, więc nie rozświetlają pomieszczenia, ale przyciągają uwagę. Ciemne, ciężkie zasłony przytłoczą niewielki pokój, za to śmiało można z nimi eksperymentować w dużym salonie. Pokryte wzorami zdecydowanie urozmaicą aranżację, jednak ograniczą wybór narzut, dywanów czy poduch, trudno bowiem w udany sposób skojarzyć ze sobą różne wzory.

 

By uniknąć niespodzianek, można bazować na gładkich materiałach lub wykorzystać tkaniny z jednej kolekcji. Wzór trzeba też dopasować do wielkości pomieszczenia – w małym lepiej unikać dużych wyrazistych deseni, lepiej wybrać drobne kwiatki, małe jasne wzory geometryczne lub tkaninę gładką.

 

Na charakter zasłon i firan ogromny wpływ ma rodzaj materiału. Lekkie przezroczyste woale znajdą zastosowanie w większości pomieszczeń. Połyskujące aksamity i grube tkaniny żakardowe lepiej zarezerwować do eleganckiego salonu.

fot. HOME & HOME

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".