Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie salonu

Dobranie sztucznego oświetlenia do salonu może wydawać się samą przyjemnością – na rynku jest przecież tak dużo ciekawych lamp. W rzeczywistości to prawdziwe wyzwanie, bo salon musi być jasny, ale czasem też przytulny i nastrojowy. Reprezentacyjny, ale też wygodny i funkcjonalny.

MIERZ I LICZ

 

Planując oświetlenie salonu musimy pamiętać o możliwościach, jakie dają nam zarówno żyrandole i plafony, jak i kinkiety oraz lampy stojące. Nie należy zapominać też o dopasowaniu do wnętrza rozmiaru poszczególnych opraw. Ta druga uwaga szczególnie dotyczy światła centralnego. Jeśli pokój jest wysoki i dość duży, możemy śmiało zdecydować się na spory i efektowny żyrandol – nawet ten nawiązujący do klasyki, czyli połyskujący, szczodrze ozdobiony kryształkami. Trudniej poszaleć, jeśli salon nie należy do najwyższych ani największych. W każdym przypadku z pomocą przychodzi matematyka.

 

By określić odpowiednią do wnętrza szerokość żyrandola, warto posłużyć się wyliczeniem: szerokość i długość pokoju (np. 300 i 450 cm) trzeba podzielić przez 30. Otrzymane liczby dodać, a sumę pomnożyć przez 2,5. Wynik to optymalna szerokość żyrandola, mierzona w centymetrach (dla naszego przykładowego salonu ta szerokość to ok. 60 cm).

 

Oprócz rozmiarów oprawy, trzeba też zwrócić uwagę na jej budowę. Jeśli źródła światła są skierowane ku górze, osiągniemy efekt rozproszenia światła i równomiernego rozjaśnienia wnętrza, zwrócone na boki dadzą efekt nierównomiernego oświetlenia, zaś skierowane do dołu – optycznie obniżą sufit i w niskim salonie mogą spowodować wrażenie przytłoczenia. Oprawa powinna być dobrana do wnętrza również pod względem wysokości. Zaleca się, by odległość od podłogi do żyrandola wynosiła 210 cm, dlatego w niewysokich mieszkaniach (o wys. ok. 250 cm) optymalnym rozwiązaniem jest plafon. Pamiętajmy też o efektach świetlnych – im oprawa ma krótszy sznur (jest wyżej zawieszona), tym światło ogarnia większą przestrzeń i odwrotnie.

fot. 5PLUS

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".