Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie kuchni

Dobre oświetlenie jest dla kuchni tym, czym zestaw przypraw dla dania: bez niego nic się nie uda. Podczas przygotowywania posiłków światło sprzyja naszej precyzji i stoi na straży naszego bezpieczeństwa. Po pracy staje się jednym ze składników przepisu na niebanalne wnętrze.

ŚWIATŁY PLAN – BŁYSKOTLIWY EFEKT

Światło to zdolny architekt. Rzeźbi i kształtuje przestrzeń, buduje napięcia, wydobywa półtony z kolorów, pogłębia faktury. Ale przede wszystkim pozwala komfortowo i bezpiecznie działać – w kuchni właśnie ta jego właściwość wysuwa się na pierwszy plan. Prace kulinarne wymagają precyzji, dlatego ich główna arena – blat roboczy – powinna zapewniać nam komfortowe warunki. Nie stworzy ich jedna, choćby najmocniej świecąca, centralnie zawieszona lampa sufitowa – w tradycyjnie urządzonym wnętrzu kuchennym, z szafkami usytuowanymi wzdłuż ścian, jej blask oświetli wyłącznie plecy kucharza. Podczas planowania kuchni obowiązuje jedna zasada: im więcej źródeł światła, tym lepiej.

 

Liczy się też niezależność; najwygodniej zaprojektować kilka obwodów elektrycznych. Ich koszt będzie stosunkowo niewysoki, za to zalety – ogromne. Będziemy oszczędni, bo rzadko kiedy zdarzy nam się włączać wszystkie lampy jednocześnie, co zminimalizuje rachunki za energię. Będziemy eko, bo korzystając w danym momencie tylko z wybranych, potrzebnych nam właśnie źródeł światła, ograniczymy zużycie kilowatów. Będzie nam wygodnie, gdyż dysponując kilkoma planowo rozmieszczonymi punktami świetlnymi, wyeliminujemy „szare strefy”, czym zapewnimy sobie komfort i bezpieczeństwo.

 

Wreszcie... będziemy mogli się naszą kuchnią pochwalić i to niejeden raz. Możliwość kreowania wielu planów świetlnych na różnych poziomach służy urodzie wnętrza, podnosi dramaturgię aranżacji i zapobiega nudzie.

fot. STUDIO ESTIMA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".