Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dekoracja stołu

Wspólne posiłki to coraz częściej jedne z nielicznych chwil, które spędzamy naprawdę razem. Warto zadbać o ich estetyczną oprawę, by nawet w zwykły dzień móc odczuwać ich wyjątkowość.

KLASYKA I FANTAZJA

Gotowanie stało się modne! Domowe przyjęcia są dziś bardziej na czasie, niż wycieczka do najlepszej restauracji. Coraz częściej przygotowujemy posiłki wspólnie z rodziną i przyjaciółmi; popularne są spotkania tematyczne, dla których pretekstem jest właśnie jedzenie i biesiadowanie. Styl, w jakim jadamy świadczy nie tylko o naszej kulturze, ale także o indywidualności; stołowanie się w domu pozwala tę indywidualność w pełni zademonstrować.

 

W dziedzinie etykiety serwowania posiłków obowiązują oczywiście zasady, których należy przestrzegać, by nie popełnić towarzyskiego faux pas. Są okazje, jak choćby święta, chrzciny czy ważne rodzinne jubileusze, podczas których nie wypada zanadto oddalać się od klasyki. Uroczystości, których oprawą pragniemy podkreślić szacunek dla osoby czy wydarzenia, lepiej zaaranżować tradycyjnie. Pod każdym nakryciem powinien znaleźć się tzw. podtalerz, czyli ceramiczna, drewniana lub metalowa podstawka, pełniąca rolę łącznika między obrusem a porcelaną. Wykluczone są też choćby najbardziej efektowne papierowe serwetki – sztuka odświętnego celebrowania wymaga serwet materiałowych.

 

Jednak przygotowując przyjęcie mniej formalne – niedzielny obiad rodzinny, kolację dla przyjaciół czy nawet poczęstunek urodzinowy – możemy odsunąć na bok konwenanse i popuścić wodze fantazji. Uwspółcześniona etykieta dopuszcza nawet... brak obrusa, co może posłużyć choćby uwydatnieniu urody pięknego stołowego blatu. Oczywiście „niekonwencjonalnie” nie powinno znaczyć „ubogo”. Taki autorski stół to doskonałe miejsce na niezwykłe dekoracje: serwetkowe origami, niecodzienny bieżnik, podstawki z nietypowych materiałów czy oryginalne świeczniki. Inspiracji warto szukać w mediach, ale do podpatrzonych pomysłów zawsze dobrze dodać szczyptę osobistej inwencji.

fot. ROSENDAHL COPENHAGEN

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".