Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie salonu

Dziś oświetlenie pełni w domu nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Źródłem doznań estetycznych mogą być nie tylko formy opraw, ale również powstające dzięki nim efekty świetlne.

ŚWIETLNE STREFY

Sposób oświetlenia, czyli dobór opraw i ich rozmieszczenie, wynika przede wszystkim z funkcji wnętrza. W pokoju dziennym należy je zaplanować tak, by pozwalało zmieniać klimat i zadania zależnie od potrzeb – będzie to tym łatwiejsze, im więcej punktów świetlnych przewidzimy. Lampy sufitowe centralne razem z kinkietami są idealne jako oświetlenie ogólne. Przy czym im więcej źródeł światła (kinkietów i żarówek w żyrandolu), tym lepiej możemy sterować funkcjami pomieszczenia. Maksymalną ilość źródeł światła możemy włączać np. w czasie uroczystości rodzinnych, a tylko niektóre, gdy potrzebujemy kameralnej atmosfery lub odpoczynku po pracy.

 

Jeśli salon musi przeobrażać się czasem w pokój do pracy lub gdy w części łączącej go z kuchnią pełni rolę jadalni można rozważyć, czy nie lepiej zrezygnować z centralnego żyrandola. Stół, przy którym zasiadamy do posiłków, nie może tonąć w półmroku, dlatego potrzebna będzie lampa zawieszona bezpośrednio nad blatem – będzie ona jednocześnie elementem wspomagającym nieformalny podział salonu na strefy.

 

Pamiętajmy jednak, że światło lampy nie powinno rozpraszać się na boki, ale koncentrować na blacie, dlatego wskazane będą lampy z kloszem nieprzezroczystym lub przezroczystym w niewielkim stopniu i kierującym światło w dół. Specjalne oświetlenie potrzebne jest też w salonie, w którym zdarza nam się pracować. Wówczas wybrany kącik musimy wyposażyć w lampę podłogową lub biurkową z regulacją kąta pochylenia i zasięgu ramienia.

fot. MESMETRIC

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".