Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki łazienkowe

Te z zasilaniem elektrycznym lub grzałką przydają się także latem, kiedy system grzewczy wraz z podłogówką mają wakacje. Ale nawet grzejniki wodne pełnią swoje funkcje przez okrągły rok – jako wieszaki, dodatkowe źródła światła, ścianki lub po prostu frapujące dekoracje.

 Grzejniki łazienkowe

W MOCY SIŁA

Choć pokusa, by wybrać grzejnik ze względu na urodę, jest ogromna – wystarczy przejrzeć modele prezentowane na tych stronach – kryterium decydującym powinna być jego moc. Na szczęście, większość egzemplarzy występuje dziś w kilku wariantach o zróżnicowanym potencjale. Przyjmuje się, że dla utrzymania komfortowej temperatury (ok. 25°C) niezbędne jest 100–125 W/m2 wnętrza. Wzór ten dotyczy jednak pomieszczenia o określonych parametrach: przeciętnej wysokości (od 2,50 do 2,80 m) i efektywnej izolacji.

 

Łazienka bardzo wysoka, mieszcząca się w starym, słabo ocieplonym budynku – zwłaszcza jeśli jedna lub dwie z jej ścian są ścianami szczytowymi – będzie wymagała wydajniejszych grzejników. Komfort cieplny obniża też duża powierzchnia okien, szczególnie jeśli są to okna nieszczelne o niskiej termoizolacyjności. Jeżeli te niekorzystne czynniki nałożą się na siebie, moc planowanych grzejników warto nawet podwoić.

 

Do wyboru mamy najekonomiczniejsze modele wodne (współpracujące z urządzeniem grzewczym i działające od jesieni do wiosny), wodno-elektryczne z dodatkową grzałką oraz najdroższe w eksploatacji elektryczne – zasilane z sieci i działające niezależnie od pracy kotła. Te ostatnie ze względu na niską bezwładność cieplną i możliwość montażu złożonego programatora – dają nam jednak największe możliwości w zakresie reżyserowania temperatury w pomieszczeniu.

fot. SWIATLAZIENEK.COM.PL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".