Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie łazienki

Łazienkowe lampy mają do spełnienia ważne zadania funkcjonalne, ale światło i woda to także wyjątkowo efektowny duet aranżacyjny. A łazienka, dzięki nowoczesnym bezpiecznym technologiom, staje się wdzięcznym miejscem do świetlnych eksperymentów.

 Oświetlenie łazienki

LUKSUS W LUKSACH

Światło w łazience służy przede wszystkim naszej wygodzie. Dobre oświetlenie oznacza komfort przy zabiegach higienicznych: myciu, pielęgnacji, makijażu czy goleniu. Ale lampy i oprawy mają też drugie oblicze: wydobywają piękno aranżacji, budują nastrój, a nawet pewną dramaturgię wnętrza, podkreślają jego najciekawsze fragmenty i najbardziej efektowne elementy. I właśnie ta ich funkcja – dekoracyjna – w łazience z roku na rok zyskuje na znaczeniu.

 

Dziś zdajemy już sobie sprawę, że projekt oświetlenia to pełnoprawny i znaczący składnik koncepcji wystroju i wyposażenia pokoju kąpielowego. Światło może wiele, i to nawet w małej łazience, w której przecież szczególnie cenne są dekoracje nie wymagające wiele miejsca. W niedużej toalecie to właśnie jasna poświata zwielokrotniona przez odbicie w lustrze może być efektem "wow".

 

Górne światło w łazience jest oczywiście potrzebne – rozjaśnia równomiernie całe pomieszczenie i wprowadza pogodny nastrój. Kilkanaście lat temu rolę tę spełniały głównie plafoniery, które kupowało się w komplecie z kinkietami; dziś mamy znacznie więcej możliwości. Obok trochę już opatrzonych, ale niewątpliwie praktycznych halogenowych lub diodowych oczek, montowanych w suficie podwieszanym (część z nich ma ruchomą obsadkę, co pozwala regulować kierunek światła w zależności od potrzeby) oferowane są ledowe węże świetlne do montażu w szczelinie na obwodzie sufitu, a także gotowe sufity napinane – półprzezroczyste membrany, które po podświetleniu wyglądają niezwykle efektownie.

 

Przy wyborze rozwiązania zwróćmy uwagę na rodzaj źródła światła, każde zapewnia bowiem poświatę o nieco odmiennej barwie. Charakter oświetlenia ogólnego powinien być przyjazny dla oka. Ma ono przecież zapewnić nam dobre samopoczucie, dlatego musi podkreślać nie tylko urodę wnętrza, ale także naszą.

fot. DECOROOM.EU

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze