Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dekoracja stołu

To wydaje się proste. Ustawiamy kilka talerzy, kładziemy sztućce i stół nakryty. Jednak efekt nie zawsze nas zadowala. Czasem talerze nie pasują do obrusa, a innym razem po prostu czegoś brakuje – małej kropki nad "i". Nie bez powodu o dekoracji stołu mówimy, że to sztuka.

 Dekoracja stołu

OD CZEGO ZACZĄĆ

W czasie wspólnych posiłków ważną rolę odgrywa nie tylko smaczna kuchnia i dobrane towarzystwo. Wiele zależy również od estetyki wnętrza i nakrycia stołu. Znaczenie ma nawet kształt blatu – okrągły sprzyja swobodnej atmosferze, zaś prostokątny sprawdzi się podczas oficjalnych spotkań. Istotne jest również zachowanie odległości między gośćmi, a także między nakryciami – optymalna wynosi 80 cm i liczy się od środka jednego do środka drugiego, sąsiadującego talerza. Większa odległość może utrudnić komunikację, a stół może wyglądać zbyt ubogo. Mniejsza z kolei, stwarza dyskomfort podczas jedzenia i może sprawiać wrażenie ciasnoty i natłoku.

 

Do rodzaju spotkania dobieramy naczynia stołowe. Białe, o klasycznej formie i delikatnych zdobieniach zwykle rezerwuje się dla większych uroczystości takich, jak np. kolacja wigilijna. Z kolei kolorowa prosta ceramika idealnie pasuje do śniadania w gronie najbliższych. Dla elementów pojawiających się na stole bazę i punkt odniesienia stanowi obrus. Obrusy tkane, wyszywane, atłasowe sprawiają, że stół nabiera eleganckiego charakteru, podczas gdy tkaniny bawełniane wprowadzają bardziej swojski, domowy klimat.

fot. ROSSI

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".