Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybieramy drzwi

Drzwi wraz z meblami współtworzą wnętrze, zatem ich wygląd jest bardzo ważny. Jednak wyboru nie możemy dokonywać w oderwaniu od ich parametrów technicznych i aspektów architektonicznych mieszkania czy domu.

 Wybieramy drzwi

POCIĄGAJĄCA NOWOCZESNOŚĆ

Stając przed koniecznością wyboru drzwi, musimy uporać się z wieloma kwestiami – skupiamy się oczywiście na wyglądzie, ale na początku drogi ważniejsze są ograniczenia i możliwości techniczne. Wielkość otworu wejściowego, a także grubość muru pociągają za sobą decyzje związane z doborem modelu skrzydła, a także ościeżnicy, którą kupujemy osobno.

 

Chodzi przede wszystkim o jej typ. Najprostszy to ościeżnica stała, która nadaje się tylko do muru o typowej grubości 6-10 cm. Ościeżnicę regulowaną można montować w nietypowych otworach drzwiowych, ale pod warunkiem, że grubość ściany wynosi co najmniej 7,5 cm. Zwolennicy oryginalnych rozwiązań z pewnością zainteresują się popularną za oceanem i coraz częściej wybieraną u nas ościeżnicą bezprzylgową. Dzięki niej można uzyskać ciekawy efekt, ponieważ rezygnacja z przylgi wymusza ukrycie zawiasów wewnątrz skrzydła (choć trzeba pamiętać, że zawiasy są niewidoczne tylko przy drzwiach zamkniętych).

 

Modnym ostatnio rozwiązaniem są drzwi z ukrytymi ościeżnicami, dzięki nim skrzydło zlicowane jest ze ścianą. Jeśli skrzydło i ścianę wykończymy w ten sam sposób, widoczna będzie tylko linia oddzielająca skrzydło od muru i klamka. Zawiasy takich drzwi są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę, i umożliwiają otwieranie skrzydła pod kątem 180°. Ujawniają się dopiero po otworzeniu drzwi. Niewidoczna pozostaje ościeżnica, którą przykrywa się tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową, a opaska wokół drzwi staje się niepotrzebna. Decyzję o zamontowaniu drzwi z ukrytą ościeżnicą warto podjąć na wczesnym etapie remontu, bowiem montaż takiej ościeżnicy wiąże się z ingerencją w ścianę.

fot. PORTA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".