Budujemy Dom

Co wiemy o przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Artykuł na: 4-5 minut

Chcę zaalarmować Redakcję i Czytelników w sprawie, która od lat budzi mój najwyższy niepokój. Chodzi o odprowadzanie ścieków z domów jednorodzinnych na terenach, na których nie ma kanalizacji.

Wbrew pozorom takich obszarów jest w Polsce bardzo wiele, swoim ogólnym zasięgiem obejmują gigantyczny areał. Nie jest to, jak mogłoby się zdawać, wyłącznie problem zapadłej prowincji.

W równym stopniu dotyczy niedofinansowanych albo źle zarządzanych gmin wokół dużych aglomeracji. A w jeszcze większym chyba terenów „młodej” mieszkaniówki - do niedawna rolnych, parcelowanych na szybko i bez planu, byleby tylko pieniędzmi za działki zasilić gminną kasę.

W mojej gminie, nie takiej już młodej, potrzeba budowy reprezentacyjnego centrum edukacyjno-sportowego za monstrualne pieniądze zahamowała na 8 lat (dwie kadencje byłego burmistrza) rozwój sieci kanalizacyjnej. Nie neguję sensu istnienia centrum, ale wydane na nie pieniądze są niewspółmierne do potrzeb i do efektu. Skutek jest taki, że wyedukowani i usportowieni, „toniemy” we własnych nieczystościach.

"Szambiarka", która pod moim płotem parkuje regularnie co 2,5 tygodnia, u sąsiadów bywa raz na kilka miesięcy albo... wcale!
Na ten problem nakłada się inny: braków w edukacji społecznej na temat ekologii. Od dłuższego czasu obserwuję najbliższą okolicę pod kątem częstotliwości przejazdu wozów asenizacyjnych, żywo tym zainteresowany, bo nie mamy też wodociągu i wszyscy czerpiemy wodę z własnych ujęć. Jakie są wyniki moich badań?

Otóż, "szambiarka", która pod moim płotem parkuje regularnie co 2,5 tygodnia, u sąsiadów bywa raz na kilka miesięcy albo... wcale! Gdy ciekaw, jak to możliwe, podpytałem kilku z nich, okazało się, że niemal wszyscy mają „ekologiczne oczyszczalnie ścieków”. W dodatku komunikują o tym nie ze wstydem i półgębkiem, ale z dumą i zadowoleniem.

Przydomowa oczyszczalnia - toż to stygmat XXI wieku! Nie, nie mylić z nieszczelnym szambem, ja mam prawdziwą oczyszczalnię - mówi taki młody ojciec rodziny. Kiedy pytam o szczegóły, nie umie wiele powiedzieć, poza tym że wszystko jest w zgodzie z przepisami i kunsztem oczyszczania, a także z ekologią, bo "oczyszczonej" wody przez cały sezon używa do podlewania ogrodu. Inny zapytany sąsiad dumnie oznajmia, że jemu szczelne szambo niepotrzebne, bo regularnie je dezynfekuje, sypiąc do środka... Septifos.

Nie pójdę już do sąsiadów na herbatę, a wodę do gotowania i picia kupuję w sklepie.
Dla niezorientowanych, to biologiczny aktywator w proszku lub w granulkach, który wspomaga proces przetwarzania ścieków – ułatwia m.in. uwalnianie gazów. Jest bardzo skuteczny, tyle że nie służy do oczyszczania ścieków, a jedynie wspomaga reaktywację zachodzących w nich procesów biologicznych i pozwala pozbyć się przykrych zapachów. Sam go stosuję, żeby w toalecie nie śmierdziało. Przeraża mnie brak wiedzy i ludzka nonszalancja.

Chcemy być nowocześni (a przy tym wygodnie urządzeni), ale na to, żeby rozeznać się w temacie i poznać szczegóły, a już zwłaszcza ponieść jakieś nakłady, nie starcza nam ambicji. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie dziurawy jak sito zbiornik, do którego wystarczy dosypać magicznego proszku. Wymaga odpowiedniej powierzchni działki, odpowiedniego poziomu wód gruntowych, projektu i co najmniej kilku zainstalowanych z sensem urządzeń: osadnika gnilnego, separatora tłuszczów, filtrów mechanicznych i napowietrzenia, czyli miejsc, w których może zachodzić bez przeszkód oczyszczanie beztlenowe i tlenowe.

Potrzebny jest też drenaż rozsączający, który rozprowadzi wodę w gruncie. Ja nie pójdę już do sąsiadów na herbatę, a wodę do gotowania i picia kupuję w sklepie (co tydzień 30 litrów). Ale co z tymi, którzy codziennie ryzykują wchłonięcie chorobotwórczych bakterii z własnej toalety? Co z ich dziećmi? Potrzebna jest szeroka akcja uświadamiająca – i tu zwracam się do Redakcji: piszcie o problemie jak najczęściej.

Niech "Polska jednorodzinna" nie zatonie w kloace.

Krzysztof Szczęśnik

aktualizacja: 2017-09-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

a ja mam sąsiada ,który do swojego szamba podłączył rury rozsączające na swoim ogródku warzywnym i opowiada wszystkim ,że ma ekologiczne szambo,...!!!nawet ma zwolenników na swoje warzywka (tfuuuu)cała jego rodzina to je..

Gość sasiadka

17 Mar 2012, 21:54

Cytat Mniej „delikatni” niech nie czytają. W wielu miejscowościach szambiarka opróżnia swoją zawartość na polach (drogach polnych) lub (i) w lasach - legalnie. Gdzie rosną najobficiej grzyby? – miejscowi wiedzą.Najlepsze ...

stokrotka.35

22 Cze 2010, 08:37

Wszystko sie zgadza, ale musi to byc nawoz "na bazie" zwierzat roslinozernych ze wzgledu na zgrozenie pasozytami.

ja14

22 Cze 2010, 08:28

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
polecane produkty i technologie

Głębinowe pompy Wilo-Sub TWU 4 w zasięgu Twojego domu

Dzięki własnej studni lub studni głębinowej można uniezależnić się od drogiej wody z wodociągu miejskiego i dostępnej tylko w ograniczonym zakresie wody deszczowej. Do tłoczenia wody gruntowej i nawadniania większych powierzchni przydadzą się niezawodne i ekonomiczne w użytkowaniu pompy Wilo-Sub TWU 4.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".