Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Z życia wzięte

Co wiemy o przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Artykuł na: 4-5 minut

Chcę zaalarmować Redakcję i Czytelników w sprawie, która od lat budzi mój najwyższy niepokój. Chodzi o odprowadzanie ścieków z domów jednorodzinnych na terenach, na których nie ma kanalizacji.

Wbrew pozorom takich obszarów jest w Polsce bardzo wiele, swoim ogólnym zasięgiem obejmują gigantyczny areał. Nie jest to, jak mogłoby się zdawać, wyłącznie problem zapadłej prowincji.

W równym stopniu dotyczy niedofinansowanych albo źle zarządzanych gmin wokół dużych aglomeracji. A w jeszcze większym chyba terenów „młodej” mieszkaniówki - do niedawna rolnych, parcelowanych na szybko i bez planu, byleby tylko pieniędzmi za działki zasilić gminną kasę.

W mojej gminie, nie takiej już młodej, potrzeba budowy reprezentacyjnego centrum edukacyjno-sportowego za monstrualne pieniądze zahamowała na 8 lat (dwie kadencje byłego burmistrza) rozwój sieci kanalizacyjnej. Nie neguję sensu istnienia centrum, ale wydane na nie pieniądze są niewspółmierne do potrzeb i do efektu. Skutek jest taki, że wyedukowani i usportowieni, „toniemy” we własnych nieczystościach.

"Szambiarka", która pod moim płotem parkuje regularnie co 2,5 tygodnia, u sąsiadów bywa raz na kilka miesięcy albo... wcale!
Na ten problem nakłada się inny: braków w edukacji społecznej na temat ekologii. Od dłuższego czasu obserwuję najbliższą okolicę pod kątem częstotliwości przejazdu wozów asenizacyjnych, żywo tym zainteresowany, bo nie mamy też wodociągu i wszyscy czerpiemy wodę z własnych ujęć. Jakie są wyniki moich badań?

Otóż, "szambiarka", która pod moim płotem parkuje regularnie co 2,5 tygodnia, u sąsiadów bywa raz na kilka miesięcy albo... wcale! Gdy ciekaw, jak to możliwe, podpytałem kilku z nich, okazało się, że niemal wszyscy mają „ekologiczne oczyszczalnie ścieków”. W dodatku komunikują o tym nie ze wstydem i półgębkiem, ale z dumą i zadowoleniem.

Przydomowa oczyszczalnia - toż to stygmat XXI wieku! Nie, nie mylić z nieszczelnym szambem, ja mam prawdziwą oczyszczalnię - mówi taki młody ojciec rodziny. Kiedy pytam o szczegóły, nie umie wiele powiedzieć, poza tym że wszystko jest w zgodzie z przepisami i kunsztem oczyszczania, a także z ekologią, bo "oczyszczonej" wody przez cały sezon używa do podlewania ogrodu. Inny zapytany sąsiad dumnie oznajmia, że jemu szczelne szambo niepotrzebne, bo regularnie je dezynfekuje, sypiąc do środka... Septifos.

Nie pójdę już do sąsiadów na herbatę, a wodę do gotowania i picia kupuję w sklepie.
Dla niezorientowanych, to biologiczny aktywator w proszku lub w granulkach, który wspomaga proces przetwarzania ścieków – ułatwia m.in. uwalnianie gazów. Jest bardzo skuteczny, tyle że nie służy do oczyszczania ścieków, a jedynie wspomaga reaktywację zachodzących w nich procesów biologicznych i pozwala pozbyć się przykrych zapachów. Sam go stosuję, żeby w toalecie nie śmierdziało. Przeraża mnie brak wiedzy i ludzka nonszalancja.

Chcemy być nowocześni (a przy tym wygodnie urządzeni), ale na to, żeby rozeznać się w temacie i poznać szczegóły, a już zwłaszcza ponieść jakieś nakłady, nie starcza nam ambicji. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie dziurawy jak sito zbiornik, do którego wystarczy dosypać magicznego proszku. Wymaga odpowiedniej powierzchni działki, odpowiedniego poziomu wód gruntowych, projektu i co najmniej kilku zainstalowanych z sensem urządzeń: osadnika gnilnego, separatora tłuszczów, filtrów mechanicznych i napowietrzenia, czyli miejsc, w których może zachodzić bez przeszkód oczyszczanie beztlenowe i tlenowe.

Potrzebny jest też drenaż rozsączający, który rozprowadzi wodę w gruncie. Ja nie pójdę już do sąsiadów na herbatę, a wodę do gotowania i picia kupuję w sklepie (co tydzień 30 litrów). Ale co z tymi, którzy codziennie ryzykują wchłonięcie chorobotwórczych bakterii z własnej toalety? Co z ich dziećmi? Potrzebna jest szeroka akcja uświadamiająca – i tu zwracam się do Redakcji: piszcie o problemie jak najczęściej.

Niech "Polska jednorodzinna" nie zatonie w kloace.

Krzysztof Szczęśnik

aktualizacja: 2017-09-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

a ja mam sąsiada ,który do swojego szamba podłączył rury rozsączające na swoim ogródku warzywnym i opowiada wszystkim ,że ma ekologiczne szambo,...!!!nawet ma zwolenników na swoje warzywka (tfuuuu)cała jego rodzina to je..

Gość sasiadka

17 Mar 2012, 21:54

Cytat Mniej „delikatni” niech nie czytają. W wielu miejscowościach szambiarka opróżnia swoją zawartość na polach (drogach polnych) lub (i) w lasach - legalnie. Gdzie rosną najobficiej grzyby? – miejscowi wiedzą.Najlepsze ...

stokrotka.35

22 Cze 2010, 08:37

Wszystko sie zgadza, ale musi to byc nawoz "na bazie" zwierzat roslinozernych ze wzgledu na zgrozenie pasozytami.

ja14

22 Cze 2010, 08:28

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...

Oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe

Oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe (inaczej hydrobotaniczne) buduje się w Polsce od ponad dwudziestu lat. Są najbardziej proekologiczną metodą oczyszczania ścieków. Stanowią zarazem skuteczny sposób ich utylizacji dla wsi, małych osiedli i prywatnych domów.
topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze