Co wiemy o przydomowych oczyszczalniach ścieków? Zdaniem Czytelnika

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co wiemy o przydomowych oczyszczalniach ścieków? Zdaniem Czytelnika

Chcę zaalarmować Redakcję i Czytelników w sprawie, która od lat budzi mój najwyższy niepokój. Chodzi o odprowadzanie ścieków z domów jednorodzinnych na terenach, na których nie ma kanalizacji.

aktualizacja: 2023-04-19 11:47:38

Wbrew pozorom takich obszarów jest w Polsce bardzo wiele, swoim ogólnym zasięgiem obejmują gigantyczny areał. Nie jest to, jak mogłoby się zdawać, wyłącznie problem zapadłej prowincji. Przeczytaj także: Czy gmina może nakazać podłączenie się do sieci kanalizacyjnej?

W równym stopniu dotyczy niedofinansowanych albo źle zarządzanych gmin wokół dużych aglomeracji. A w jeszcze większym chyba terenów "młodej" mieszkaniówki - do niedawna rolnych, parcelowanych na szybko i bez planu, byleby tylko pieniędzmi za działki zasilić gminną kasę.

W mojej gminie, nie takiej już młodej, potrzeba budowy reprezentacyjnego centrum edukacyjno-sportowego za monstrualne pieniądze zahamowała na 8 lat (dwie kadencje byłego burmistrza) rozwój sieci kanalizacyjnej. Nie neguję sensu istnienia centrum, ale wydane na nie pieniądze są niewspółmierne do potrzeb i do efektu. Skutek jest taki, że wyedukowani i usportowieni, "toniemy" we własnych nieczystościach.

Na ten problem nakłada się inny: braków w edukacji społecznej na temat ekologii. Od dłuższego czasu obserwuję najbliższą okolicę pod kątem częstotliwości przejazdu wozów asenizacyjnych, żywo tym zainteresowany, bo nie mamy też wodociągu i wszyscy czerpiemy wodę z własnych ujęć. Jakie są wyniki moich badań?

Otóż, "szambiarka", która pod moim płotem parkuje regularnie co 2,5 tygodnia, u sąsiadów bywa raz na kilka miesięcy albo... wcale! Gdy ciekaw, jak to możliwe, podpytałem kilku z nich, okazało się, że niemal wszyscy mają "ekologiczne oczyszczalnie ścieków". W dodatku komunikują o tym nie ze wstydem i półgębkiem, ale z dumą i zadowoleniem.

Może cię zainteresować
Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak działa pompa abisynka? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Wszystko o rurach spustowych Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej?
Zobacz więcej Zwiń

Przydomowa oczyszczalnia - toż to stygmat XXI wieku! Nie, nie mylić z nieszczelnym szambem, ja mam prawdziwą oczyszczalnię - mówi taki młody ojciec rodziny. Kiedy pytam o szczegóły, nie umie wiele powiedzieć, poza tym że wszystko jest w zgodzie z przepisami i kunsztem oczyszczania, a także z ekologią, bo "oczyszczonej" wody przez cały sezon używa do podlewania ogrodu. Inny zapytany sąsiad dumnie oznajmia, że jemu szczelne szambo niepotrzebne, bo regularnie je dezynfekuje, sypiąc do środka... Septifos.

Dla niezorientowanych, to biologiczny aktywator w proszku lub w granulkach, który wspomaga proces przetwarzania ścieków - ułatwia m.in. uwalnianie gazów. Jest bardzo skuteczny, tyle że nie służy do oczyszczania ścieków, a jedynie wspomaga reaktywację zachodzących w nich procesów biologicznych i pozwala pozbyć się przykrych zapachów. Sam go stosuję, żeby w toalecie nie śmierdziało. Przeraża mnie brak wiedzy i ludzka nonszalancja.

Chcemy być nowocześni (a przy tym wygodnie urządzeni), ale na to, żeby rozeznać się w temacie i poznać szczegóły, a już zwłaszcza ponieść jakieś nakłady, nie starcza nam ambicji. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie dziurawy jak sito zbiornik, do którego wystarczy dosypać magicznego proszku. Wymaga odpowiedniej powierzchni działki, odpowiedniego poziomu wód gruntowych, projektu i co najmniej kilku zainstalowanych z sensem urządzeń: osadnika gnilnego, separatora tłuszczów, filtrów mechanicznych i napowietrzenia, czyli miejsc, w których może zachodzić bez przeszkód oczyszczanie beztlenowe i tlenowe.

Potrzebny jest też drenaż rozsączający, który rozprowadzi wodę w gruncie. Ja nie pójdę już do sąsiadów na herbatę, a wodę do gotowania i picia kupuję w sklepie (co tydzień 30 litrów). Ale co z tymi, którzy codziennie ryzykują wchłonięcie chorobotwórczych bakterii z własnej toalety? Co z ich dziećmi? Potrzebna jest szeroka akcja uświadamiająca - i tu zwracam się do Redakcji: piszcie o problemie jak najczęściej.

Niech "Polska jednorodzinna" nie zatonie w kloace.

Krzysztof Szczęśnik
fot. otwierająca: Madagasko (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

19 Dec 2020, 17:32

7 godzin temu, Gość Nor napisał: wywoziło się gnuj z obory na pole Gnój z obory można dawać pod rośliny. Odchodów ludzkich nie.

Gość Nor

19 Dec 2020, 09:41

A ja wam napisze jedno wywoziło się gnuj z obory na pole nie ważne z pod jakich zwierząt orało i sadziło kartofle bo tak najlepiej rosły wszyscy wpier-... I chwalili i żyli po 80-90 lat a teraz te wszystkie chemiczne dodatki dla zwierząt i ludzi dają tyle że gówno porostu świeci ...

Gość sasiadka

17 Mar 2012, 22:54

a ja mam sąsiada ,który do swojego szamba podłączył rury rozsączające na swoim ogródku warzywnym i opowiada wszystkim ,że ma ekologiczne szambo,...!!!nawet ma zwolenników na swoje warzywka (tfuuuu)cała jego rodzina to je..

22 Jun 2010, 10:37

Cytat Mniej „delikatni” niech nie czytają. W wielu miejscowościach szambiarka opróżnia swoją zawartość na polach (drogach polnych) lub (i) w lasach - legalnie. Gdzie rosną najobficiej grzyby? – miejscowi wiedzą.Najlepsze i najzdrowsze ...

22 Jun 2010, 10:28

Wszystko sie zgadza, ale musi to byc nawoz "na bazie" zwierzat roslinozernych ze wzgledu na zgrozenie pasozytami.

22 Jun 2010, 09:34

Mniej „delikatni” niech nie czytają. W wielu miejscowościach szambiarka opróżnia swoją zawartość na polach (drogach polnych) lub (i) w lasach - legalnie. Gdzie rosną najobficiej grzyby? – miejscowi wiedzą.Najlepsze i najzdrowsze warzywa, w tym ekologiczne, uprawiane są na ...

22 Jun 2010, 09:14

OCZYSZCZALNIA TO NIE DZIURAWE SZAMBO!!!A teraz posiadać OCZYSZCZALNIĘ może mieć każdy bez względu na powierzchnię i wody gruntowe. OCZYSZCZALNIE BIOLOGICZNE bez rozsączu można założyć wszędzie i dokonuje się tam oczyszczanie beztlenowe i tlenowe, bo stosuje się tam złoże biologiczne ...

22 Jun 2010, 09:09

Cytat .A chyba każdy logicznie myślacy człowiek w miejscu poletka drenażowego ma zasadzona trawke i ewentualne ławeczki a nie uprawia w tym miejscu marchewkę i kapuste. Jakbym miała taką oczyszczalnię to też raczej na warzywka ...

Gość madda

22 Jun 2010, 09:01

Chyba większych bzdur w życiu nie czytałam.Po pierwsze chyba tylko ludzie na którym pozwalają warunki gruntowe(piach,chłonność) i mają pozwolenie na oczyszczalnie a reszta tych wszystkich starych domów to szambo i rurka puszczona do rowu lub rzeczki czy lasku.Chyba normalne jest ze ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!