Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / ABC

Jakie są zalety systemu przepływowego?

W urządzeniach przepływowych woda jest podgrzewana na bieżąco. W urządzeniach pojemnościowych jest ona po podgrzaniu magazynowana i tylko okresowo dogrzewana. Niezależnie od tego, c.w.u może być przygotowywana centralnie, dla wszystkich punktów jej poboru lub indywidualnie dla jednej-dwóch baterii czerpalnych.

Spośród urządzeń przepływowych, najczęściej montowane są podgrzewacze gazowe lub kotły dwufunkcyjne, zapewniające ogrzewanie domu, jak i przygotowanie c.w.u. Ich moc powinna wynosić przynajmniej 24 kW, co umożliwi równoczesne czerpanie wody w dwóch bateriach. Komfort użytkowania tych podgrzewaczy zwiększy zamontowanie niewielkiego zbiornika buforowego (np. w postaci bojlera elektrycznego), co zapewni szybki dopływ ciepłej wody po odkręceniu kranu.

Jednak przy równoczesnym poborze wody w dwóch miejscach, zmienia się intensywność jej wypływu. Może to być szczególnie nieprzyjemne, gdy korzystamy z prysznica i nagle woda robi się mniej ciepła. Elektryczne podgrzewacze przepływowe przystosowane są głównie do pracy przy pojedynczych punktach czerpania wody i, w zależności od wymaganego natężenia przepływu, mają moc 6-18 kW. Tak duży pobór prądu – choć krótkotrwały – wymaga przystosowania instalacji elektrycznej. Przy niedostatecznej mocy przyłączeniowej do sieci podgrzewacze te nie mogą być montowane.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-08

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Vabo - systemy odwodnień liniowych
Vabo - systemy odwodnień liniowych Vabo - systemy odwodnień liniowych to produkt nowoczesny. Jego szerokie zastosowanie, ciekawy design, wysoki komfort użytkowania w miejscu ...
Ecoperla Toro I Ecoperla Slimline CS w czołówce najchętniej wybieranych zmiękczaczy wody
Ecoperla Toro I Ecoperla Slimline CS w czołówce najchętniej wybieranych zmiękczaczy wody Marka Ecoperla odnotowuje coraz większe zainteresowanie kompaktowymi zmiękczaczami wody Ecoperla Toro oraz Ecoperla Slimline CS. W sklepach ...
Godłem QI nagrodzono: Magnetyzery do paliw i wody Ecomag®
Godłem QI nagrodzono: Magnetyzery do paliw i wody Ecomag® Magnetyzery Ecomag do paliw i wody Ecomag firmy Akra Sp. z o.o. Laureatem Programu Najwyższa Jakość Quality International 2017.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze