Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Częste błędy w wykonaniu instalacji wodociągowej

Wykonanie instalacji wodociągowych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To również sztuka ich prawidłowego poprowadzenia, a także odpowiedniego doboru urządzeń do uzdatniania wody.

Niewykonanie ciśnieniowej próby szczelności.

Może spowodować zbyt późne ujawnienie nieszczelności i konieczność kucia podłóg lub ścian w już wykończonych pomieszczeniach. Próbę szczelności powinno się wykonać pod ciśnieniem wody wyższym niż eksploatacyjne – zanim rury zostaną ukryte. Umożliwia to wykrycie nieszczelności powodujących nawet niewielkie przecieki, co jest niemożliwe, gdy rury są już zakryte: wtedy przecieki mogą być przez długi czas niezauważone, dopóki nie doprowadzą do zawilgocenia któregoś z elementów budynku.

Ostre załamania rurociągów.

Niewłaściwe załamania rurociągów mogą spowodować trwałe zapowietrzenie niektórych fragmentów instalacji albo powstawanie tzw. worków wodnych, czyli miejsc, z których wody nie można usunąć. Właściwy sposób wykonania załamań pokazano na rysunku.

Zbyt ostre załamania rurociągów mogą: (a) skutkować trwałym zapowietrzeniem niektórych fragmentów instalacji; (b) uniemożliwić całkowite jej opróżnienie
Zbyt ostre załamania rurociągów mogą: (a) skutkować trwałym zapowietrzeniem niektórych fragmentów instalacji; (b) uniemożliwić całkowite jej opróżnienie

Niestaranne łączenie rur.

Może spowodować, że osie rur i złączek się nie zbiegają, a takie połączenia powodują większe miejscowe opory przepływu, łatwiej też osadzają się w nich zanieczyszczenia. Osadzaniu się zanieczyszczeń sprzyja wykonanie połączeń bez uprzedniego starannego oczyszczenia krawędzi uciętych rur z resztek materiału i usunięcia z nich zadr. Niektórzy wykonawcy do przesady oszczędzają drogie złączki i zastępują je rurami wyginanymi bardziej niż wynosi ich minimalny promień gięcia. Takie miejsca są osłabione i zdeformowane, a naprężenia w nich – zbyt duże. Niewłaściwa jest też przesada w drugą stronę, bo nadmiar złączek podraża instalację i zwiększa ryzyko awarii.

Łączenie rur przewidzianych do zakrycia wylewką.

System rur każdego producenta uzupełniają złączki i kształtki
System rur każdego producenta uzupełniają złączki i kształtki (fot. Pipelife Polska)

Pod przyszłą wylewką nie należy lokalizować żadnych połączeń rur, bo nie ma do nich dostępu, a to właśnie złączki są zwykle najsłabszym elementem rurociągów. Elastyczne odmiany rur można odpowiednio kształtować bez stosowania złączek.

Stal i miedź w jednej instalacji.

Połączenie w jednej instalacji elementów miedzianych i stalowych to przyczyna elektrokorozji tych ostatnich (nie dotyczy to stali nierdzewnej). Błędem jest nie tylko bezpośredni styk elementów z tych metali, ale też takie ich zlokalizowanie, że woda przepływa najpierw przez elementy miedziane, a następnie stalowe, bo wtedy te ostatnie szybko skorodują pod wpływem jonów miedziowych niesionych przez wodę. Dotyczy to nie tylko rur, ale także zbiorników c.w.u., a nawet wymienników ciepła, które mogą być miedziane lub stalowe lutowane miedzią.

 

Uwaga! W instalacji z cyrkulacją c.w.u. zagrożone są wszystkie elementy stalowe, niezależnie od ich położenia względem miedzianych.

Zastosowanie rur miedzianych na wodę o kwaśnym odczynie.

Woda taka działa agresywnie na miedź: wskutek tego stężenie jej jonów w wodzie pitnej przekracza dopuszczalne normy, a rury ulegają szybkiej korozji. Instalację wodociągową rozprowadzającą wodę o takim odczynie powinno się wykonać z innych materiałów.

Rury miedziane mają wiele zalet, ale nie powinno się ich stosować, gdy woda ma odczyn kwaśny oraz łączyć ze staląRury miedziane mają wiele zalet, ale nie powinno się ich stosować, gdy woda ma odczyn kwaśny oraz łączyć ze stalą (fot. Hutmen)

Zatopienie rur bezpośrednio w wylewce podłogowej.

W takiej sytuacji dochodzi do naprężeń na skutek odmiennej rozszerzalności cieplnej różnych materiałów: posadzka może pękać, a ponadto beton działa korozyjnie na rury z miedzi. Rury powinno się układać w peszlach – karbowanych rurkach z tworzywa. Typowa wylewka powinna mieć grubość co najmniej 4 cm ponad rurami.

Nieuziemienie rurociągów metalowych.

Nieuziemione przewody metalowe stwarzają zagrożenie porażeniem. Wszystkie takie przewody w instalacji wodociągowej elektryk powinien połączyć specjalnym przewodem o żółto – zielonej izolacji i uziemić.

 

Uwaga! Przepisy nie wymagają już uziemiania metalowych baterii i wanien, gdy rurociągi są plastikowe, nie należy więc tego robić.

Brak izolacji cieplnej rurociągów.

Przewody c.w.u. bez izolacji powodują straty ciepła, a wody zimnej – wykraplanie się wilgoci. Izolację cieplną można wykonać z otuliny piankowej lub wełny mineralnej. Ocieplenie jest szczególnie ważne, gdy rurociągi biegną przez pomieszczenia nieogrzewane (garaże, piwnice itd.)

Nieizolowane rurociągi w nieogrzewanych pomieszczeniach to źródło strat ciepła. Ponadto grozi im uszkodzenie w wyniku zamarznięcia (fot. Archiwum BD)Nieizolowane rurociągi w nieogrzewanych pomieszczeniach to źródło strat ciepła. Ponadto grozi im uszkodzenie w wyniku zamarznięcia

Zastosowanie rur niewłaściwej średnicy.

Błąd ten bywa skutkiem wykonania instalacji niezgodnie z projektem: jeśli projekt jest fachowo zrobiony, średnice są w nim tak dobrane, by w każdym punkcie poboru był zapewniony odpowiednio duży strumień wody. Zmian w stosunku do projektu nie należy więc dokonywać pochopnie, bez przeliczenia średnic przewodów na równoważne: średnice wewnętrzne muszą pozostać niezmienione pomimo zmiany wymiarów zewnętrznych. Dotyczy to głównie przewodów z tworzyw sztucznych – nawet wykonane z tego samego materiału mogą mieć różne średnice wewnętrzne zależnie od klasy odporności na ciśnienie i tego, czy są przeznaczone do wody zimnej, czy ciepłej.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2010-08-31

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Do instalacji wodociągowej polecam miedź, która przy właściwym zaprojektowaniu i eksploatacji jest gwarancją bezawaryjnego działania przez minimum 50 lat.......

Gość copper

22 Lis 2011, 15:20

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...

Wykonanie studni z rur perforowanych

Jeżeli warstwa przepuszczalna gleby jest położona stosunkowo płytko, studnię możesz zrobić z rur perforowanych.

topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze