Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Porady ekspertów

Czy warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

W mojej gminie przepisy lokalne pozwalają na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Zastanawiam się więc, czy warto inwestować w oczyszczalnię, gdyż słyszałem, że po kilku latach trzeba wykonać gruntowny remont polegający na przełożeniu drenów rozsączających. Ewentualnie jaki inny system wybrać?

Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym są najtańsze w budowie i eksploatacji.
Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym są najtańsze w budowie i eksploatacji. Wymagają jednak stosunkowo dużej działki oraz korzystnych warunków gruntowo-wodnych (fot. Ekpol)

Odpowiedź eksperta: Możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków zależy nie tylko od obowiązujących w gminie planów zagospodarowania, ale również od spełnienia wymagań określonych w innych przepisach oraz od warunków wodno-gruntowych na konkretnej działce.

Ze względów formalnych pojawiają się najczęściej dwa problemy – zachowanie odległości co najmniej 30 m między miejscem odprowadzenia oczyszczonych ścieków do gruntu a studnią oraz uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, jeśli odprowadzenie będzie poza terenem własnej działki np. do rowu melioracyjnego lub rzeki.

Wymagana odległość dotyczy nitki drenażu rozsączającego, studni chłonnej czy złoża filtracyjnego. Jeśli nawet na własnej działce nie mamy studni (wodę dostarcza wodociąg), to odległość ta dotyczy także studni na działkach sąsiednich. Natomiast o możliwości budowy i wyborze rodzaju oczyszczalni ze względów technicznych decyduje przepuszczalność gruntu rodzimego, poziom wód gruntowych oraz powierzchnia dyspozycyjna działki.

Najpopularniejszą i najtańszą oczyszczalnię z drenażem rozsączającym można budować na gruntach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych, gdy poziom wód gruntowych znajduje się poniżej 2 m od powierzchni terenu (w razie konieczności drenaż można ułożyć nawet na powierzchni i wykonać na nim nasyp, tzw. kopiec filtracyjny).

Szacunkowo, system drenarski nie wymaga wymiany przez ok. 20 lat, ale zależy to w znacznym stopniu od właściwego ułożenia instalacji, powierzchni drenażu względem ilości ścieków, cech gruntu i wreszcie prawidłowej eksploatacji. Najpopularniejsze spośród pozostałych rozwiązań są tzw. oczyszczalnie kompaktowe, w których oczyszczanie ścieków odbywa się w zamkniętym zbiorniku. W tym przypadku konieczne jest odprowadzenie oczyszczonych ścieków – najczęściej do studni chłonnej, ale nie zawsze warunki gruntowe pozwalają na jej wykonanie.

Redakcja BD

aktualizacja: 2013-08-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Witam. Czy Wasze "nicki" to zbieg okoliczności Oczywiście, że to nie zbieg okoliczności. Jesteśmy polskim producentem przydomowych oczyszczalni ścieków, a na forum staramy się rozwiać wszystkie wątpliwości ...

HABA

12 Maj 2016, 06:12

Cytat Ja ze swojej strony polecam jak najbardziej tą oczyszczalnie, której grafikę pan załączył. To w pełni biologiczna oczyszczalnia o bardzo wysokiej jakości wykonania oraz wysokiej skuteczności oczyszczania ścieków. Z całą pewnością ...

ewamariusz

29 Mar 2016, 19:47

Pytanie do użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków: jak to wygląda z Waszej strony? Jakie plusy i minusy zaobserwowaliście w trakcie użytkowania?

HABA

29 Mar 2016, 11:30

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Vabo - systemy odwodnień liniowych
Vabo - systemy odwodnień liniowych Vabo - systemy odwodnień liniowych to produkt nowoczesny. Jego szerokie zastosowanie, ciekawy design, wysoki komfort użytkowania w miejscu ...
Ecoperla Toro I Ecoperla Slimline CS w czołówce najchętniej wybieranych zmiękczaczy wody
Ecoperla Toro I Ecoperla Slimline CS w czołówce najchętniej wybieranych zmiękczaczy wody Marka Ecoperla odnotowuje coraz większe zainteresowanie kompaktowymi zmiękczaczami wody Ecoperla Toro oraz Ecoperla Slimline CS. W sklepach ...
Godłem QI nagrodzono: Magnetyzery do paliw i wody Ecomag®
Godłem QI nagrodzono: Magnetyzery do paliw i wody Ecomag® Magnetyzery Ecomag do paliw i wody Ecomag firmy Akra Sp. z o.o. Laureatem Programu Najwyższa Jakość Quality International 2017.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze