Budujemy Dom

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Dorota i Andrzej)

Artykuł na: 4-5 minut
Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy - mówią Dorota i Andrzej - czytelnicy Budujemy Dom.

Liczba stałych mieszkańców: 4.
Parametry działki: 1800 m2, grunt piaszczysty.
Parametry oczyszczalni ścieków: z drenażem rozsączającym, osadnik gnilny o pojemności 2 m3, studnia rozprowadzająca oraz trzy dreny o długości 15 m.

 

Decyzja: Wielkość działki oraz przepuszczalny grunt pozwalały na zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków. Jednak wahaliśmy się, czy to zrobić, ponieważ jej cena była dwa razy wyższa od budowy szamba. Ponadto, plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał nasz teren do skanalizowania w przyszłości. Dziewięć lat temu miejscowy urząd wydawał pozwolenia na budowę oczyszczalni (dziś już nie) i w końcu zdecydowaliśmy się na jej budowę, choć mieliśmy niewiele środków na budowę całego domu. Dziś błogosławimy tę decyzję.

Wylot studzienki rozdzielczejPoletko filtracyjne znajduje się pod boiskiem
Wylot studzienki rozdzielczejPoletko filtracyjne znajduje się pod boiskiem

Porady i przestrogi:

 • Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy. Nam zwróciły się po 4 latach, a bieżąca eksploatacja jest bardzo tania.

   

 • Upłynęło 9 lat, a nasz teren nadal nie został skanalizowany! Ma to nastąpić wkrótce. Zdecydowaliśmy się zbudować przyłącze kanalizacyjne, na razie tylko do naszej działki. Tak na wszelki wypadek, gdyby przestała działać nasza oczyszczalnia. Koszt projektu przyłącza to 500 zł, wykonanie łącznie ze studzienką – kolejne 1000 zł. Cena jest tak niska, ponieważ kanalizację dotują fundusze unijne. Potem koszt indywidualnego przyłącza może wzrosnąć. Po wykonaniu przyłącza ocenimy, czy będzie dla nas opłacalne korzystanie ze zbiorczej kanalizacji. Na razie wszystko wskazuje na to, że nie.

   

 • Przeprowadziliśmy . Kosztowało kilkaset złotych i pozwoliło ustalić poziom wód gruntowych oraz strukturę gleby. Polecamy!

   

 • Nie zdecydowaliśmy się, tak jak sąsiedzi, samodzielnie położyć drenażu, choć na pewno zaoszczędzilibyśmy na robociźnie. Wykonanie całej oczyszczalni zleciliśmy doświadczonej firmie, od lat zajmującej się tego typu pracami. Nie żałujemy decyzji. Sąsiedzi mają kłopoty z oczyszczalnią, my – nie.

   

 • Obsługa oczyszczalni jest nieuciążliwa. Co dwa lata opróżniamy osadnik gnilny, raz w roku czyścimy lub wymieniamy wkład filtrujący. Dozujemy bakterie w saszetkach.

Koszt budowy i eksploatacji: zestaw urządzeń oczyszczalni – 3103 zł; rury drenujące, piasek, tłuczeń, geowłóknina i robocizna 3400 zł – łącznie budowa 6500 zł; opróżnienie zbiornika gnilnego – 170 zł; wymiana wkładu filtrującego – 100 zł; preparaty bakteryjne – 140 zł.

Portret właścicieli
Wyłaz osadnika gnilnego, przez który dokonuje się opróżnienia go z nieczystości

 

Wyłaz osadnika gnilnego, przez który dokonuje się opróżnienia go z nieczystości
Portret właścicieli


Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-09-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR!
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR! Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że picie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne dla zdrowia. Wiele osób sięga tylko po wodę ...
Innowacyjny zawór przeciwzalewowy KESSEL Staufix Control
Innowacyjny zawór przeciwzalewowy KESSEL Staufix Control Innowacyjny zawór przeciwzalewowy KESSEL Staufix Control to wyjątkowo inteligentne urządzenie wyposażone w podajnik sygnału, który w przypadku ...
Klarsan w nowej odsłonie - uzdatnianie wody zmienia się na lepsze!
Klarsan w nowej odsłonie - uzdatnianie wody zmienia się na lepsze! Firma Klarsan działa na rynku od ponad 10 lat. Przez ten czas konsekwentnie spełnia swoją misję, jaką jest dostarczanie rozwiązań zapewniających ...
polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze