Budujemy Dom

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Dorota i Andrzej)

Artykuł na: 4-5 minut
Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy - mówią Dorota i Andrzej - czytelnicy Budujemy Dom.

Liczba stałych mieszkańców: 4.
Parametry działki: 1800 m2, grunt piaszczysty.
Parametry oczyszczalni ścieków: z drenażem rozsączającym, osadnik gnilny o pojemności 2 m3, studnia rozprowadzająca oraz trzy dreny o długości 15 m.

 

Decyzja: Wielkość działki oraz przepuszczalny grunt pozwalały na zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków. Jednak wahaliśmy się, czy to zrobić, ponieważ jej cena była dwa razy wyższa od budowy szamba. Ponadto, plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał nasz teren do skanalizowania w przyszłości. Dziewięć lat temu miejscowy urząd wydawał pozwolenia na budowę oczyszczalni (dziś już nie) i w końcu zdecydowaliśmy się na jej budowę, choć mieliśmy niewiele środków na budowę całego domu. Dziś błogosławimy tę decyzję.

Wylot studzienki rozdzielczejPoletko filtracyjne znajduje się pod boiskiem
Wylot studzienki rozdzielczejPoletko filtracyjne znajduje się pod boiskiem

Porady i przestrogi:

 • Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy. Nam zwróciły się po 4 latach, a bieżąca eksploatacja jest bardzo tania.

   

 • Upłynęło 9 lat, a nasz teren nadal nie został skanalizowany! Ma to nastąpić wkrótce. Zdecydowaliśmy się zbudować przyłącze kanalizacyjne, na razie tylko do naszej działki. Tak na wszelki wypadek, gdyby przestała działać nasza oczyszczalnia. Koszt projektu przyłącza to 500 zł, wykonanie łącznie ze studzienką – kolejne 1000 zł. Cena jest tak niska, ponieważ kanalizację dotują fundusze unijne. Potem koszt indywidualnego przyłącza może wzrosnąć. Po wykonaniu przyłącza ocenimy, czy będzie dla nas opłacalne korzystanie ze zbiorczej kanalizacji. Na razie wszystko wskazuje na to, że nie.

   

 • Przeprowadziliśmy . Kosztowało kilkaset złotych i pozwoliło ustalić poziom wód gruntowych oraz strukturę gleby. Polecamy!

   

 • Nie zdecydowaliśmy się, tak jak sąsiedzi, samodzielnie położyć drenażu, choć na pewno zaoszczędzilibyśmy na robociźnie. Wykonanie całej oczyszczalni zleciliśmy doświadczonej firmie, od lat zajmującej się tego typu pracami. Nie żałujemy decyzji. Sąsiedzi mają kłopoty z oczyszczalnią, my – nie.

   

 • Obsługa oczyszczalni jest nieuciążliwa. Co dwa lata opróżniamy osadnik gnilny, raz w roku czyścimy lub wymieniamy wkład filtrujący. Dozujemy bakterie w saszetkach.

Koszt budowy i eksploatacji: zestaw urządzeń oczyszczalni – 3103 zł; rury drenujące, piasek, tłuczeń, geowłóknina i robocizna 3400 zł – łącznie budowa 6500 zł; opróżnienie zbiornika gnilnego – 170 zł; wymiana wkładu filtrującego – 100 zł; preparaty bakteryjne – 140 zł.

Portret właścicieli
Wyłaz osadnika gnilnego, przez który dokonuje się opróżnienia go z nieczystości

 

Wyłaz osadnika gnilnego, przez który dokonuje się opróżnienia go z nieczystości
Portret właścicieli


Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-09-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...
polecane produkty i technologie

Pomporozdrabniacze SFA

Francuska firma SFA, wynalazca pomporozdrabniaczy oraz światowy lider w tej kategorii urządzeń, już od ponad 55 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla aplikacji domowych i komercyjnych. Bogata oferta produktów pozwala na optymalny dobór urządzeń. Nasze hasło to: "Łazienka, kuchnia, pralnia i WC - wszędzie tam gdzie chcesz".
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".