Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Katarzyna i Michał)

Czy zdarzyło Ci się zjawisko kolmatacji gruntu na poletku filtracyjnym?

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Katarzyna i Michał)
Liczba stałych mieszkańców: 5.
Parametry działki: 5370 m2, podłoże piaszczyste.
Parametry oczyszczalni ścieków: z drenażem rozsączającym, trzykomorowy osadnik gnilny.

 

Decyzja: W czasie podejmowania decyzji o zakupie domu, w którym obecnie mieszkamy, podobało się nam, że jest wyposażony w przydomową oczyszczalnię ścieków. Zdawaliśmy sobie sprawę, że przy dużej rodzinie sporo zaoszczędzimy na wywozie ścieków. Jednak w tamtym okresie było tyle elementów do skoordynowania, że dłużej nie interesowaliśmy się tym zagadnieniem.

 

Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego dopytaliśmy poprzednich właścicieli o szczegóły. Okazało się, że dbali o oczyszczalnię. W ósmym roku użytkowania, przeprowadzili udrożnienie systemu rur drenujących oraz opróżnili osadnik gnilny. Mamy na to pisemne potwierdzenie i rachunek firmy wykonującej prace. Tak się złożyło, że odbyło się to niedługo przed sprzedażą domu.

Trzykomorowy osadnik gnilny wkopano nieopodal budynku na rabacie z płytko korzeniącymi się roślinamiTrzykomorowy osadnik gnilny wkopano nieopodal budynku na rabacie z płytko korzeniącymi się roślinami

Kominki wentylacyjne umieszczono na rabatach, bo na trawniku bardziej by przeszkadzały
Kominki wentylacyjne umieszczono na rabatach, bo na trawniku bardziej by przeszkadzały
Porady i przestrogi:

 • Zainteresowaliśmy się bliżej faktem, czy i ewentualnie kiedy my będziemy musieli wykonać zabiegi udrożnienia rur drenujących. Jeśli powtórzy się zjawisko kolmatacji gruntu na poletku filtracyjnym (czyli zatkania przestrzeni między ziarnami tłucznia otaczającego dreny przez osady zawarte w ściekach), będziemy to musieli zrobić za 4 do 6 lat. Od tamtego czasu minęło bowiem 4,5 roku. Liczymy się z faktem, że zazwyczaj takie prace polegają na położeniu od nowa systemu drenów.

   

 • Nie musieliśmy rozbudowywać oczyszczalni, ponieważ korzystała z niej taka sama liczba użytkowników. Raz na pięć lat opróżniamy osadnik gnilny.

   

 • Zapytaliśmy poprzedników oraz w miejscowym urzędzie gminy, w jakiej perspektywie można spodziewać się budowy kanalizacji zbiorczej w naszej okolicy. Nie będzie to możliwe wcześniej niż po 2013 roku. Widząc jednak niskie rachunki za obsługę własnej oczyszczalni, nie jesteśmy pewni, czy zdecydujemy się przyłączyć nasz dom do sieci kanalizacyjnej. Z naszego punktu widzenia będzie to nieekonomiczne.

Koszt budowy i eksploatacji: budowa oczyszczalni – 7000 zł. Konserwacja oczyszczalni wraz z udrożnieniem układu drenującego co 8–10 lat – 1200 zł (w marcu 2007 roku); raz w tygodniu dozuje się bakterie przez muszlę klozetową – rocznie 150 zł; opróżnienie osadnika gnilnego – 200 zł.

 

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-09-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Dorota i Andrzej)

Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy - mówią Dorota i Andrzej - czytelnicy Budujemy Dom.
topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze