Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Oczyszczalnia ścieków - doświadczenia użytkownika (Ewa)

Cieszę się, że posiadamy oczyszczalnię ścieków. Omija nas nieprzyjemny proces wybierania ścieków z powodu przykrego i drażniącego zapachu - mówi Ewa, czytelniczka Budujemy Dom.

Napowietrzenie rurom drenującym zapewnia zbiorczy kominek wentylacyjny
Napowietrzenie rurom drenującym zapewnia zbiorczy kominek wentylacyjny

Liczba stałych mieszkańców: 4.
Parametry działki: 1860 m2, grunt piaszczysty.
Parametry oczyszczalni ścieków: z drenażem rozsączającym, trzykomorowy osadnik gnilny, poletko filtrujące o powierzchni 50 m2.

 

Decyzja: Na całej działce mamy żółty piasek, zupełnie jak na wydmie. Dziesięć lat temu, kiedy kupiliśmy z mężem działkę na nieskanalizowanym terenie, mieliśmy do wyboru budowę szczelnego szamba za około 3000 zł, albo budowę własnej oczyszczalni ścieków.

 

Choć ten drugi wariant był ponad dwa razy droższy, wybraliśmy go, aby uniknąć w przyszłości kłopotliwego korzystania z szamba – ciągłego kontrolowania, czy nieczystości nie wyciekają ze zbiornika, wąchania nieprzyjemnych zapachów, nazbyt oszczędnego korzystania z wody w gospodarstwie domowym.

 

Kierowaliśmy się też względami ekonomicznymi, bo nie chcieliśmy płacić za wywóz ścieków sto kilkadziesiąt złotych co miesiąc.

 

Porady i przestrogi:

 • Wybraliśmy świetnie, ponieważ okolica nadal nie ma kanalizacji bytowej, a pozycja wywozu ścieków prawie nie istnieje w naszym domowym budżecie.

   

 • Proces wybierania ścieków był dla mnie od zawsze bardzo nieprzyjemny z powodu przykrego i drażniącego zapachu. Chociażby z tego powodu cieszę się, że posiadamy oczyszczalnię ścieków, a nie szambo. Oczyszczalnia wymaga opróżniania osadnika gnilnego zaledwie raz na dwa lata. Ponadto, ani razu nie zdarzyło się, by jakiekolwiek przykre zapachy wydostały się z urządzenia.

   

 • Przed montażem oczyszczalni radzimy wykonać badanie geofizyczne gruntu. Na naszym terenie występują duże różnice w strukturze podłoża nawet między sąsiadującymi ze sobą działkami.

   

 • Budowa oczyszczalni trwała kilka dni, ponieważ wymagała wybrania rodzimej ziemi ze sporej powierzchni działki. Wynajęliśmy do tego celu koparkę oraz wyspecjalizowaną firmę. Przestrzegano nas, by nie zakładać oczyszczalni samodzielnie.

   

 • Osadnik gnilny oraz poletko filtracyjne zasypaliśmy grubą warstwą żwiru. Jest to kłopotliwe tylko wtedy, kiedy musimy odsłonić właz przed opróżnieniem osadnika.

   

 • Własna oczyszczalnia to jedna z najlepszych inwestycji, jakie poczyniliśmy w nowym domu. Daje poważne oszczędności, działa prawie bezobsługowo i bezawaryjnie.

Koszt budowy i eksploatacji: urządzenia i oprzyrządowanie oczyszczalni, robocizna – 7700 zł; opróżnienie osadnika gnilnego – 200 zł; bakterie w saszetkach – 140 zł.

Osadnik gnilny oraz poletko filtracyjne obsypano grubą warstwą żwiru. Przy okazji powstał żwirowy trakt komunikacyjny z domu do drewutni Osadnik gnilny oraz poletko filtracyjne obsypano grubą warstwą żwiru. Przy okazji powstał żwirowy trakt komunikacyjny z domu do drewutni

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-01-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...

Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Katarzyna i Michał)

Czy zdarzyło Ci się zjawisko kolmatacji gruntu na poletku filtracyjnym?
topowe produkty

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze