Budujemy Dom

Problemy z uzdatnianiem wody

Artykuł na: 4-5 minut

Nie korzystamy z płytszej studni w obawie przed skażeniami z szamb sąsiadów. - mówią Bożena i Jacek, czytelnicy Budujemy Dom.

Urządzenia: napowietrzacz; przeponowy hydrofor 300 l; filtry mechaniczne, odżelaziacz i odmanganiacz; filtr z węglem aktywnym; zmiękczacz.

 

Cel: uzdatnianie wody ze studni o głębokości 21 m do celów gospodarczych; odprowadzenie do szamba.

 

Decyzja: Mając 30 m od działki, nie spodziewaliśmy się kłopotów z wodą w przyszłym domu. Jednak z powodów prawnych na sąsiednich działkach, nie możemy na razie przyłączyć wodociągu. Przed budową wykopaliśmy studnię (11 m), ale badanie w sanepidzie stwierdziło katastrofalną jakość wody. Zawierała amoniak, 50 razy przekraczała normę żelaza, 10 razy manganu.

 

Z wynikami udaliśmy się do firm uzdatniających wodę, ale przeraziła nas ilość urządzeń i cena. Wykopaliśmy więc głębszą studnię, 21 m, jednak jakość wody była podobna. Nie mając alternatywy, podjęliśmy próbę uzdatnienia takiej wody, choć prognozy były złe.

W kotłowni zamontowano hydrofor, 300 l, z otwartym zbiornikiem w celu wytrącenia się związków żelaza. Przed nim napowietrzacz. W dalszej kolejności ustawiono filtry mechaniczne, odżelaziacz i odmanganiacz; kolumnę w węglem aktywnym i zmiękczacz wody W kotłowni zamontowano hydrofor, 300 l, z otwartym zbiornikiem w celu wytrącenia się związków żelaza. Przed nim napowietrzacz. W dalszej kolejności ustawiono filtry mechaniczne, odżelaziacz i odmanganiacz; kolumnę w węglem aktywnym i zmiękczacz wody

 

Kotłownia ma tylko 4,5 m2 powierzchni, nie zapewnia więc komfortowego dostępu do urządzeń. Ponadto usytuowana jest na drodze do garażu, co ogranicza ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni Kotłownia ma tylko 4,5 m2 powierzchni, nie zapewnia więc komfortowego dostępu do urządzeń. Ponadto usytuowana jest na drodze do garażu, co ogranicza ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni

Porady i przestrogi:

 • Nie korzystamy z płytszej studni w obawie przed skażeniami z szamb sąsiadów. Monterzy instalacji hydraulicznej i grzewczej, widząc wyniki badania wody, łapali się za głowę, mówiąc, że ścieku nie wpuszczą w rury i urządzenia.

   

 • Firmy proponowały technologie za 20 000 zł. Nie chcieliśmy wydawać tyle pieniędzy, mając perspektywę doprowadzenia wodociągu. W celu usunięcia żelaza zalecano trzy filtry, jeden do manganu, drugi do zniwelowania zapachu amoniaku, kolejny do zmiękczenia wody. To był absurd ze względu na potrzebne do tego miejsce!

   

  Przekonała nas rada urzędniczki wodociągów, by nie oczyszczać wody do stanu zdrojowej. Uzdatniamy wodę w zakresie pozwalającym rodzinie z małymi dziećmi na mycie się, pranie, sprzątanie, obsługę urządzeń i instalacji. Do celów spożywczych przywozimy wodę ze sklepu.

   

 • Monter urządzeń stwierdził, że woda jest tak złej jakości, że automatyczne sterowniki szybko uległyby uszkodzeniu. Filtry mechaniczne i filtr węglowy przepłukuję ręcznie (co 3000 l, przez godzinę wieczorem), a tylko przy zmiękczaczu wyręcza mnie automat (co 6000 l). Wypada to odpowiednio co tydzień i co dwa tygodnie. Muszę często kontrolować wskaźniki i dopilnować, by ręczne płukanie filtrów wykonać przed płukaniem zmiękczacza (regularnie dosypuję do niego sól). Do hydroforu raz w tygodniu dopompowuję powietrze, więc dokupiłem kompresor.

   

 • Jakość wody, po roku użytkowania uzdatniaczy, pogarsza się, więc zlecimy badanie wody, a potem zapewne będziemy wymieniać złoża w filtrach. Liczymy się z kolejnymi kosztami.

   

 • Filtry radzimy okleić otuliną, ponieważ woda się na nich skrapla i na podłodze tworzą się kałuże. Radzimy też na wszelki wypadek przed zakupem działki wypytać sąsiadów o jakość wody!

   

 • Otrzymaliśmy roczną gwarancję na instalację, a dwuletnią na działanie urządzeń.

Koszty: studnia: 11 m – 1300 zł, 22 m – 2500 zł; badania fizykochemiczne – 140 zł, pełne 450 zł; zestaw filtrów z hydroforem – 11 000 zł; 3 worki soli zmiękczającej – 100 zł.

Niektóre urządzenia „ubrano” w płaszczyk z gąbki, ponieważ skraplająca się woda tworzyła pod nimi kałuże Niektóre urządzenia „ubrano” w płaszczyk z gąbki, ponieważ skraplająca się woda tworzyła pod nimi kałuże Niektóre urządzenia „ubrano” w płaszczyk z gąbki, ponieważ skraplająca się woda tworzyła pod nimi kałuże

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...
Hydroflow - bezobsługowy, niechemiczny uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego
Hydroflow - bezobsługowy, niechemiczny uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego Uzdatniacze wody HydroFLOW HS38 i HydroFLOW S38, to zaawansowane technologicznie urządzenia, które nie tylko nie zmieniają i nie pogarszają ...
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR!
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR! Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że picie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne dla zdrowia. Wiele osób sięga tylko po wodę ...
polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze