Budujemy Dom

Uzdatnianie wody ze studni głębinowej

Artykuł na: 4-5 minut

Filtr płukany jest półautomatycznie raz w tygodniu w nocy. Muszę ustawiać zegar po każdym wyłączeniu prądu, ponieważ zdarzyło się, że płukanie filtra rozpoczęło się podczas pracy pralki.- mówią Joanna i Sławomir, członkowie Klubu Budujących Dom.

Urządzenia: napowietrzacz, hydrofor, filtr z węglem aktywnym, zmiękczacz.

 

Cel: uzdatnianie wody ze studni głębinowej; odprowadzenie zanieczyszczeń do kanalizacji.

 

Decyzja: Nasza działka znajduje się na końcu ulicy, w odległości 200 m od sieci wodociągowej. Kiedy 7 lat temu budowaliśmy dom, mogliśmy poprowadzić przyłącze tylko na własny koszt (20 000 zł plus wykonanie hydrantów co 50 m). Potem musielibyśmy zrzec się własności na rzecz wodociągów.

 

Koszt przyłącza moglibyśmy podzielić z sąsiadem, ale mieszka bliżej sieci, więc to my musielibyśmy pokryć większą część. W tej sytuacji zbudowaliśmy własną studnię głębinową.

Sól do zmiękczania wody dosypuje się raz w tygodniu Filtr z węglem aktywnym i zmiękczacz stoi blisko wejścia do małej kotłowni (2 m2)
Sól do zmiękczania wody dosypuje się raz w tygodniu Filtr z węglem aktywnym i zmiękczacz stoi blisko wejścia do małej kotłowni (2 m2)

Porady i przestrogi:

 • Namawiam do przyłączenia budynku do . Koszty budowy studni, urządzeń i filtrów okazały się podobne do kosztu doprowadzenia wodociągu (po podziale z sąsiadem). Choć opieka nad urządzeniami uzdatniającymi wodę nie jest bardzo uciążliwa, to jednak jest to kolejny obowiązek w gospodarstwie domowym. Trzeba badać wodę, zapewniać zapas soli zmiękczającej, kontrolować zegary i płukać złoża.

   

  Użytkowanie wody z wodociągu jest droższe, ale bezobsługowe! Zaletą wody ze studni jest natomiast stałe ciśnienie, odczuwalne przy letnich kąpielach i podlewaniu ogrodu. Kupujemy mniej środków myjących i piorących niż w domach bez zmiękczacza wody.

   

 • Pierwsze badania w sanepidzie wykazały, że woda ze studni, mimo że nie jest twarda, 40 razy przekracza normę zawartości żelaza i 8 razy manganu. Woda była mętna i żółta.

   

  Na etapie budowy domu hydraulik polecił nam doświadczoną firmę uzdatniającą wodę. Jej pracownicy dobrali urządzenia, choć nie od razu wstrzelili się „w dziesiątkę”. Na początku uznali, że filtr mechaniczny i zmiękczacz poradzą sobie z wytrąceniem żelaza i manganu. Jednak tak się nie stało. Już po miesiącu filtr się tak zanieczyścił, że wymienili go na filtr z węglem aktywnym. Działa do dziś.

   

 • Filtr płukany jest półautomatycznie raz w tygodniu w nocy. Muszę ustawiać zegar po każdym wyłączeniu prądu, ponieważ zdarzyło się, że płukanie filtra rozpoczęło się podczas pracy pralki. Zmiękczacz płucze się automatycznie, ale co tydzień wsypuję do niego sól. Podczas deszczowego lata wypompowuję wody opadowe i podskórne gromadzące się w zagłębieniu studni.

   

 • Radzę już podczas budowy domu zadbać o miejsce na urządzenia. Kotłownia ma tylko 2 m2 i powinna być 2 razy większa. Dostęp do filtra i zmiękczacza jest dobry, ale przy serwisie innych urządzeń, część trzeba wysunąć (jeśli mają elastyczne przyłącze) lub zdemontować. Szum urządzeń nie przeszkadza we śnie, choć kotłownia znajduje się w centrum domu.

   

 • Sól kupuję w firmie, która zakładała filtry. Mam z nią stały kontakt i serwis na czas.

Koszty: studnia głębinowa 25 m z pompą – 8000 zł; hydrofor 200 l – 3000 zł; filtr z węglem aktywnym Globaline 100 i zmiękczacz wody Globaline Trio B-17 – łącznie 5000 zł; badania wody w sanepidzie podstawowe i rozszerzone – 200 i 400 zł; sól zmiękczająca 10 worków 25 kg rocznie – 300 zł; wymiana złoża w filtrze – 500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ja też swego czasu miałem problem z wodą ze studni głębinowej. Tylko u mnie przekroczenie żelaza i manganu było na tyle duże, że zwykły filtr narurowy niestety nie wystarczył. Musiałem założyć dodatkowo takie urządzenie o wdzięcznej nazwie jonowymiennik na złożu mulifunkcyjnym. ...

Widolek

15 Mar 2016, 08:51

Moim zdaniem opłaca się założyć taki firm, ok. 2 lat temu miałem wierconą studnię przez firmę hydroel. Po pewnym czasie miałem założony taki filtr i woda wydaje mi się o wiele lepsza.

Gość Michal78

14 Mar 2016, 09:31

Ja mam od kilku lat 3 filtry - wstępny 50 mikrometrów, następnie 20 mikrometrów + kolumna filtracyjna i jestem bardzo zadowolony bo w wodzie ze studni miałem przekroczone normy żelaza, kamienia i manganu a po założeniu filterka problem zniknął. Filtruje tak mocno że nie można stosować ...

kdd

10 Maj 2012, 09:32

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...
Hydroflow - bezobsługowy, niechemiczny uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego
Hydroflow - bezobsługowy, niechemiczny uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego Uzdatniacze wody HydroFLOW HS38 i HydroFLOW S38, to zaawansowane technologicznie urządzenia, które nie tylko nie zmieniają i nie pogarszają ...
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR!
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR! Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że picie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne dla zdrowia. Wiele osób sięga tylko po wodę ...
polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze