Jakie są zalecane średnice rur wodociągowych do różnych sanitariatów?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są zalecane średnice rur wodociągowych do różnych sanitariatów?

Jakie są zalecane średnice rur wodociągowych do różnych sanitariatów (umywalka, wanna, prysznic)? Znajomi mają poprowadzone od rozdzielacza wszystkie rury o identycznej średnicy i w umywalkach jest dobrze, ale dla mnie pod prysznicem strumień wody jest już zbyt mały. Nie chciałbym też przesadzić ze zwiększaniem średnic, bo przecież zwiększy to pojemność rur, a więc i straty ciepła, związane z jej wychładzaniem. Jak osiągnąć tu kompromis?

aktualizacja: 2021-10-05 08:28:10

Odpowiedź eksperta: W domach jednorodzinnych do celów higienicznych i gospodarczych najczęściej w zupełności wystarcza instalacja z rur o średnicy nominalnej ½ cala co odpowiada rurom tworzywowym i miedzianym o średnicach 15-18 mm. Do umywalek wystarczają nawet mniejsze.

Jedynie przy bardzo rozległych instalacjach i równoczesnym korzystaniu z kilku punktów poboru, można przyjąć średnice rur jako odpowiedniki wymiaru ¾ cala, doprowadzanych do rozdzielacza usytuowanego np. w łazience i dalej rurami ½ cala do poszczególnych sanitariatów.

Natomiast niedostateczny wypływ wody może być spowodowany zbyt małym ciśnieniem w instalacji lub ograniczeniem przepływu przez same przybory.

Większość dostępnej armatury ma ograniczony wypływ do 10-12 l/min przy ciśnieniu nominalnym 0,25-0,3 MPa, a dodatkowy spadek wydajności powodują zanieczyszczone filtry, perlatory. Przyczyną odczuwalnego spadku ciśnienia przy korzystaniu z natrysku może być też wadliwy dobór lub regulacja zestawu hydroforowego. Otóż w miarę poboru wody ciśnienie w zbiorniku hydroforowym spada, a po przekroczeniu pewnej granicznej wartości uruchamia się pompa i dopełnia zbiornik.

Gdy pobór jest mały (mycie rąk) spadek ciśnienia będzie znikomy, natomiast przy dużym poborze (natrysk) i zbyt niskim ustawieniu ciśnienia minimalnego zmniejszenie strumienia wody może być wyraźne.

Może cię zainteresować
Jak podłączyć pływak do pompy wody? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak działa pompa abisynka? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Wszystko o rurach spustowych Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć?
Zobacz więcej Zwiń

 

Redakcja BD
fot. Pipelife

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!