Budujemy Dom

XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012

Artykuł na: 6-9 minut
Za nami jubileuszowa, XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012, nad którą patronat honorowy objęli: Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Pan Sławomir Nowak oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Pan Stanisław Gawłowski. Już po raz czwarty Targi WOD-KAN odbyły się na terenach Bydgoskiego Centrum Wystawienniczo-Targowego, graniczącego  z myślęcińskim Ogrodem Botanicznym.

Tegoroczne Targi zgromadziły w Bydgoszczy 430 Wystawców z Polski i Europy. Byli przedstawiciele firm z Niemiec, Włoch, Austrii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Republiki Czeskiej, Szwecji, Norwegii, Hiszpanii, Białorusi, Litwy i Słowacji. 68 Wystawców z kraju i zagranicy przyjechało na Targi w Bydgoszczy po raz pierwszy, licząc na nawiązanie  szerokich kontaktów.

Przepięknie zaaranżowane ekspozycje, usytuowane na ponad 13 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni, budziły duże zainteresowanie zwiedzających. Targi odwiedzili m.in.: podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Stanisław Gawłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – Piotr Styczeń, Główny Inspektor Ochrony Środowiska – Andrzej Jagusiewicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Ewa Mes, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy – Rafał Bruski, a także przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych i świata nauki.

XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012
XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012

Wykorzystując potencjał Targów, gdzie prezentowane są najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, technologiczne, urządzenia i usługi dla branży wodno-kanalizacyjnej prowadzone były liczne dyskusje związane nie tylko z ofertą obejmującą pełne spektrum urządzeń, programów, maszyn, narzędzi najnowszej generacji, ale także związanych z wdrażaniem postanowień Ramowej Dyrektywy Wodnej dotyczących planów bezpieczeństwa wody oraz realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.  

XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012
XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012

Podczas uroczystej gali w Filharmonii Pomorskiej, którą uświetnił występ Kwartetu Rampa,  wręczono nagrody za najciekawszą aranżację ekspozycji i przede wszystkim za najlepszy targowy produkt. Grand Prix otrzymały firmy:

 • HYDRO-VACUUM S.A. za Pompy FZ z silnikami elektrycznymi o stopniu ochrony przeciwporażeniowej IP68 z wewnętrznym układem chłodzenia. Rozwiązanie to różni się od pozostałych rozwiązań tym, iż do wymuszenia obiegu cieczy w układzie zastosowano wielołopatkowy wirnik osiowy unikalnej konstrukcji.

   

 • KAMSTRUP Sp. z o. o. za Inteligentny Ultradźwiękowy Wodomierz MULTICAL 21. MULTICAL® 21 mierzy za pomocą ultradźwięków, co czyni go odpornym na zmęczenie materiału i zużycie. Może on być zaprogramowany i jest w stanie automatycznie przekazywać dane dotyczące zużycia, dzięki zdalnemu odczytowi.
 • TECHNITEL Polska S.J za innowacyjną Technologię STAR, która opiera się na montażu kabli światłowodowych w nieprzełazowej kanalizacji sanitarno-deszczowej. Najważniejszym elementem tej technologii jest robot, który dzięki swojej zaawansowanej budowie dokonuje wkręcania kotw we wcześniej oczyszczone i przygotowane do tego celu miejsce w ścianach rur.

Statuetką za najciekawszą ekspozycję zostały nagrodzone firmy:

 • stoisko firm bawarskich
 • Fabryka Armatury Hawle Sp. z o.o. Koziegłowy 
 • Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. Jasło 
XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012
XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012

W czasie trwania Wystawy zainteresowane firmy miały możliwość zaprezentowania swoich rozwiązań potencjalnym użytkownikom. W drugim dniu Targów ponad 160 uczestników zgromadziła konferencja „Modelowe rozwiązania w gospodarce osadami” przygotowana przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Stowarzyszenia Eksploatatorów Obiektów Gospodarki Wodno-Ściekowej, przedstawicieli przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych oraz Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” omawiali sposób finansowania gospodarki osadowej oraz wstępny projekt standardu przygotowywanego przez IGWP, który będzie zawierał m.in.: prawodawstwo krajowe i Unii Europejskiej, parametry ilościowe i jakościowe, kryteria jakościowe stosowania osadów ściekowych, kryteria wyboru modelu gospodarki osadowej, przykładowe rozwiązania modelowe w gospodarce osadami oraz koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

Tego dnia wieczorem prawie 500 osób do późnej nocy bawiło się na plenerowej imprezie w stylu country zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Śpiewom, tańcom i zabawie nie było końca.

XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012
XX edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012

Sukces? Tak, bo wystawę odwiedzili znakomici goście, bo wystawcy aktywnie włączyli się w stworzenie atmosfery godnej tegorocznego, jubileuszowego święta całej branży wod-kan, bo aktywnie uczestniczyli w osiąganiu wspólnego sukcesu gospodarczego, jakim jest w ostatecznym rozrachunku, poprawa jakości wody i środowiska w Polsce.

Niestety był upał. Temperatura tropikalna, zero wiatru i ogromne namiotowe hale,  których w tym ukropie nie udało się schłodzić firmie odpowiadającej za klimatyzację pomieszczeń. Jeden dzień. Ten jeden dzień sprawił, że poczucie sukcesu rozpłynęło się jak mgła.

Izba nie posiada własnych terenów wystawienniczych. Zawsze korzysta z miejsc wskazanych przez Miasto. Był Stadion Zawiszy,  była Hala Sportowa „Łuczniczki”, teraz jest Centrum Targowo - Wystawiennicze w bydgoskim Myślęcinku. Teren krajobrazowo piękny, zielony, wyposażony w potrzebną infrastruktura techniczną, ale bez wybudowanych hal wystawowych. Klimatyzacja hal namiotowych, to problem, który boli tym bardziej im większą niespodziankę sprawia pogoda. Zmiana tej sytuacji to dla IGWP poważne wyzwanie.

 

XX Targi WOD-KAN za nami. Dziękujemy Wystawcom i Gościom za obecność i  życzliwość.
Już dziś zapraszamy do udziału w XXI Targach WOD – KAN 2013, które odbędą się w dniach 7-9 maja przyszłego roku.

 

Dorota Jakuta
Dyrektor Izby

aktualizacja: 2012-06-21

Dodaj komentarz

Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...
polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".