Jakie warunki trzeba spełnić przy zasileniu w wodę z własnej studni?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie warunki trzeba spełnić przy zasileniu w wodę z własnej studni?

Mam zamiar zbudować dom jednorodzinny. Niestety nie ma wodociągu. Jak należy uwzględnić w projekcie to, że będzie zasilany w wodę z własnej studni?

aktualizacja: 2016-04-21 06:41:14

Odpowiedź eksperta:

Należy przewidzieć pomieszczenie techniczne na ewentualną stację uzdatniania wody. Pomieszczenie to powinno mieć wymiary min. 1,5 x 2 m i wysokość 2,30 m. W pomieszczeniu znajdować się musi przyłącze wody ze studni o średnicy min 1", kratka ściekowa w podłodze i przyłącze kanalizacji średnicy min 50 mm. Pomieszczenie powinno być wentylowane i zamykane. Temperatura wewnątrz nie może spadać poniżej 2oC ani utrzymywać się powyżej 35oC.

Projektując instalację wodną obiektu, należy rozdzielić wodociągi służące do podlewania od wodociągu wody użytkowej. Pompa i studnia powinna mieć wydajność 45-55 dm3/min i dawać ciśnienie 3-4,5 bara przy tym przepływie, ale nie więcej niż 5,5 bara przy przepływie 0-10 dm3/min. Należy zastosować zbiornik hydroforowy z otwartą poduszką powietrzną o pojemności 200-300 dm3.

Stacje uzdatniania wody wytwarzają ścieki, toteż należy  je zagospodarować. W przypadku posiadania przyłącza do kanalizacji komunalnej nie ma problemu. Kiedy jej brak należy przy projektowaniu szamba uwzględnić powiększenie jego pojemności traktując każdy aparat jak dodatkowego stałego mieszkańca domu. Ścieki z aparatów takich jak odżelaziacze i odmanganiacze katalityczne mogą po odstaniu zostać rozsączone w gruncie. Należy wtedy przewidzieć specjalny odpływ dla tych ścieków w pomieszczeniu stacji SUW oraz odstojnik w postaci zbiornika podziemnego szczelnego o pojemności 2 m3 z włazem oraz ciągi drenarskie o dł. 20 m na każdy aparat.

Może cię zainteresować
Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak działa pompa abisynka? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak podłączyć pływak do pompy wody? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych?
Zobacz więcej Zwiń

Ścieki ze zmiękczaczy muszą być zbierane w szambach ze względu na zawartość soli.

Paweł Polak
Kierownik Działu Filtracji Przemysłowej SECURA BC
fot. remiz / forum.budujemydom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!