Budujemy Dom

10 najpopularniejszych błędów podczas doprowadzania wody do domu

Artykuł na: 6-9 minut
10 najpopularniejszych błędów podczas doprowadzania wody do domu

O sposobie dostarczenia wody do domu powinniśmy pomyśleć już na etapie przygotowań do inwestycji, gdyż będzie ona niezbędna do prowadzenia robót budowlanych. Przeczytaj o najpopularniejszych błędach przy doprowadzaniu wody do domu.

1) Nieprzeprowadzenie próby wydajności studni.

Ekipa wykonująca studnię powinna sprawdzić jej pracę poprzez ciągłe pompowanie wody przynajmniej przez 1 godzinę. Intensywność czerpania wody powinna przekraczać przewidywane zapotrzebowanie – standardowo ok. 1 m3/h – by zapewnić dostateczną wydajność podczas normalnego użytkowania. Próbne czerpanie wody umożliwi również ułożenie się warstw filtracyjnych w złożu wodonośnym.

2) Brak badania jakości wody.

Po wywierceniu studni i zmierzeniu jej wydajności, należy wstępnie ocenić jakość czerpanej wody. Oprócz przezroczystości, zapachu i smaku sprawdźmy, czy woda jest dostatecznie miękka i nie zawiera zbyt dużo związków żelaza. Ocenę twardości przeprowadzamy sprawdzając zdolność do pienienia się mydła (w wodzie miękkiej mydło intensywnie się pieni), natomiast związki żelaza wykryjemy, gdy po odstawieniu przezroczystego pojemnika z wodą na kilka godzin, pojawi się w nim brunatny osad.

 

Jeśli po takiej wstępnej analizie, stwierdzimy, że woda wymagać będzie uzdatnienia, możemy spróbować pogłębić wiercenie sięgające do niższej warstwy wodonośnej. Dopiero potem konieczna będzie szczegółowa analiza składu wody, której wyniki będą podstawą do dobrania odpowiednich urządzeń uzdatniających, jeśli ich zastosowanie będzie niezbędne.

3) Nieuszczelnienie rury osłonowej podczas wiercenia odwiertu.

Jeśli w czasie wiercenia studni, wodonośna rura osłonowa będzie przechodziła przez płytsze, niewykorzystywane warstwy, powinna być dokładnie uszczelniona w otworze. Zapobiegnie to spływaniu wody z wyżej położonych poziomów i mieszania się z wodą użytkową. Jest to szczególnie ważne, gdy spływająca woda podskórna zawiera bakterie i inne zanieczyszczenia biologiczne bądź chemiczne.

4) Brak zabezpieczenia przewodu elektrycznego zasilającego silnik pompy głębinowej.

Podczas instalacji pompy głębinowej trzeba zwrócić na to uwagę. W żadnym razie przewód ten nie może służyć do opuszczania pompy ani być narażony na inne obciążenia. Przy znacznej głębokości studni, należy zamocować go do rury tłocznej za pomocą plastikowych obejm, które zredukują naprężenia rozciągające przewód, pod jego własnym ciężarem.

5) Łączenie rur bez użycia przewodów elastycznych.

Jeśli instalacja wodna zasilana jest przez pompę powierzchniową (zasysającą), połączenia z rurami ssącą i tłoczną wykonuje się przy użyciu rur elastycznych. Zapobiega to przenoszeniu drgań na instalację i rozszczelnieniu się połączeń. Po stronie ssawnej należy zamontować przewód spiralny, który pod wpływem podciśnienia nie ulegnie zagnieceniu. Natomiast po stronie tłocznej można założyć popularny, elastyczny wężyk w oplocie metalowym.

6) Brak zaworu zwrotnego za filtrem rurowym w instalacji doprowadzającej wodę ze studni.

Uruchomienie ssącej pompy wirnikowej wymaga uprzedniego jej zalania wodą, co umożliwi wytworzenie potrzebnego podciśnienia. W razie podłączenia pompy do studni abisyńskiej, napełnienie pompy i rury ssącej może okazać się niemożliwe, jeśli za filtrem rurowym nie założono zaworu zwrotnego – woda będzie samoczynnie spływać do studni. W takiej sytuacji, uruchomienie pompy będzie możliwe jedynie przez podniesienie poziomu wody za pomocą ręcznej pompy tłokowej lub połączenie dużego zbiornika, napełniającego pompę do czasu zassania wody studziennej.

Studnia wiercona Studnia abisyńska

7) Zastosowanie pompy jednofazowej zamiast trójfazowej.

Uruchomienie pompy powoduje chwilowe znaczne obciążenie instalacji prądem 4–5 razy większym, niż prąd nominalny (tzw. prąd rozruchowy). W typowych silnikach jednofazowych o mocy 1–1,5 kW, przy rozruchu pobór prądu może sięgać nawet 20–30 A (zabezpieczenie instalacji elektrycznej w takim przypadku powinny stanowić wyłączniki nadprądowe, typu C, o odpowiednim prądzie nominalnym). Przy większych mocach, lepiej jednak zdecydować się na pompy z silnikiem trójfazowym, co istotnie zmniejszy wartość prądu rozruchu.

8) Ulokowanie hydroforu studni blisko pomieszczeń mieszkalnych.

Hałas wytwarzany prze zestaw hydroforowy może być dość dokuczliwy, gdy nie mamy możliwości umieszczenia go w wyciszonym pomieszczeniu. Problem ten może rozwiązać ulokowanie hydroforu w studzience zewnętrznej, ustawionej bezpośrednio nad studnią. Studzienka powinna być bez szczelnego dna, co umożliwi wsiąkanie wody w razie wystąpienia przecieków.

9) Niezabezpieczenie przed zamarzaniem wszystkich odcinków doprowadzających wodę do domu.

Rury na zewnątrz budynku powinny być układane na głębokości ok. 1,5 m, a w miejscach, gdzie głębokość jest mniejsza przykryte warstwą izolacji termicznej. Szczególną uwagę należy zwrócić też na ochronę wodomierza, który nierzadko instalowany jest np. w nieogrzewanej piwnicy, w której temperatura przy dużych mrozach może spaść nawet poniżej 0°C.

10) Brak dodatkowego zestawu hydroforowego za wodomierzem.

W instalacjach wodnych zasilanych z sieci wodociągowej często zdarzają się znaczne spadki ciśnienia, spowodowane okresowym intensywnym poborem wody przez innych użytkowników podłączonych do sieci. Stabilne ciśnienie wody w domu można będzie uzyskać, montując zestaw hydroforowy za wodomierzem. Nie należy go montować szeregowo w instalacji, gdyż przy wystarczającym ciśnieniu z sieci wirnik niepracującej pompy będzie stawiał niepotrzebny opór przepływu. Natomiast równoległe podłączenie do instalacji na odcinku z zaworem zwrotnym, zapewni swobodny przepływ wody i dodatkowe załączanie pompy, gdy ciśnienie spadnie poniżej nastawionej wartości.

Podłączenie instalacji wodnej do sieci wodociągowej

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2014-01-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Czy w tym schemacie odpowietrznik "odpowietrza" powietrze z naczynia wzbiorczego=hydroforu?!!!

Gość AntyGłupek

30 Lis 2017, 18:38

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Ile kosztuje zmiękczacz wody?

Jakie są koszty zakupu i eksploatacji zmiękczacza oraz jak wygląda jego eksploatacja?

polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".