Budujemy Dom

Filtry uzdatniające wodę za drogie na emerycką kieszeń

Artykuł na: 4-5 minut

Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy je u mnie poznały, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni. - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę uzdatnia od 3 lat.

Kolumna ze złożem odżelaziającym połączona jest ze zbiornikiem na solankę

Źródło wody: czerpana z wodociągu; odprowadzana do miejscowej kanalizacji.

 

Urządzenia do uzdatniania wody: filtr mechaniczny, kolumnowy z wymiennym wkładem. Zmiękczacz wody z kolumną odżelaziającą.

 

Lokalizacja: na początku instalacji wodociągowej, w ogrzewanej piwnicy.

 

Decyzja: mieszkając w bloku i korzystając z wody wodociągowej z tego samego ujęcia, które obsługuje obecnie mój dom, miałam dużo pracy z usuwaniem żółtych zacieków, tworzących się na wannie i umywalkach. Wykańczając dom, od razu byłam zdecydowana na zamontowanie odżelaziacza i zmiękczacza wody. Chodziło mi o ułatwienie sobie sprzątania oraz ochronę ważnych domowych instalacji i urządzeń.

 

Już wtedy myślałam na przykład o zabezpieczeniu przed zarastaniem kamieniem dysz w wannie z hydromasażem, którą planowałam w łazience przy sypialni. Nie znając się na rzeczy, nie wiedziałam, że trzeba zamontować przed zmiękczaczem filtr mechaniczny. Upierał się przy tym mój zięć. To on, w porozumieniu z monterem z firmy zajmującej się uzdatnianiem wody, skonfigurował dla mojego domu stację uzdatniania wody.

 

Tak jak prosiłam, wybrali wydajne i proste w obsłudze urządzenia. Mam dużą piwnicę, więc nie mieli problemu z zamontowaniem dwuczęściowego zmiękczacza o sporej wielkości. Jest w niej też miejsce do magazynowania potrzebnego osprzętu – wkładów filtracyjnych i soli w workach.

W ogrzewanej piwnicy jest miejsce do magazynowania soli w workach, a dostęp do stacji filtrów jest łatwy Filtr mechaniczny oraz zmiękczacz wody

Uzdatnianie wody - porady i przestrogi:

 • Stacja uzdatniania wody nareszcie uwolniła mnie od uciążliwego szorowania sanitariatów. Teraz do ich umycia wystarczają łagodniejsze środki i w mniejszej ilości niż wcześniej. Woda jest tak miękka, że na początku nie potrafiłam się nią posługiwać. Na przykład, myjąc włosy, nabierałam za dużo szamponu i potem długo nie mogłam go spłukać. Jakiś czas przyzwyczajałam się do "nowej" wody. Po prostu muszę oszczędniej dozować środki myjące i czyszczące.

   

  Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zauważalną zmianą jest wygląd czajnika, którego wnętrze nie obrasta osadem. Nie kupuję już także odkamieniaczy do pralki i zmywarki. Choć często zażywam w wannie hydromasażu, nie mam wysuszonej skóry. Oczywiście równie mocno cieszy mnie, że stacja przedłuża żywotność wodnych instalacji i urządzeń takich, jak kocioł gazowy, pralka, zmywarka. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy poznały u mnie zalety uzdatniania wody, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni.

   

 • Filtr mechaniczny wymaga wymiany wkładu raz w miesiącu. Jego brunatny kolor za każdym razem utwierdza mnie w przekonaniu, że warto było założyć domową stację uzdatniania wody. Wymiana wkładu filtru nie jest trudna, podobnie jak dosypanie soli do zbiornika zmiękczacza. Jednak sama nie mam siły odkręcać kolumny z filtrem, ani tym bardziej dźwigać worków z solą, które ważą aż 25 kg. Muszę prosić o pomoc. Płukanie złoża w kolumnie filtracyjnej obsługuje automatyczna głowica sterująca. To dla mnie poważne ułatwienie!

Uzdatnianie wody - koszty:

Koszty zakupu i montażu: 3500 zł.
Koszty użytkowania: sól 400 zł, wkłady do filtru mechanicznego 120 zł.

Filtr mechaniczny oraz zużyty wkład Głowica sterująca na kolumnie filtrującej podłączona jest do prądu

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-02-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat tez nabyłem stacje uzdatniania wody. Mieszkam w okolicach Poznania, tu woda jest twarda. Jednak znacznie wzrosły opląty za wodę. Koszt kubika ścieków kosztuje 7 zł. jak zobaczyłem rachunki za wodę to doszedłem do wniosku , ze mnie ...

hydropath

07 Maj 2014, 08:39

Nie da się ukryć - eksploatacja filtrów to są dodatkowe koszta. Ja darowałem sobie delikatny nadmiar żelaza w wodzie kosztem instalacji zmiękczacza.

Gość Jedrasiak

05 Maj 2014, 21:07

tez nabyłem stacje uzdatniania wody. Mieszkam w okolicach Poznania, tu woda jest twarda. Jednak znacznie wzrosły opląty za wodę. Koszt kubika ścieków kosztuje 7 zł. jak zobaczyłem rachunki za wodę to doszedłem do wniosku , ze mnie emeryta na to nie stać. Koszty wzrosły w stosunku ...

Gość romuald - emeryt

24 Kwi 2014, 09:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Ile kosztuje zmiękczacz wody?

Jakie są koszty zakupu i eksploatacji zmiękczacza oraz jak wygląda jego eksploatacja?

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".