Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Filtry uzdatniające wodę za drogie na emerycką kieszeń

Artykuł na: 4-5 minut

Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy je u mnie poznały, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni. - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę uzdatnia od 3 lat.

Kolumna ze złożem odżelaziającym połączona jest ze zbiornikiem na solankę

Źródło wody: czerpana z wodociągu; odprowadzana do miejscowej kanalizacji.

 

Urządzenia do uzdatniania wody: filtr mechaniczny, kolumnowy z wymiennym wkładem. Zmiękczacz wody z kolumną odżelaziającą.

 

Lokalizacja: na początku instalacji wodociągowej, w ogrzewanej piwnicy.

 

Decyzja: mieszkając w bloku i korzystając z wody wodociągowej z tego samego ujęcia, które obsługuje obecnie mój dom, miałam dużo pracy z usuwaniem żółtych zacieków, tworzących się na wannie i umywalkach. Wykańczając dom, od razu byłam zdecydowana na zamontowanie odżelaziacza i zmiękczacza wody. Chodziło mi o ułatwienie sobie sprzątania oraz ochronę ważnych domowych instalacji i urządzeń.

 

Już wtedy myślałam na przykład o zabezpieczeniu przed zarastaniem kamieniem dysz w wannie z hydromasażem, którą planowałam w łazience przy sypialni. Nie znając się na rzeczy, nie wiedziałam, że trzeba zamontować przed zmiękczaczem filtr mechaniczny. Upierał się przy tym mój zięć. To on, w porozumieniu z monterem z firmy zajmującej się uzdatnianiem wody, skonfigurował dla mojego domu stację uzdatniania wody.

 

Tak jak prosiłam, wybrali wydajne i proste w obsłudze urządzenia. Mam dużą piwnicę, więc nie mieli problemu z zamontowaniem dwuczęściowego zmiękczacza o sporej wielkości. Jest w niej też miejsce do magazynowania potrzebnego osprzętu – wkładów filtracyjnych i soli w workach.

W ogrzewanej piwnicy jest miejsce do magazynowania soli w workach, a dostęp do stacji filtrów jest łatwy Filtr mechaniczny oraz zmiękczacz wody

Uzdatnianie wody - porady i przestrogi:

 • Stacja uzdatniania wody nareszcie uwolniła mnie od uciążliwego szorowania sanitariatów. Teraz do ich umycia wystarczają łagodniejsze środki i w mniejszej ilości niż wcześniej. Woda jest tak miękka, że na początku nie potrafiłam się nią posługiwać. Na przykład, myjąc włosy, nabierałam za dużo szamponu i potem długo nie mogłam go spłukać. Jakiś czas przyzwyczajałam się do "nowej" wody. Po prostu muszę oszczędniej dozować środki myjące i czyszczące.

   

  Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zauważalną zmianą jest wygląd czajnika, którego wnętrze nie obrasta osadem. Nie kupuję już także odkamieniaczy do pralki i zmywarki. Choć często zażywam w wannie hydromasażu, nie mam wysuszonej skóry. Oczywiście równie mocno cieszy mnie, że stacja przedłuża żywotność wodnych instalacji i urządzeń takich, jak kocioł gazowy, pralka, zmywarka. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy poznały u mnie zalety uzdatniania wody, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni.

   

 • Filtr mechaniczny wymaga wymiany wkładu raz w miesiącu. Jego brunatny kolor za każdym razem utwierdza mnie w przekonaniu, że warto było założyć domową stację uzdatniania wody. Wymiana wkładu filtru nie jest trudna, podobnie jak dosypanie soli do zbiornika zmiękczacza. Jednak sama nie mam siły odkręcać kolumny z filtrem, ani tym bardziej dźwigać worków z solą, które ważą aż 25 kg. Muszę prosić o pomoc. Płukanie złoża w kolumnie filtracyjnej obsługuje automatyczna głowica sterująca. To dla mnie poważne ułatwienie!

Uzdatnianie wody - koszty:

Koszty zakupu i montażu: 3500 zł.
Koszty użytkowania: sól 400 zł, wkłady do filtru mechanicznego 120 zł.

Filtr mechaniczny oraz zużyty wkład Głowica sterująca na kolumnie filtrującej podłączona jest do prądu

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-02-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat tez nabyłem stacje uzdatniania wody. Mieszkam w okolicach Poznania, tu woda jest twarda. Jednak znacznie wzrosły opląty za wodę. Koszt kubika ścieków kosztuje 7 zł. jak zobaczyłem rachunki za wodę to doszedłem do wniosku , ze mnie ...

hydropath

07 Maj 2014, 08:39

Nie da się ukryć - eksploatacja filtrów to są dodatkowe koszta. Ja darowałem sobie delikatny nadmiar żelaza w wodzie kosztem instalacji zmiękczacza.

Gość Jedrasiak

05 Maj 2014, 21:07

tez nabyłem stacje uzdatniania wody. Mieszkam w okolicach Poznania, tu woda jest twarda. Jednak znacznie wzrosły opląty za wodę. Koszt kubika ścieków kosztuje 7 zł. jak zobaczyłem rachunki za wodę to doszedłem do wniosku , ze mnie emeryta na to nie stać. Koszty wzrosły w stosunku ...

Gość romuald - emeryt

24 Kwi 2014, 09:21

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...

Uzdatnianie wody to ochrona urządzeń do hydromasażu, sanitariatów, AGD...

Dzięki uzdatnianiu wody z kranów płynie woda czysta, bez zapachu i osadów. Przez 7 lat użytkowania nie zatkały się dysze w wannie z hydromasażem, w deszczowni pod prysznicem. Sanitariaty nie zachodzą kamieniem... - mówi Sławomir, członek Klubu Budujących Dom, który uzdatnia wodę od 7 lat.

topowe produkty

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze