Budujemy Dom

Uzdatnianie wody w domu i ogrodzie

Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody w domu i ogrodzie

Zastosowane na początku filtry wymagały częstej i – co gorsze – ręcznej obsługi. Dlatego w 2007 r., po zbudowaniu sieci miejscowego wodociągu, postanowiliśmy zdemontować starą stację. Założyliśmy 2 nowocześniejsze, niewymagające żmudnej obsługi, stacje (osobne) – do domu i do ogrodu. - mówią Basia i Marian, czytelnicy Budujemy Dom, którzy uzdatniają wodę od 1997 r.

Źródło wody: do 2007 r. woda czerpana ze studni (o gł. 36 m); po 2007 r. z wodociągu (na potrzeby domu) i ze studni (do podlewania ogrodu); odprowadzana początkowo do szamba, obecnie do kanalizacji.

 

Urządzenia do uzdatniania wody: sedymentacyjny filtr mechaniczny oraz kolumny filtracyjne z automatyczną głowicą do usuwania żelaza i manganu i z węglem aktywnym i zbiornikiem na sól do zmiękczania wody i poprawy jej smaku, zapachu i barwy – urządzenia do uzdatniania wody wodociągowej na potrzeby domu. Kolumny ze złożami katalitycznymi i z automatycznymi głowicami do odżelaziania i odmanganiania wody ze studni.

 

Lokalizacja:

 • Dom na początku domowej instalacji wodociągowej, w ogrzewanej piwnicy. 
 • Ogród w nieogrzewanej piwniczce ziemnej.

Decyzja: przez 10 lat używaliśmy w domu i w ogrodzie wodę ze studni. Uzdatnialiśmy ją wieloma filtrami, bo była poważnie zanieczyszczona związkami żelaza i manganu. Badanie fizykochemiczne wykazało m.in., że zawartość żelaza z dopuszczalnego poziomu 0,2 osiągała poziom 1,4, wskaźnik mętności wody przekroczony był aż 34 razy, a barwa 2 razy. Zastosowane na początku filtry wymagały częstej i – co gorsze – ręcznej obsługi. Dlatego w 2007 r., po zbudowaniu sieci miejscowego wodociągu, postanowiliśmy zdemontować starą stację. Założyliśmy 2 nowocześniejsze, niewymagające żmudnej obsługi, stacje (osobne) – do domu i do ogrodu.

 

W domu uzdatniamy wodę wodociągową, w ogrodzie wodę z istniejącej studni. Z doświadczenia wiedzieliśmy, że nawet profesjonalnie uzdatniana woda z wodociągu zostawia na sanitariatach oraz urządzeniach AGD żółty kamień, więc bez wahania postanowiliśmy ją jeszcze poprawiać w warunkach domowych. Nie żałujemy!

Stacja do uzdatniania wody ze studni (do podlewania ogrodu) znajduje się w ziemnej piwniczce. Przy zbiorniku hydroforowym ustawiono kolumny do odżelaziania i odmanganiania wody Stacja uzdatniania wody wodociągowej w ogrzewanej piwnicy budynku mieszkalnego Stacja wymaga ogrzewanego i suchego miejsca

Porady i przestrogi - uzdatnianie wody wodociągowej w domu

 • Dodatkowo poprawiając jakość wody, całkowicie pozbawiamy ją zanieczyszczeń mechanicznych i ograniczamy zawartość składników mineralnych. Dzięki temu od 16 lat sprawnie działa instalacja c.o. i wysokiej klasy urządzenia grzewcze. Przedłużyliśmy też żywotność sprzętu AGD w kuchni i łazienkach. Woda nie wysusza nam skóry, a sprzątanie łazienek jest szybkie i łatwe. Oszczędzamy na środkach czystości. Chętnie ponosimy koszty użytkowania stacji, bo i tak w ogólnym rozrachunku są opłacalne. Najbardziej cieszymy się z łatwiejszego sprzątania!

   

 • Opieka nad nowocześniejszą stacją jest prosta, dzięki automatycznemu systemowi płukania złóż w kolumnach. Płukanie następuje co drugi dzień w nocy, między 2 a 5 rano. Nie słyszymy go, ponieważ urządzenia znajdują się w piwnicy, daleko od sypialni. Naszym obowiązkiem jest jedynie ustawianie godziny zabiegu na sterowniku, jeśli nastąpi wyłączenie prądu oraz dosypywanie pastylkowanej soli do zmiękczacza. Kontrolnie obserwujemy wyświetlacze, żeby uniknąć awarii drogiego sprzętu. Raz w roku wzywamy serwisanta.

   

  Montaż stacji trwał 1,5 dnia. Stacja uzdatniania wody zabrała część miejsca w kotłowni. Monter ustawił urządzenia w taki sposób, żebyśmy mogli je wygodnie obsługiwać i mieli miejsce do magazynowania worków z solą. Negocjowaliśmy cenę obu stacji, z dobrym skutkiem (uzyskaliśmy rabat 500 zł).

   

 • Ponieważ podczas płukania złóż w kolumnach filtracyjnych nie można używać wody, na wszelki wypadek (dla dalszej rodziny i gości), powiesiliśmy w łazienkach kartki z taką informacją. 

Porady i przestrogi - uzdatnianie wody ze studni w ogrodzie

 • Bez uzdatniania wody zraszacze musieliśmy wymieniać co roku. Obecnie działają bez awarii już 6 lat. W listopadzie zdejmujemy głowice automatyczne z kolumn filtracyjnych, serwisujemy je i przechowujemy do wiosny w ogrzewanej piwnicy. Popłuczyny po automatycznym płukaniu złóż (raz w tygodniu) odprowadzamy do studni chłonnej. 
Na zimę zdejmuje się z kolumn filtrujących głowice sterujące Zmiękczanie wody następuje w dwuelementowym urządzeniu Automatyczne sterowniki na głowicach kolumn filtracyjnych

Uzdatnianie wody - koszty zakupu i montażu:

 • studnia głębinowa 15 000 zł, 
 • przyłączenie wodociągu 2000 zł. 
 • stacja w ogrodzie (z hydroforem) 11 840 zł.
 • stacja w domu 6590 zł.

Uzdatnianie wody - koszty użytkowania:

 • serwis urządzeń 400–750 zł. 
 • sól do zmiękczacza 150 zł rocznie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

koszty zapierają dech 40 tys za tego typu urządzonka to przesada.mam podobną sytuację ale koszty nie wyniosły mnie nawet 10 tys nie wiem po co uzdatniać wodę na ogród to przerost formy nad treścią.

Gość olo

31 Mar 2018, 18:42

jonowymiennik jak dobrze rozumie to żywica regenerowana np sola w takim przypadku raczej popłuczyn nie odprowadzimy do studni chłonnej. Odżelaziacz zakładam że masz na myśli zbiornik napowietrzający i złoże żwirowe-to opcja jest zbyt duża w stosunku do urządzenia pokazanego na ...

Gość wiki

15 Mar 2016, 20:29

To może być albo odżelaziacz albo jonowymiennik. Innej opcji nie widzę.

Widolek

15 Mar 2016, 09:47

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami W pełni automatyczny, niemal bezobsługowy zmiękczacz, który zlikwiduje na zawsze twardą wodę w Twoim domu. Najnowszy model zmiękczacza ...
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.

Ile kosztuje zmiękczacz wody?

Jakie są koszty zakupu i eksploatacji zmiękczacza oraz jak wygląda jego eksploatacja?

polecane produkty i technologie

Głębinowe pompy Wilo-Sub TWU 4 w zasięgu Twojego domu

Dzięki własnej studni lub studni głębinowej można uniezależnić się od drogiej wody z wodociągu miejskiego i dostępnej tylko w ograniczonym zakresie wody deszczowej. Do tłoczenia wody gruntowej i nawadniania większych powierzchni przydadzą się niezawodne i ekonomiczne w użytkowaniu pompy Wilo-Sub TWU 4.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".