Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Uzdatnianie wody w domu i ogrodzie

Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody w domu i ogrodzie

Zastosowane na początku filtry wymagały częstej i – co gorsze – ręcznej obsługi. Dlatego w 2007 r., po zbudowaniu sieci miejscowego wodociągu, postanowiliśmy zdemontować starą stację. Założyliśmy 2 nowocześniejsze, niewymagające żmudnej obsługi, stacje (osobne) – do domu i do ogrodu. - mówią Basia i Marian, czytelnicy Budujemy Dom, którzy uzdatniają wodę od 1997 r.

Źródło wody: do 2007 r. woda czerpana ze studni (o gł. 36 m); po 2007 r. z wodociągu (na potrzeby domu) i ze studni (do podlewania ogrodu); odprowadzana początkowo do szamba, obecnie do kanalizacji.

 

Urządzenia do uzdatniania wody: sedymentacyjny filtr mechaniczny oraz kolumny filtracyjne z automatyczną głowicą do usuwania żelaza i manganu i z węglem aktywnym i zbiornikiem na sól do zmiękczania wody i poprawy jej smaku, zapachu i barwy – urządzenia do uzdatniania wody wodociągowej na potrzeby domu. Kolumny ze złożami katalitycznymi i z automatycznymi głowicami do odżelaziania i odmanganiania wody ze studni.

 

Lokalizacja:

 • Dom na początku domowej instalacji wodociągowej, w ogrzewanej piwnicy. 
 • Ogród w nieogrzewanej piwniczce ziemnej.

Decyzja: przez 10 lat używaliśmy w domu i w ogrodzie wodę ze studni. Uzdatnialiśmy ją wieloma filtrami, bo była poważnie zanieczyszczona związkami żelaza i manganu. Badanie fizykochemiczne wykazało m.in., że zawartość żelaza z dopuszczalnego poziomu 0,2 osiągała poziom 1,4, wskaźnik mętności wody przekroczony był aż 34 razy, a barwa 2 razy. Zastosowane na początku filtry wymagały częstej i – co gorsze – ręcznej obsługi. Dlatego w 2007 r., po zbudowaniu sieci miejscowego wodociągu, postanowiliśmy zdemontować starą stację. Założyliśmy 2 nowocześniejsze, niewymagające żmudnej obsługi, stacje (osobne) – do domu i do ogrodu.

 

W domu uzdatniamy wodę wodociągową, w ogrodzie wodę z istniejącej studni. Z doświadczenia wiedzieliśmy, że nawet profesjonalnie uzdatniana woda z wodociągu zostawia na sanitariatach oraz urządzeniach AGD żółty kamień, więc bez wahania postanowiliśmy ją jeszcze poprawiać w warunkach domowych. Nie żałujemy!

Stacja do uzdatniania wody ze studni (do podlewania ogrodu) znajduje się w ziemnej piwniczce. Przy zbiorniku hydroforowym ustawiono kolumny do odżelaziania i odmanganiania wody Stacja uzdatniania wody wodociągowej w ogrzewanej piwnicy budynku mieszkalnego Stacja wymaga ogrzewanego i suchego miejsca

Porady i przestrogi - uzdatnianie wody wodociągowej w domu

 • Dodatkowo poprawiając jakość wody, całkowicie pozbawiamy ją zanieczyszczeń mechanicznych i ograniczamy zawartość składników mineralnych. Dzięki temu od 16 lat sprawnie działa instalacja c.o. i wysokiej klasy urządzenia grzewcze. Przedłużyliśmy też żywotność sprzętu AGD w kuchni i łazienkach. Woda nie wysusza nam skóry, a sprzątanie łazienek jest szybkie i łatwe. Oszczędzamy na środkach czystości. Chętnie ponosimy koszty użytkowania stacji, bo i tak w ogólnym rozrachunku są opłacalne. Najbardziej cieszymy się z łatwiejszego sprzątania!

   

 • Opieka nad nowocześniejszą stacją jest prosta, dzięki automatycznemu systemowi płukania złóż w kolumnach. Płukanie następuje co drugi dzień w nocy, między 2 a 5 rano. Nie słyszymy go, ponieważ urządzenia znajdują się w piwnicy, daleko od sypialni. Naszym obowiązkiem jest jedynie ustawianie godziny zabiegu na sterowniku, jeśli nastąpi wyłączenie prądu oraz dosypywanie pastylkowanej soli do zmiękczacza. Kontrolnie obserwujemy wyświetlacze, żeby uniknąć awarii drogiego sprzętu. Raz w roku wzywamy serwisanta.

   

  Montaż stacji trwał 1,5 dnia. Stacja uzdatniania wody zabrała część miejsca w kotłowni. Monter ustawił urządzenia w taki sposób, żebyśmy mogli je wygodnie obsługiwać i mieli miejsce do magazynowania worków z solą. Negocjowaliśmy cenę obu stacji, z dobrym skutkiem (uzyskaliśmy rabat 500 zł).

   

 • Ponieważ podczas płukania złóż w kolumnach filtracyjnych nie można używać wody, na wszelki wypadek (dla dalszej rodziny i gości), powiesiliśmy w łazienkach kartki z taką informacją. 

Porady i przestrogi - uzdatnianie wody ze studni w ogrodzie

 • Bez uzdatniania wody zraszacze musieliśmy wymieniać co roku. Obecnie działają bez awarii już 6 lat. W listopadzie zdejmujemy głowice automatyczne z kolumn filtracyjnych, serwisujemy je i przechowujemy do wiosny w ogrzewanej piwnicy. Popłuczyny po automatycznym płukaniu złóż (raz w tygodniu) odprowadzamy do studni chłonnej. 
Na zimę zdejmuje się z kolumn filtrujących głowice sterujące Zmiękczanie wody następuje w dwuelementowym urządzeniu Automatyczne sterowniki na głowicach kolumn filtracyjnych

Uzdatnianie wody - koszty zakupu i montażu:

 • studnia głębinowa 15 000 zł, 
 • przyłączenie wodociągu 2000 zł. 
 • stacja w ogrodzie (z hydroforem) 11 840 zł.
 • stacja w domu 6590 zł.

Uzdatnianie wody - koszty użytkowania:

 • serwis urządzeń 400–750 zł. 
 • sól do zmiękczacza 150 zł rocznie.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

koszty zapierają dech 40 tys za tego typu urządzonka to przesada.mam podobną sytuację ale koszty nie wyniosły mnie nawet 10 tys nie wiem po co uzdatniać wodę na ogród to przerost formy nad treścią.

Gość olo

31 Mar 2018, 18:42

jonowymiennik jak dobrze rozumie to żywica regenerowana np sola w takim przypadku raczej popłuczyn nie odprowadzimy do studni chłonnej. Odżelaziacz zakładam że masz na myśli zbiornik napowietrzający i złoże żwirowe-to opcja jest zbyt duża w stosunku do urządzenia pokazanego na ...

Gość wiki

15 Mar 2016, 20:29

To może być albo odżelaziacz albo jonowymiennik. Innej opcji nie widzę.

Widolek

15 Mar 2016, 09:47

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...

Filtry uzdatniające wodę za drogie na emerycką kieszeń

Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy je u mnie poznały, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni. - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę uzdatnia od 3 lat.

topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze