Budujemy Dom

Kłopoty z syfonami i rurami instalacji kanalizacyjnej

Artykuł na: 2-3 minuty

Mam pion kanalizacyjny prowadzony od piwnicy aż po poddasze nad piętrem. Na każdej kondygnacji są do niego przyłączone sanitariaty – zlewy, umywalki, miski ustępowe. Zauważyłem, że z niektórych syfonów woda jest jakby wysysana, a w zlewie w piwnicy potrafi wybijać, szczególnie przy spuszczaniu wody w łazience na poddaszu. Ponadto sporadycznie używane podejścia się zapychają, chociaż ich średnica jest dość duża (minimum 50 mm).

Przykłady zaburzonego spływu ścieków w podejściach i syfonach. W efekcie zanieczyszczenia spływają źle, a woda może być z niektórych syfonów wysysana lub dla odmiany wypychana w kierunku sanitariatów

Odpowiedź eksperta: Opisane zaburzenia przepływu w syfonach to niestety dość częsta przypadłość instalacji, w których do jednego pionu przyłączono wiele sanitariatów. Wzajemne ustawienie wlotów podejść do pionu, a również kąt ich spadku stają się wówczas bardzo ważne. Niestety wielu hydraulików nie radzi sobie z tym najlepiej.

 

Przede wszystkim nie należy umieszczać dwóch podejść naprzeciw siebie. Ryzykowne jest też przyłączanie kilku sanitariatów do jednego przewodu zbiorczego. Ponadto na jednej kondygnacji, podejścia od misek ustępowych powinny znajdować się najniżej.

 

Bardzo ważne jest także napowietrzenie pionu. Najlepiej, jeśli jest on wyprowadzony ponad dach budynku. Stosowanie zamiast tego zaworów napowietrzających na pionach należy traktować jako ostateczność. Dość często z czasem tracą szczelność i zaczynają przepuszczać gazy kanalizacyjne do wnętrz. Poza tym przynajmniej jeden pion musi mieć wykonane wyprowadzenie ponad dach. Dzięki temu gazy, powstające w instalacji kanalizacyjnej, mogą ją swobodnie opuścić.

 

Pion ponad dachem umożliwia też zassanie powietrza do instalacji. Inaczej, gdy pion jest całkowicie wypełniony – przy spłukiwaniu miski ustępowej – przesuwający się korek wodny wysysa wodę z położonych wyżej syfonów.

 

Z kolei przyczyną zapychania się podejść jest przeważnie zbyt duża liczba załamań na przewodach. Jednak także zbyt małe wypełnienie rur wodą sprzyja osiadaniu zanieczyszczeń. Gdy wody jest mało, wszystkie cięższe cząstki osiadają na dnie przewodu i stopniowo się tam nawarstwiają.

Prawidłowy stopień wypełnienia rury ściekami wynosi od 1/2 do 2/3 wysokości. Nawet większe zanieczyszczenia spływają swobodnie Przy zbyt dużej średnicy rury i zbyt małym wypełnieniu, większe i cięższe zanieczyszczenia nie spływają, lecz osiadają na dnie, tworząc zatory

Redakcja BD

aktualizacja: 2014-04-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Ile kosztuje zmiękczacz wody?

Jakie są koszty zakupu i eksploatacji zmiękczacza oraz jak wygląda jego eksploatacja?

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".