Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Planujesz instalację wodno-kanalizacyjną? Uważaj na te błędy!

Instalację wodno-kanalizacyjną należy starannie przemyśleć już na etapie projektowania domu. Jeśli chcesz uniknąć denerwujących niedoróbek lub kosztownych przeróbek sprawdź 12 najczęściej popełnianych błędów podczas planowania instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Planujesz instalację wodno-kanalizacyjną? Uważaj na te błędy!

1) Przystępowanie do prac przy instalacji wodnej i kanalizacyjnej bez wcześniejszego dokładnego rozplanowania kuchni i łazienek.

Prowadzi to do konieczności przerabiania wykonanych już instalacji, co jest tym bardziej kłopotliwe i kosztowne, im później dostrzeżona zostanie konieczność przeróbek. W razie zauważenia błędów (lub zmiany pomysłu na aranżację pomieszczeń), nie wolno zwlekać z poprawkami, bo po wykonaniu tynków i położeniu płytek ceramicznych wszelkie modyfikacje będą znacznie kosztowniejsze.

2) Umiejscowienie przyłącza wodociągowego czy zespołu hydroforowego w pomieszczeniu niepozwalającym na montaż urządzeń do uzdatniania wody.

Nawet jeśli jej jakość nie budzi zastrzeżeń w momencie, kiedy budujemy dom, to odkamienianie czy odżelazianie wody może okazać się niezbędne po kilku czy kilkunastu latach. Jeśli brak miejsca uniemożliwi zamontowanie odpowiednich urządzeń, będziemy mieli kłopot.

3) Zaplanowanie szczelnego zbiornika na nieczystości (szamba) w miejscu niepozwalającym na opróżnianie go bez konieczności wjazdu wozu asenizacyjnego na teren posesji.

Szambo najlepiej ulokować blisko ogrodzenia, by jego opróżnianie było możliwe bez konieczności wjeżdżania ciężkiego samochodu na posesję (fot. Ecobet)

Najlepiej urządzić wszystko tak, by przyłącze do opróżniania zbiornika zamontowane było w ogrodzeniu w odległości nie większej niż kilka metrów od wjazdu na posesję, co pozwoli na opróżnianie szamba także podczas nieobecności mieszkańców.

4) Wykonanie instalacji wodociągowej z rur miedzianych w rejonach, gdzie woda jest z natury miękka.

Kwaśny odczyn wody powoduje korozję przewodów z miedzi. Właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie rur z tworzyw sztucznych.

5) Poprowadzenie rur z wodą zimną w miejscach narażających je na nagrzewanie, brak izolacji między przewodami z wodą ciepłą i zimną.

Zimna woda musi być rzeczywiście zimna, w przeciwnym wypadku w rurach mogą rozwijać się kultury szkodliwych bakterii. Ponadto silne nagrzewanie rur z plastiku (np. w wyniku poprowadzenia ich przy przewodzie kominowym) może skutkować rozszczelnianiem połączeń. W razie konieczności ułożenia ich w miejscach narażonych na nagrzewanie, należy je izolować cieplnie, np. wełną mineralną lub otuliną odporną na wysoką temperaturę (stosowaną też w instalacjach solarnych).

6) Brak zaworów ograniczających ciśnienie i temperaturę wody płynącej do punktów poboru.

Zmiany ciśnienia i temperatury wody wypływającej z kranu są denerwujące, a w tym drugim przypadku nawet niebezpieczne. Jeśli sieć wodociągowa nie zapewnia stałego ciśnienia, za wodomierzem trzeba zainstalować zawór regulacyjny, ograniczający je do 2,5–3 barów. Z kolei jeśli źródło ciepła może nagrzewać wodę w zbiorniku c.w.u. zbyt mocno (np. kocioł węglowy, instalacja solarna, kominek z płaszczem wodnym), to na przewodzie zasilającym ciepłej wody należy zamontować termostatyczny zawór przeciwoparzeniowy, ustawiony na 50–55°C.

7) Niewykonanie pętli cyrkulacyjnej w instalacjach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

Można z tego zrezygnować jedynie wtedy, gdy odległość wszystkich punktów poboru wody od źródła wody ciepłej wynosi co najwyżej 2–3 m (ale wtedy zwykle montuje się po prostu kocioł dwufunkcyjny lub ogrzewacz przepływowy). W każdej innej sytuacji brak pętli cyrkulacyjnej bardzo obniża komfort i prowadzi do marnotrawienia wody.

8) Nieprzemyślane i niestaranne sporządzenie przyłączy do baterii ściennych.

Złe ulokowanie takich przyłączy jest źródłem problemów z doborem armatury i powoduje, że baterie źle wyglądają i niewygodnie się z nich korzysta. Niedbałe prowadzenie rur sprawia też, że montaż baterii w pozycji poziomej będzie utrudniony – możliwy jedynie dzięki połączeniom mimośrodowym.

9) Położenie rur w zbyt płytkich bruzdach.

Nieuniknionym skutkiem jest pękanie pokrywającej je warstwy tynku, z którym to zjawiskiem właściwie nie sposób sobie poradzić. W skrajnych wypadkach może to również wywołać kłopoty na etapie montażu armatury (brak możliwości zlicowania baterii i zaworów ze ścianą).

10) Nieprawidłowe wykonanie instalacji w miejscach zmian kierunku prowadzenia rur.

W przypadku przewodów sztywnych należy zawsze stosować odpowiednie kolanka. Przewody elastyczne mogą być wyginane wyłącznie w zakresie dopuszczanym przez producenta i podanym w dokumentacji technicznej. Przekroczenie tych wartości może prowadzić do uszkodzenia rur, zwiększa też znacznie opory hydrauliczne w instalacji. Dla rur kanalizacyjnych kąt zbliżony do prostego osiąga się poprzez łączenie ze sobą dwóch kolan 45-stopniowych – inne pomysły mogą skutkować potem niedrożnością instalacji.

11) Niestaranne mocowanie rur kanalizacyjnych.

Rury te bezwzględnie muszą zostać stabilnie przytwierdzone do ścian lub podłoża przy użyciu właściwych uchwytów, przy czym szczególnie istotne jest to w pobliżu przyłączonych do instalacji urządzeń oraz jej punktów węzłowych. Niesolidny montaż sprawia, że (prędzej lub później) połączenia rur na wcisk ulegają rozszczelnieniu, co w najlepszym razie może powodować przedostawanie się do pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów, a w skrajnych sytuacjach grozi wyciekiem nieczystości.

12) Wykonanie wspólnych podejść dla miski sedesowej i innych urządzeń sanitarnych.

Intensywny przepływ nieczystości w przewodzie odprowadzającym je z sedesu to przyczyna wysysania wody z syfonów zabezpieczających inne urządzenia, a więc i rozchodzenia się nieprzyjemnych zapachów.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2018-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...

Jak połączyć rury stalowe i plastikowe?

Muszę podłączyć się do stalowych rur z zimną i ciepłą wodą przebiegających po drugiej stronie ścianki działowej. Słyszałem, że takie podłączenie można zrobić z tzw. opaski po wywierceniu otworu w rurze stalowej i założeniu obejmy. Czy takie rozwiązanie jest dobre i jakie materiały należy zastosować?

topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze