Budujemy Dom

Planujesz instalację wodno-kanalizacyjną? Uważaj na te błędy!

Artykuł na: 6-9 minut

Instalację wodno-kanalizacyjną należy starannie przemyśleć już na etapie projektowania domu. Jeśli chcesz uniknąć denerwujących niedoróbek lub kosztownych przeróbek sprawdź 12 najczęściej popełnianych błędów podczas planowania instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Planujesz instalację wodno-kanalizacyjną? Uważaj na te błędy!

1) Przystępowanie do prac przy instalacji wodnej i kanalizacyjnej bez wcześniejszego dokładnego rozplanowania kuchni i łazienek.

Prowadzi to do konieczności przerabiania wykonanych już instalacji, co jest tym bardziej kłopotliwe i kosztowne, im później dostrzeżona zostanie konieczność przeróbek. W razie zauważenia błędów (lub zmiany pomysłu na aranżację pomieszczeń), nie wolno zwlekać z poprawkami, bo po wykonaniu tynków i położeniu płytek ceramicznych wszelkie modyfikacje będą znacznie kosztowniejsze.

2) Umiejscowienie przyłącza wodociągowego czy zespołu hydroforowego w pomieszczeniu niepozwalającym na montaż urządzeń do uzdatniania wody.

Nawet jeśli jej jakość nie budzi zastrzeżeń w momencie, kiedy budujemy dom, to odkamienianie czy odżelazianie wody może okazać się niezbędne po kilku czy kilkunastu latach. Jeśli brak miejsca uniemożliwi zamontowanie odpowiednich urządzeń, będziemy mieli kłopot.

3) Zaplanowanie szczelnego zbiornika na nieczystości (szamba) w miejscu niepozwalającym na opróżnianie go bez konieczności wjazdu wozu asenizacyjnego na teren posesji.

Szambo najlepiej ulokować blisko ogrodzenia, by jego opróżnianie było możliwe bez konieczności wjeżdżania ciężkiego samochodu na posesję (fot. Ecobet)

Najlepiej urządzić wszystko tak, by przyłącze do opróżniania zbiornika zamontowane było w ogrodzeniu w odległości nie większej niż kilka metrów od wjazdu na posesję, co pozwoli na opróżnianie szamba także podczas nieobecności mieszkańców.

4) Wykonanie instalacji wodociągowej z rur miedzianych w rejonach, gdzie woda jest z natury miękka.

Kwaśny odczyn wody powoduje korozję przewodów z miedzi. Właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie rur z tworzyw sztucznych.

5) Poprowadzenie rur z wodą zimną w miejscach narażających je na nagrzewanie, brak izolacji między przewodami z wodą ciepłą i zimną.

Zimna woda musi być rzeczywiście zimna, w przeciwnym wypadku w rurach mogą rozwijać się kultury szkodliwych bakterii. Ponadto silne nagrzewanie rur z plastiku (np. w wyniku poprowadzenia ich przy przewodzie kominowym) może skutkować rozszczelnianiem połączeń. W razie konieczności ułożenia ich w miejscach narażonych na nagrzewanie, należy je izolować cieplnie, np. wełną mineralną lub otuliną odporną na wysoką temperaturę (stosowaną też w instalacjach solarnych).

6) Brak zaworów ograniczających ciśnienie i temperaturę wody płynącej do punktów poboru.

Zmiany ciśnienia i temperatury wody wypływającej z kranu są denerwujące, a w tym drugim przypadku nawet niebezpieczne. Jeśli sieć wodociągowa nie zapewnia stałego ciśnienia, za wodomierzem trzeba zainstalować zawór regulacyjny, ograniczający je do 2,5–3 barów. Z kolei jeśli źródło ciepła może nagrzewać wodę w zbiorniku c.w.u. zbyt mocno (np. kocioł węglowy, instalacja solarna, kominek z płaszczem wodnym), to na przewodzie zasilającym ciepłej wody należy zamontować termostatyczny zawór przeciwoparzeniowy, ustawiony na 50–55°C.

7) Niewykonanie pętli cyrkulacyjnej w instalacjach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

Można z tego zrezygnować jedynie wtedy, gdy odległość wszystkich punktów poboru wody od źródła wody ciepłej wynosi co najwyżej 2–3 m (ale wtedy zwykle montuje się po prostu kocioł dwufunkcyjny lub ogrzewacz przepływowy). W każdej innej sytuacji brak pętli cyrkulacyjnej bardzo obniża komfort i prowadzi do marnotrawienia wody.

8) Nieprzemyślane i niestaranne sporządzenie przyłączy do baterii ściennych.

Złe ulokowanie takich przyłączy jest źródłem problemów z doborem armatury i powoduje, że baterie źle wyglądają i niewygodnie się z nich korzysta. Niedbałe prowadzenie rur sprawia też, że montaż baterii w pozycji poziomej będzie utrudniony – możliwy jedynie dzięki połączeniom mimośrodowym.

9) Położenie rur w zbyt płytkich bruzdach.

Nieuniknionym skutkiem jest pękanie pokrywającej je warstwy tynku, z którym to zjawiskiem właściwie nie sposób sobie poradzić. W skrajnych wypadkach może to również wywołać kłopoty na etapie montażu armatury (brak możliwości zlicowania baterii i zaworów ze ścianą).

10) Nieprawidłowe wykonanie instalacji w miejscach zmian kierunku prowadzenia rur.

W przypadku przewodów sztywnych należy zawsze stosować odpowiednie kolanka. Przewody elastyczne mogą być wyginane wyłącznie w zakresie dopuszczanym przez producenta i podanym w dokumentacji technicznej. Przekroczenie tych wartości może prowadzić do uszkodzenia rur, zwiększa też znacznie opory hydrauliczne w instalacji. Dla rur kanalizacyjnych kąt zbliżony do prostego osiąga się poprzez łączenie ze sobą dwóch kolan 45-stopniowych – inne pomysły mogą skutkować potem niedrożnością instalacji.

11) Niestaranne mocowanie rur kanalizacyjnych.

Rury te bezwzględnie muszą zostać stabilnie przytwierdzone do ścian lub podłoża przy użyciu właściwych uchwytów, przy czym szczególnie istotne jest to w pobliżu przyłączonych do instalacji urządzeń oraz jej punktów węzłowych. Niesolidny montaż sprawia, że (prędzej lub później) połączenia rur na wcisk ulegają rozszczelnieniu, co w najlepszym razie może powodować przedostawanie się do pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów, a w skrajnych sytuacjach grozi wyciekiem nieczystości.

12) Wykonanie wspólnych podejść dla miski sedesowej i innych urządzeń sanitarnych.

Intensywny przepływ nieczystości w przewodzie odprowadzającym je z sedesu to przyczyna wysysania wody z syfonów zabezpieczających inne urządzenia, a więc i rozchodzenia się nieprzyjemnych zapachów.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2018-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami W pełni automatyczny, niemal bezobsługowy zmiękczacz, który zlikwiduje na zawsze twardą wodę w Twoim domu. Najnowszy model zmiękczacza ...
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Pomporozdrabniacze SFA

Francuska firma SFA, wynalazca pomporozdrabniaczy oraz światowy lider w tej kategorii urządzeń, już od ponad 55 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla aplikacji domowych i komercyjnych. Bogata oferta produktów pozwala na optymalny dobór urządzeń. Nasze hasło to: "Łazienka, kuchnia, pralnia i WC - wszędzie tam gdzie chcesz".
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".