Budujemy Dom

Budowa oczyszczalni, czyli jak skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w ścieki

Artykuł na: 4-5 minut
Budowa oczyszczalni, czyli jak skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w ścieki

Kiedy zdarzyło się, że w piątek opróżniłem szambo, zaraz potem wyjechałem z rodziną na sobotę i niedzielę, a po powrocie znów było pełne, postanowiłem zbudować oczyszczalnię i skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w... ścieki - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który oczyszczalnię użytkuje od października 2011 r.

Górka do saneczkowania, oddalona od osadnika o 80 m, skrywa poletko filtracyjne utworzone z rur perforowanych i 10 t żwiru

Liczba stałych mieszkańców: 4.

 

Działka: 4500 m2, grunt piaszczysty.

 

Oczyszczalnia ścieków: trzykomorowy osadnik gnilny (poj. 2500 l) z przepompownią i drenażem rozsączającym w kopcu filtracyjnym. Przepustowość oczyszczalni 0,83 m3 na dobę. Gwarancja 3 lata.

 

Decyzja: przed postawieniem domu zleciłem wykonanie badania geofizycznego gruntu, żeby wiedzieć, jak budować. Zdania geologów, co do zamontowania przy domu oczyszczalni ścieków, były podzielone – nasz stwierdził, że lepsze będzie szambo. Zbudowałem je, ale był to niewypał. Przez pokrywę do zbiornika wlewała się deszczówka. Naprawy na nic się nie zdawały. Podczas mokrej pogody woda znajdowała drogę do szamba i wtedy musieliśmy wywozić ścieki nawet co 2–3 dni, każdorazowo za 180 zł!

 

Kiedy zdarzyło się, że w piątek opróżniłem szambo, zaraz potem wyjechałem z rodziną na sobotę i niedzielę, a po powrocie znów było pełne, postanowiłem zbudować oczyszczalnię i skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w… ścieki. Byłem dobrej myśli, bo właśnie wykonał ją u siebie sąsiad. Na podstawie poprzednich badań geologicznych i map, geolog w urzędzie gminy uznał, że przy odpowiedniej konstrukcji oczyszczalni mogę ją zbudować. Dlatego mam osadnik, przepompownię i poletko rozsączające w nasypie.

 

Wraz z zamiarem realizowania tej drogiej inwestycji rozpocząłem starania o uzyskanie do niej dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po półrocznych formalnościach, pomniejszyłem koszty budowy o 6300 zł. Wybrałem model oczyszczalni z atestami, certyfikatami, nagrodą za EKO-JAKOŚĆ 2011 r.

Trzykomorowy osadnik gnilny – pod pierwszą pokrywą jest komora na ścieki, pod II – komora napowietrzania, pod III – komora przepompowni z szarymi ściekami i pompą zanurzeniową Zbiorczy kominek wentylacyjny, umieszczony w nasypie, zapewnia napowietrzenie rur rozsączających ścieki

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

 • Dobrze, że zainwestowałem czas i pieniądze w budowę przydomowej oczyszczalni. Mam teraz łatwą i niemal bezkosztową obsługę bez ciągłego kontrolowania, czy nieczystości nie wyciekają ze zbiornika, wąchania nieprzyjemnych zapachów. Skończyło się też nazbyt oszczędne korzystanie z wody.

   

  Obecnie tylko raz w roku muszę opróżniać osadnik gnilny, a koszt bakterii też jest śladowy. Wrzucam je do rur kanalizacyjnych raz na miesiąc lub raz na tydzień, w zależności od rodzaju zakupionego środka. Chronię bakterie, używając ekologicznej chemii gospodarczej. Kiedy pranie nie jest mocno zabrudzone, piorę je bez proszku, używając specjalnej kuli. Martwi mnie, jak zareagują bakterie na sól ze zmiękczacza wody, który planuję zamontować.

   

 • W zbiorniku przepompowni o poj. 1000 l (w trzeciej komorze osadnika) zbiera się woda, którą mogę wykorzystać do celów gospodarczych, np. podlewania ogrodu. Nie robię tego, ponieważ gromadzę w zbiorniku po szambie deszczówkę, ale dobrze mieć i drugą możliwość na wypadek suszy.

   

  Dobrze, że zadbałem o to, by podczas awarii przepompowni w kotłowni odzywał się dzwonek. W studni rozdzielczej w nasypie umieściłem pływak, który spiąłem z brzęczykiem. Już raz się przydał, kiedy zamarzła rura, kierująca szare ścieki na nasyp. Osadnik i przepompownia nie były wtedy do końca obsypane ziemią, ale rura odtajała po polaniu gorącą wodą. Po tym zdarzeniu zbiorniki ociepliłem styrodurem, a przed obsypaniem ziemią, otoczyłem kablem grzewczym. Na razie się nie przydał, ale jest.

   

 • Do budowy oczyszczalni zatrudniłem miejscową firmę monterską, żeby była blisko w razie awarii. Budowa trwała jeden dzień. Poprosiłem wykonawcę o udzielenie mi długiej, bo 3 letniej gwarancji na poprawne jej działanie.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt budowy:

 • budowa oczyszczalni - 14 500 zł minus dotacja 6300 zł; 
 • badanie geofizyczne gruntu – 1000 zł. 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt eksploatacji:

 • coroczny serwis 100 zł i opróżnienie osadnika gnilnego 150 zł; 
 • bakterie rocznie do 100 zł.

Zdjęcia z budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-09-25

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...

Ile kosztuje zmiękczacz wody?

Jakie są koszty zakupu i eksploatacji zmiękczacza oraz jak wygląda jego eksploatacja?

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".