Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Jak udrożnić rury umywalki i wanny?

Artykuł na: 4-5 minut
Jak udrożnić rury umywalki i wanny?

Jakie są przyczyny niedrożności rur i jak najskuteczniej udrożnić zapchaną umywalkę lub wannę? W artykule podajemy również zalecenia dotyczące podejść do przyborów sanitarnych.

Mieszkam w nowym domu. Mimo to, kiedy odkręcałam kran nad umywalką, część spływającej wody wybijała w wannie, głośno bulgocząc. Widząc, że woda zaczęła wolniej spływać, odkręciłam i oczyściłam syfon pod umywalką. Profilaktycznie zastosowałam środki chemiczne, zarówno do umywalki, jak i do wanny, ale niestety – nie pomogły. Jak więc najskuteczniej udrożnić zapchaną umywalkę lub wannę?

Ułożenie rur z nieodpowiednim spadkiem

Przyczyn niedrożności rur może być kilka. Jedną z nich bywa ułożenie rur z nieodpowiednim spadkiem. W przypadku małego spadku rur, ścieki spływają dość wolno, co sprzyja osadzaniu i gromadzeniu się nieczystości, albo w przypadku dużego spadku – spływają zbyt szybko, co powoduje zasysanie wody z syfonów i ulatnianie się gazów z kanalizacji do pomieszczeń. Prawidłowo wykonana instalacja powinna mieć spadek minimalny w kierunku odpływu 2–3%, czyli 2–3 cm na każdy metr długości.

Niewłaściwa średnica rur

Inną przyczyną może być niewłaściwa średnica rur. Rury odprowadzające ścieki mają być odpowiednie do ich ilości oraz rodzaju przyboru sanitarnego (umywalka, wanna). Przybory takie, jak pojedyncza umywalka lub bidet można już przyłączyć do podejścia o średnicy 40 mm, choć lepiej zdecydować się na 50 mm, podobnie jak pojedynczy zlewozmywak, wannę, brodzik i pralkę, natomiast miskę ustępową – do 100 mm.

 

Również niewłaściwy dobór kolanek może prowadzić do powstania niedrożności lub utrudnić przepływ w rurach. Załamania można wykonać stosując dwie kształtki o kącie 45 stopni. Wynika to z konieczności unikania dużych oporów przepływu wody oraz ułatwi w przyszłości ewentualne użycie spirali.

Spirala kanalizacyjna ręczna Schemat działania spirali kanalizacyjnej elektrycznej
Spirala kanalizacyjna ręczna (fot. Boels Rental) Schemat działania spirali kanalizacyjnej elektrycznej (fot. Boels Rental)

Trzeba także unikać w projektowaniu długich przyłączy. Miska ustępowa musi być przyłączona do pionu kanalizacyjnego najbliżej, jak to jest możliwe – a nie przekraczać długości 1 m, natomiast wanna 2 m, a umywalka 3 m. Jeśli podejścia są dłuższe, wymagają wentylowania lub powiększenia średnicy rury.

Jak udrożnić rury umywalki i wanny?

Udrażniacz wysokociśnieniowy
Udrażniacz wysokociśnieniowy (fot. Boels Rental)

Opisana sytuacja zaistniała w nowo wybudowanym domu. Warto rozpocząć czyszczenie kanalizacji od metod najtańszych i najprostszych, np. zwykłą przepychaczką, środkami chemicznymi. Przepychaczka sprawdza się przy zatorach rur. Natomiast środki chemiczne działają najskuteczniej na nieczystości osadzone w syfonie oraz na te, które nie zaczopowały kompletnie rury.

 

Skoro jednak te metody się nie sprawdziły, to należy posłużyć się spiralą. To zwinięty elastyczny drut. Jego zadaniem jest rozdrobnienie i oderwanie od ścianki rury powstałego zatoru. Wyróżniamy spiralę ręczną oraz elektryczną. Kolejna jest metoda ciśnieniowa. Polega ona na podawaniu strumienia wody pod dużym ciśnieniem, który usuwa ze ścianek rur zgromadzone osady. Nie jest wykluczone, że konieczna będzie wymiana odcinka rury, w której doszło do blokady.

 

Pomimo najpowszechniej wybieranej instalacji z rur z tworzyw sztucznych, które mają gładkie wewnętrzne powierzchnie oraz są odporne na powstawanie kamienia i działanie agresywnych substancji – stały się niedrożne. Można przypuszczać, że podczas budowy do umywalki oraz wanny wylewano resztki brudów z prac wykończeniowych, typu piasek, gips, farby itp. Dlatego nawet najlepiej wykonana instalacja nie będzie pracować prawidłowo, jeżeli z wygodnictwa wyrzucać się będzie do niej niewłaściwe rzeczy.

Zalecenia dotyczące podejść do przyborów sanitarnych

Rodzaj przyboru Minimalna średnica podejścia [mm] Zalecana długość podejścia [m] Dodatkowe wymagania
Miska ustępowa 100 do 1 podejścia dłuższe niż 1 m wymagają wentylowania (np. zaworem napowietrzającym)
Wanna 50 do 2 podejścia dłuższe muszą być wentylowane (np. zaworem napowietrzającym lub wymagają powiększenia średnicy do 70 mm)
Pojedyncza umywalka lub bidet 40 do 3
Pojedynczy zlewozmywak, pralka itp. 50 do 3
Wpust podłogowy jak średnica wpustu (zwykle od 50 do 100) nie określono zbyt długie podejście (powyżej 2–3 m) łatwo ulegają zatkaniu

Redakcja BD

aktualizacja: 2014-10-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...

Budowa oczyszczalni, czyli jak skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w ścieki

Kiedy zdarzyło się, że w piątek opróżniłem szambo, zaraz potem wyjechałem z rodziną na sobotę i niedzielę, a po powrocie znów było pełne, postanowiłem zbudować oczyszczalnię i skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w... ścieki - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który oczyszczalnię użytkuje od października 2011 r.

topowe produkty

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze