Budujemy Dom

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Artykuł na: 4-5 minut
Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

Odpowiedź eksperta Secura B.C. Sp. z o.o.: Dla uzdatnienia wody pochodzącej z wodociągu publicznego (która powinna spełniać wymagania rozporządzenia MZiOS dla wody pitnej i na potrzeby gospodarcze), charakteryzującej się sprawiającą kłopoty wysoką twardością, przy instalacji dla domu jednorodzinnego należy przy doborze odpowiednich urządzeń wziąć pod uwagę przede wszystkim takie parametry jak zużycie dobowe i natężenie zużycia wody.

Obie te dane powinny być oszacowane według wartości maksymalnych. Aby wykonać prawidłowo taki szacunek należy określić ilość osób korzystających z wody, oraz ilość i rodzaj zainstalowanych przyborów. Przykładowo dla domu zamieszkałego przez 4 osoby maksymalne dobowe zużycie wynosić będzie 600 d0 800 l na dobę.

Jeśli dom wyposażony jest w dwie łazienki, w których są wanny i kabiny prysznicowe (bez paneli natryskowych) oraz pralka, zmywarka i 3x Wc to maksymalne natężenie zużycia wody wynosić będzie 30 dm3/min tj 1,8 m3/godz. Wynika stąd że właściwym aparatem będzie kompaktowy zmiękczacz wody z butlą o rozmiarze 10x35” (na przykład AQUA Cabinet maxi). Przed aparatem należy zamontować filtr wstępny typu slim o długości 20” lub Big 10” z wkładami przeciwsedymentowymi o dokładności 20” i skuteczności ekonomicznej. Jeśli dodatkowo woda jest chlorowana a to obniża jej walory smakowe sugeruję pod zlewozmywakiem kuchennym zainstalować filtr węglowy z wkładem blokowym.

Wkłady w filtrach wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące. Nie jest właściwe stosowanie większych niż potrzeba aparatów, bowiem regeneracja ze względów mikrobiologicznych nie powinna być rzadziej niż co 4 dni. Co do jakości aparatów gorąco polecamy aparaty wyposażone w głowice Clack i kabinety w których butle nie stoją we wnętrzu zbiornika na solankę.

Paweł Polak – kierownik dz. Instalacji Secura B.C. Sp. z o.o.


Odpowiedź eksperta Aquaphor Sp. z o.o.: 

Jeżeli woda pochodzi z wodociągu, informacje na ten temat powinny być udostępnione na stronie internetowej wodociągów, jeżeli nie należy skontaktować się z Zarządem Wodociągów i poprosić o informacje nt. jakości wody.

Przyjmując, że woda pochodzi z wodociągu- a więc spełnia wymogi z Rozporządzenia Ministra Zdrowia potrzebować będziemy wyłącznie informacje na temat poziomu twardości (wyrażone w mg, bądź dH), ilości żelaza ( w mg) oraz manganu (w mg).

TAK. Wielkość zużycia wody stanowi jeden z parametrów doboru urządzenia. Stacja Waterboss dedykowana jest dla rodzin do 6 osób. Wydajność urządzenia to ok. 2m3/h, a więc w tym przypadku nie powinno być problemu.

Przy wyborze urządzenia proszę zwrócić także uwagę na wydajność oraz zużycie soli oraz wody. Stacja WB posiada specjalny –opatentowany sposób przepłukiwania, dzięki czemu jest znacznie bardziej ekonomiczna (w okresie np. 10 lat możemy w ten sposób wygenerować znaczne oszczędności).

Kolejny ważny aspekt przy wyborze urządzenia to możliwość nie tylko zmiękczania wody, lecz także redukcji żelaza oraz manganu- związków które przyczyniają się do tworzenia rdzawych zacieków na armaturze. Z reguły urządzenia konkurencyjne służą wyłącznie do zmiękczania wody (bez możliwości ingerencji w poziom manganu oraz żelaza).

Marzena Lewandowska - Aquaphor Sp. z o.o.


Odpowiedź eksperta Watersystem Sp. z o.o.: 

Wszystkie niezbędne informacje oraz odpowiedzi na pytania klienta znajdują się na naszej stronie internetowej pod linkami:

Tomasz Sobolewski - Watersystem Sp. z o.o.

Fot. otwierająca Watersystem

aktualizacja: 2018-04-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

My to w sumie zdecydowaliśmy się na pomoc fachowców, bo czytaliśmy wiele opinii no i nie były jakieś zbyt zbieżne, a taki uzdatniacz to jednak trochę większa inwestycja więc fajnie jest przysiąść do tematu. W sumie to bardzo dużo pomogli nam fachowcy z hydropu, bo pomogli nam ...

jestemfajny

21 Maj 2015, 12:25

JA kupiłem uzdatniacz Logix 740/760 dla dwoch osob, jednak duze zuzycie drogiej wody na regeneracje 150 l. co 2000 m zmusilo mnie do wylaczenia urzadzenia. Prosze o informacje o innych bardziej ekenomicznych uzdatniaczach dla dwoch osob

Gość emeryt

11 Lut 2015, 22:07

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Ile kosztuje zmiękczacz wody?

Jakie są koszty zakupu i eksploatacji zmiękczacza oraz jak wygląda jego eksploatacja?

polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".