Budujemy Dom

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - budowa i formalności

Artykuł na: 6-9 minut
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - budowa i formalności

O budowie własnej oczyszczalni, jeżeli tylko pozwalają na to warunki, najlepiej zdecydować jeszcze na etapie projektowania budynku. Jeśli jej lokalizacja znajdzie się na zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, to nie trzeba już potem załatwiać żadnych formalności.

Wady przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie względnie tanie w eksploatacji, ale mające kilka istotnych wad:

 • jeśli ma być naprawdę niekłopotliwe, to prace trzeba wykonać bardzo solidnie, a wydatki inwestycyjne nie będą małe;

   

 • musi być ono dopuszczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeśli tego planu nie przyjęto – w decyzji o warunkach zabudowy;

   

 • działka winna mieć rozmiary pozwalające na wybudowanie oczyszczalni zgodnie z przepisami, z których najtrudniejszym do spełnienia jest najczęściej warunek zachowania 30-metrowej odległości między miejscem odprowadzania ścieków a studnią (eliminuje to w praktyce wszystkie małe działki).

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - formalności

O budowie własnej oczyszczalni, jeżeli tylko pozwalają na to warunki, najlepiej zdecydować jeszcze na etapie projektowania budynku. Jeśli jej lokalizacja znajdzie się na zatwierdzonym planie zagospodarowania działki, to nie trzeba już potem załatwiać żadnych formalności. W innych przypadkach konieczne jest zgłoszenie w starostwie, do którego dołączyć trzeba m.in. plan lokalizacji oraz dokumentację techniczną wraz z odpowiednimi certyfikatami (dokumentację i pomoc na tym etapie powinien zapewnić wykonawca).

Oczyszczalnie z drenażem rozsączającym

Największą popularnością cieszą się oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Spływające z domu ścieki trafiają w nich najpierw do osadnika gnilnego, przypominającego zwykłe szambo, którego zadaniem jest oddzielenie zanieczyszczeń stałych. Jego pojemność powinna być tak obliczona, by ścieki "leżakowały" w nim nie krócej niż 48 godzin (czym dłużej, tym lepiej).

 

Następnie przez studzienkę rozdzielczą przepływają one do perforowanych rur drenażowych, ułożonych w warstwie żwiru lub tłucznia na głębokości 0,6–1,2 m poniżej poziomu gruntu, ale co najmniej 1,5 m powyżej tzw. najwyższego poziomu wód gruntowych (gdy jest on zbyt wysoki, problem można rozwiązać poprzez budowę wypiętrzonego ponad poziom terenu kopca, w którym prowadzi się dreny).

 

Warunkiem wykonania takiej oczyszczalni jest spełnienie wspomnianego już wymogu minimalnej odległości od studni (licząc od najbliższego przewodu rozsączającego), a jej prawidłowe funkcjonowanie zależy przede wszystkim od odpowiedniej przepuszczalności gruntu (odpadają grunty gliniaste). Decydując się na oczyszczalnię tego typu, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że:

 • zajmuje ona sporą powierzchnię (ok. 100 m2 dla 4-osobowej rodziny, a w niekorzystnych warunkach nawet trzy razy tyle), na której (i w odległości 3 m wokół niej) można uprawiać tylko płytko korzeniącą się roślinność;

   

 • błędy wykonawcze mogą spowodować, że – mimo sporych wydatków – pewnego dnia (niekiedy w środku zimy) dowiemy się, że mamy tylko... niewielkie szambo za domem;

   

 • nawet dobrze wykonany system drenażowy wymaga zwykle po 10–15 latach oczyszczenia i przełożenia rur, czyli – w praktyce – wykonania od nowa.
Schemat funkcjonalny oczyszczalni z drenażem rozsączającym
Schemat funkcjonalny oczyszczalni z drenażem rozsączającym
Po przejściu przez oczyszczalnię kompaktową ścieki kieruje się najczęściej do studni chłonnej
Po przejściu przez oczyszczalnię kompaktową ścieki kieruje się najczęściej do studni chłonnej

Oczyszczalnie kompaktowe

Lepszym, przede wszystkim ze względu na trwałość i wymagania co do zajmowanego miejsca, ale też droższym rozwiązaniem są różnego rodzaju oczyszczalnie kompaktowe. Rozmaitość rozwiązań oferowanych przez ich producentów jest ogromna, a największą popularność zdobyły oczyszczalnie ze złożem biologicznym.

 

Niezależnie jednak od biochemicznych szczegółów procesu oczyszczania ścieków, wszystkie konstrukcje tego rodzaju łączy to, że proces ten odbywa się nie w gruncie, lecz w szczelnych zbiornikach (lub wydzielonych komorach jednego zbiornika), przez które ścieki przepływają do momentu, kiedy ich stan pozwala na odprowadzenie do studni chłonnej albo wód powierzchniowych, np. rowu melioracyjnego (w tym drugim przypadku konieczne jest pozwolenie wodno-prawne).

 

Jakość oczyszczonej wody pozwala też najczęściej używać jej bez problemu do podlewania ogrodu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - o czym warto pamiętać?

Przy ocenie rozmaitych konstrukcji należy uwzględnić obecność i zapotrzebowanie na energię elektryczną rozmaitych komponentów mechanicznych, takich jak pompy czy napowietrzacze. Konieczność ich zasilania generuje bowiem koszty eksploatacyjne, to samo dotyczy utrzymania w pełnej sprawności technicznej. Zawsze trzeba też oszacować koszty okresowego czyszczenia, ewentualnej wymiany wkładów czy złóż filtracyjnych itd.

 

Niezależnie od rodzaju oczyszczalni, decyzja o wyborze firmy, której powierzymy jej wykonanie, powinna być poprzedzona starannym rozeznaniem, przy czym konieczność przedstawienia referencji od zadowolonych klientów (ale nie takich sprzed trzech miesięcy!) wydaje się właściwie oczywista.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Szanowny Panie ile oczyszczalni wybudował Pan i jakie ma Pan rzeczywiste doświadczenie i dlaczego nie wspomina Pan o nowych oczyszczalniach biologicznych? Rozumiem, że najlepsze Pana zdaniem jest rozwiązanie bezodpływowego zbiornika, ...

Redakcja

18 Lut 2015, 11:24

Przepraszam za negację Pan artykułu, ale zawiera on szereg informacji wyrwanych z kontekstu. Chyba nie ma Pan żadnego doświadczenia w dziedzinie budowy oczyszczalni ścieków. Wiedza, chyba też niewielka. Obecnie mamy stosowne normy i regulacje, o których zupełnie Pan zapomniał. Najważniejsza ...

Gość Instalator

13 Lut 2015, 01:50

Szanowny Panie ile oczyszczalni wybudował Pan i jakie ma Pan rzeczywiste doświadczenie i dlaczego nie wspomina Pan o nowych oczyszczalniach biologicznych? Rozumiem, że najlepsze Pana zdaniem jest rozwiązanie bezodpływowego zbiornika, które nazywa Pan "szambem"?

Gość Darek

12 Lut 2015, 07:11

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR!
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR! Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że picie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne dla zdrowia. Wiele osób sięga tylko po wodę ...
Innowacyjny zawór przeciwzalewowy KESSEL Staufix Control
Innowacyjny zawór przeciwzalewowy KESSEL Staufix Control Innowacyjny zawór przeciwzalewowy KESSEL Staufix Control to wyjątkowo inteligentne urządzenie wyposażone w podajnik sygnału, który w przypadku ...
Klarsan w nowej odsłonie - uzdatnianie wody zmienia się na lepsze!
Klarsan w nowej odsłonie - uzdatnianie wody zmienia się na lepsze! Firma Klarsan działa na rynku od ponad 10 lat. Przez ten czas konsekwentnie spełnia swoją misję, jaką jest dostarczanie rozwiązań zapewniających ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze