Budujemy Dom

Jakie są rodzaje zbiorników na ścieki?

Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są rodzaje zbiorników na ścieki?

Kto nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, musi wybudować szczelny zbiornik na nieczystości (czyli po prostu szambo) i korzystać z usług firm asenizacyjnych. Jakie są rodzaje zbiorników na ścieki i jakie są ich wady i zalety?

Tagi: szamba

Szczelny, bezodpływowy zbiornik na ścieki

Szczelny, bezodpływowy zbiornik na ścieki, powszechnie nazywany szambem, to jedyne rozwiązanie dla właścicieli małych działek położonych w rejonach pozbawionych kanalizacji, a także dla tych, których nie stać na oczyszczalnię. Decyzję o wykonaniu i lokalizacji szamba również najlepiej podjąć na etapie przygotowań do budowy domu.

 

Jeśli zbiornik został przewidziany w planie zagospodarowania działki, to po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu dodatkowe formalności nie będą już konieczne. Natomiast gdy chcemy wykonać nieuwzględnione w takim planie szambo, trzeba uzyskać oddzielne pozwolenie (co ciekawe, w odróżnieniu od budowy oczyszczalni, nie wystarczy samo zgłoszenie do starostwa). Gmina ma prawo odmówić zgody na budowę zbiornika kanalizacyjnego, jeżeli istnieje możliwość przyłączenia do sieci kanalizacyjnej.

 

Zbiornik możemy ulokować w każdym miejscu naszej działki, pod warunkiem zachowania odpowiednich odległości od studni (15 m), okien i drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (5 m) oraz granicy działki (2 m). Odległość od granicy działki może być mniejsza, o ile zainteresowani sąsiedzi uzgodnią usytuowanie swoich zbiorników bezpośrednio przy granicy. Szamba nie wolno sytuować w zagłębieniu terenu, gdzie byłoby narażone na zalanie przez wody opadowe. Kto to zlekceważy, przeklnie własną lekkomyślność, gdy przyjdzie mu opróżniać zbiornik z deszczówki.

Wymagana przepisami prawa odległość szamba od innych obiektów
Wymagana przepisami prawa odległość szamba od innych obiektów
Przyłącze dla wozu asenizacyjnego umieszczone w ogrodzeniu pozwala opróżniać szambo nawet podczas nieobecności mieszkańców
Przyłącze dla wozu asenizacyjnego umieszczone w ogrodzeniu pozwala opróżniać szambo nawet podczas nieobecności mieszkańców (fot. Probud)

Lokalizację szamba należy też starannie przemyśleć pod kątem jego bezproblemowego opróżniania. Najlepiej, jeśli jest to możliwe bez konieczności wjazdu wozu asenizacyjnego na teren posesji, a zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest wykonanie przyłącza do opróżniania zakończonego odpowiednim złączem zainstalowanym w ogrodzeniu. Pozwala to na wywożenie szamba bez wchodzenia obsługi wozu asenizacyjnego na teren posesji, a więc także pod nieobecność mieszkańców.

 

Druga z kluczowych decyzji dotyczy wielkości zbiornika. Generalnie sprawa jest jasna – czym większy, tym lepszy, bo rzadziej trzeba będzie go opróżniać. Co więcej, za przyjazd większego wozu asenizacyjnego zapłacimy tylko trochę więcej niż za przyjazd pojazdu mniejszego. Warto więc, by szambo było co najmniej tak pojemne jak największe operujące w okolicy beczki. Wynika z tego, że najlepszym wyborem będzie zbiornik o pojemności 8–10 m³ (uwaga: budowa zbiornika o pojemności powyżej 10 m3 podlega bardziej restrykcyjnym przepisom).

 

Dawniej szamba wykonywano samodzielnie, dziś coraz częściej wykorzystuje się zbiorniki prefabrykowane z betonu lub laminatów (kupując zbiornik, należy zadbać o to, by wraz z nim otrzymać certyfikat szczelności, który będzie potrzebny do odbioru budowlanego). Żaden przepis nie zakazuje jednak samodzielnego wykonania szamba, ale trzeba zwrócić uwagę na to, czy w pozwoleniu na jego budowę (lub na budowę domu) nie zapisano wymogu zastosowania zbiornika certyfikowanego.

Zbiorniki z kręgów

Zbiorniki z kręgów niegdyś były bardzo popularne, dziś budowane są już bardzo rzadko. Montaż zaczyna się od wykonania wykopu, w którym ustawia się kręgi i podkopuje je do pożądanej głębokości. Następnie trzeba wylać dno i uszczelnić połączenia kręgów.

 

Niestety, utrzymanie szczelności (zwłaszcza po kilku latach od budowy) w miejscach łączeń jest bardzo trudne, nawet jeżeli użyje się do tego specjalnych zapraw, odpornych na agresywne działanie substancji zawartych w rozkładających się fekaliach. A sprawy szczelności lekceważyć nie można, bo kto chciałby nieustannie opróżniać szambo z wlewających się do niego wód podskórnych czy gruntowych?

Zbiorniki betonowane na miejscu

Zbiorniki betonowane na miejscu to znacznie popularniejsza obecnie odmiana szamba do samodzielnego wykonania. W porównaniu z zastosowaniem prefabrykatów, zaletą jest prowadzenie prac na podstawie indywidualnego projektu, który może zakładać nietypowe kształty i rozmiary zbiornika, a więc być lepiej dopasowany do potrzeb inwestora, dostępności miejsca na działce itp. Dodatkowa korzyść to brak konieczności angażowania ciężkiego sprzętu budowlanego, co pozwala na prowadzenie robót także tam, gdzie nie byłby on w stanie dojechać (choć oczywiście nakłady pracy będą wtedy znacznie większe).

 

Szczelność i trwałość zbiornika zależy przede wszystkim od jakości betonu (powinien być to beton o obniżonej nasiąkliwości). Ponadto z każdej strony należy zabezpieczyć go przeznaczonym do tego celu impregnatem, powłoką bitumiczną lub inną substancją chroniącą przed działaniem wilgoci. Po wyschnięciu wszystkich warstw izolacji zbiornik można zasypać. Nie wymaga on kotwienia, ponieważ jest tak ciężki, że ciśnienie wód gruntowych nie będzie w stanie wyprzeć go z wykopu.

Prefabrykowane zbiorniki betonowe

Prefabrykowane zbiorniki betonowe są obecnie najczęściej wybierane do budowy przydomowych szamb, głównie z tego powodu, że oferta rynkowa jest bardzo szeroka, a ceny – rozsądne. Są proste w montażu (wystarczy tylko opuścić je do przygotowanego wcześniej wykopu), nie wymagają dodatkowego kotwienia ani dociążania. Porządnie wykonane zbiorniki są trwałe, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a odpowiednio zaimpregnowane – służą bezproblemowo przez lata.

 

Jedyny istotny minus to konieczność dowiezienia ciężkiego zbiornika (lub jego elementów) na miejsce posadowienia oraz użycia dźwigu w celu opuszczenia do wykopu. Nie w każdych warunkach jest to możliwe.

Montaż prefabrykowanego zbiornika z betonu wymaga użycia ciężkiego sprzętu, za to nie trzeba go kotwić w gruncie Montaż prefabrykowanego zbiornika z betonu wymaga użycia ciężkiego sprzętu, za to nie trzeba go kotwić w gruncie (fot. Probud)

Prefabrykowane zbiorniki z tworzyw sztucznych (laminatów)

Zbiornik z tworzywa łatwiej dostarczyć na plac budowy, ale przy wysokim poziomie wód gruntowych montaż może okazać się kłopotliwy
Zbiornik z tworzywa łatwiej dostarczyć na plac budowy, ale przy wysokim poziomie wód gruntowych montaż może okazać się kłopotliwy (fot. Miciński)

Prefabrykowane zbiorniki z tworzyw sztucznych (laminatów) również występują na rynku w ogromnej różnorodności. Do ich niewątpliwych zalet należą: lekkość, która bardzo ułatwia transport i montaż (w kilka osób zbiornik można łatwo przesunąć tam, gdzie samochód nie wjedzie), całkowita szczelność i znakomita odporność na agresywne substancje chemiczne zawarte w ściekach.

 

Niestety, są podatne na uszkodzenia mechaniczne, co powoduje konieczność zachowania ostrożności przy montażu. Największą wadą jest jednak możliwość wypchnięcia pustego zbiornika na powierzchnię przez wody gruntowe – sprawia to, że raczej nie korzysta się z nich tam, gdzie poziom wód jest wysoki. Wypchnięciu można przeciwdziałać poprzez kotwienie zbiornika w gruncie, ale na terenach podmokłych czy gliniastych będzie to mało skuteczne.

 

W takich warunkach lepiej postawić na zbiornik z betonu, któremu nie grozi ani wypchnięcie, ani zniszczenie pod wpływem parcia hydrostatycznego. W razie krótkotrwałego podniesienia się poziomu wód gruntowych, poziom ścieków w zbiorniku z tworzyw należy utrzymywać na takiej wysokości, by napór z zewnątrz był równoważony.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2018-03-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami W pełni automatyczny, niemal bezobsługowy zmiękczacz, który zlikwiduje na zawsze twardą wodę w Twoim domu. Najnowszy model zmiękczacza ...
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".