Budujemy Dom

Najczęstsze błędy popełniane przy odprowadzaniu ścieków

Artykuł na: 4-5 minut

Brak trójników rewizyjnych, zastosowanie zbiornika z tworzyw do budowy szamba na terenie podmokłym i niezapewnienie możliwości opróżniania osadnika gnilnego domowej oczyszczalni - to tylko niektóre błędy popełniane podczas odprowadzania ścieków z domu. Zobacz, na co jeszcze uważać?

Wykonanie zbiornika na nieczystości w miejscu niepozwalającym na opróżnianie go bez konieczności wjazdu wozu asenizacyjnego na teren posesji

Najlepiej urządzić wszystko tak, by przyłącze do rury ssącej wozu asenizacyjnego zamontowane było w ogrodzeniu, co pozwoli opróżniać szambo także podczas nieobecności mieszkańców.

Niezapewnienie możliwości opróżniania osadnika gnilnego domowej oczyszczalni

Wprawdzie ścieki odpływają z niego do rur drenażowych, ale w zbiorniku gromadzą się nieczystości stałe i co jakiś czas – zwykle raz do roku – trzeba zbiornik wyczyścić. Najprościej wykonać to przy użyciu wozu asenizacyjnego, ale musi on być w stanie dojechać odpowiednio blisko osadnika.

Zastosowanie zbiornika z tworzyw do budowy szamba na terenie podmokłym

Tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych, najlepiej po prostu korzystać z ciężkich zbiorników żelbetowych.
fot. Probud

Pusty zbiornik tego rodzaju praktycznie nic nie waży, a więc wypchnięcie go przez wody gruntowe jest właściwie nieuniknione, gdyż parcie hydrostatyczne to siła, której nic się nie oprze. Z kolei jeżeli będziemy zbiornik kotwić i obciążać, to może on zostać zmiażdżony. Tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych, najlepiej po prostu korzystać z ciężkich zbiorników żelbetowych.

Brak trójników rewizyjnych

We wszystkich newralgicznych punktach instalacji powinny zostać zamontowane tzw. czyszczaki, pozwalające na udrożnienie rur w razie ich zapchania. W szczególności dotyczy to przewodu odprowadzającego ścieki do szamba czy też osadnika gnilnego domowej oczyszczalni.

Przystępowanie do prac przy instalacji kanalizacyjnej bez wcześniejszego rozplanowania kuchni i łazienek

Prowadzi to do konieczności przerabiania wykonanych już instalacji, co jest tym bardziej kłopotliwe, im później dostrzeżona zostanie konieczność wykonania przeróbek. W razie zauważenia błędów nie wolno zwlekać z poprawkami, bo po wykonaniu tynków i położeniu płytek ceramicznych wszelkie modyfikacje będą kosztowne.

Niestaranne mocowanie rur kanalizacyjnych

Powinny być one solidnie przytwierdzone do ścian lub podłoża przy użyciu odpowiednich uchwytów, pozwalających na przesuwanie się przewodów, gdy pod wpływem zmian temperatury zmienia ich długość. Szczególnie istotne jest to w pobliżu przyłączonych urządzeń oraz punktów węzłowych instalacji. Niestabilne mocowanie skutkuje z czasem powstawaniem nieszczelności na wykonywanych na wcisk połączeniach, co – w najlepszym razie – prowadzi do przedostawania się do pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów, a w skrajnych sytuacjach grozi wyciekiem nieczystości.

Wykonanie wspólnego podejścia dla miski sedesowej i innych urządzeń sanitarnych

Intensywny przepływ nieczystości w przewodzie odprowadzającym je z miski ustępowej będzie powodował wysysanie wody z syfonów zabezpieczających inne urządzenia, co skutkuje rozchodzeniem się nieprzyjemnych woni.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Głębinowe pompy Wilo-Sub TWU 4 w zasięgu Twojego domu

Dzięki własnej studni lub studni głębinowej można uniezależnić się od drogiej wody z wodociągu miejskiego i dostępnej tylko w ograniczonym zakresie wody deszczowej. Do tłoczenia wody gruntowej i nawadniania większych powierzchni przydadzą się niezawodne i ekonomiczne w użytkowaniu pompy Wilo-Sub TWU 4.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".