Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Najczęstsze błędy popełniane przy odprowadzaniu ścieków

Brak trójników rewizyjnych, zastosowanie zbiornika z tworzyw do budowy szamba na terenie podmokłym i niezapewnienie możliwości opróżniania osadnika gnilnego domowej oczyszczalni - to tylko niektóre błędy popełniane podczas odprowadzania ścieków z domu. Zobacz, na co jeszcze uważać?

Wykonanie zbiornika na nieczystości w miejscu niepozwalającym na opróżnianie go bez konieczności wjazdu wozu asenizacyjnego na teren posesji

Najlepiej urządzić wszystko tak, by przyłącze do rury ssącej wozu asenizacyjnego zamontowane było w ogrodzeniu, co pozwoli opróżniać szambo także podczas nieobecności mieszkańców.

Niezapewnienie możliwości opróżniania osadnika gnilnego domowej oczyszczalni

Wprawdzie ścieki odpływają z niego do rur drenażowych, ale w zbiorniku gromadzą się nieczystości stałe i co jakiś czas – zwykle raz do roku – trzeba zbiornik wyczyścić. Najprościej wykonać to przy użyciu wozu asenizacyjnego, ale musi on być w stanie dojechać odpowiednio blisko osadnika.

Zastosowanie zbiornika z tworzyw do budowy szamba na terenie podmokłym

Tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych, najlepiej po prostu korzystać z ciężkich zbiorników żelbetowych.
fot. Probud

Pusty zbiornik tego rodzaju praktycznie nic nie waży, a więc wypchnięcie go przez wody gruntowe jest właściwie nieuniknione, gdyż parcie hydrostatyczne to siła, której nic się nie oprze. Z kolei jeżeli będziemy zbiornik kotwić i obciążać, to może on zostać zmiażdżony. Tam, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu wód gruntowych, najlepiej po prostu korzystać z ciężkich zbiorników żelbetowych.

Brak trójników rewizyjnych

We wszystkich newralgicznych punktach instalacji powinny zostać zamontowane tzw. czyszczaki, pozwalające na udrożnienie rur w razie ich zapchania. W szczególności dotyczy to przewodu odprowadzającego ścieki do szamba czy też osadnika gnilnego domowej oczyszczalni.

Przystępowanie do prac przy instalacji kanalizacyjnej bez wcześniejszego rozplanowania kuchni i łazienek

Prowadzi to do konieczności przerabiania wykonanych już instalacji, co jest tym bardziej kłopotliwe, im później dostrzeżona zostanie konieczność wykonania przeróbek. W razie zauważenia błędów nie wolno zwlekać z poprawkami, bo po wykonaniu tynków i położeniu płytek ceramicznych wszelkie modyfikacje będą kosztowne.

Niestaranne mocowanie rur kanalizacyjnych

Powinny być one solidnie przytwierdzone do ścian lub podłoża przy użyciu odpowiednich uchwytów, pozwalających na przesuwanie się przewodów, gdy pod wpływem zmian temperatury zmienia ich długość. Szczególnie istotne jest to w pobliżu przyłączonych urządzeń oraz punktów węzłowych instalacji. Niestabilne mocowanie skutkuje z czasem powstawaniem nieszczelności na wykonywanych na wcisk połączeniach, co – w najlepszym razie – prowadzi do przedostawania się do pomieszczeń nieprzyjemnych zapachów, a w skrajnych sytuacjach grozi wyciekiem nieczystości.

Wykonanie wspólnego podejścia dla miski sedesowej i innych urządzeń sanitarnych

Intensywny przepływ nieczystości w przewodzie odprowadzającym je z miski ustępowej będzie powodował wysysanie wody z syfonów zabezpieczających inne urządzenia, co skutkuje rozchodzeniem się nieprzyjemnych woni.

Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...

Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu instalacji kanalizacyjnej w domu?

Plan instalacji kanalizacyjnej opracować musi fachowy instalator (wskazówki zawarte w projekcie architektonicznym są zwykle mało użyteczne), przy czym musi on wcześniej poznać życzenia inwestorów w kwestii rozmieszczenia urządzeń sanitarnych, a zwłaszcza misek ustępowych, wanien i kabin prysznicowych. Dość często na tym etapie ich wyobrażenia dotyczące rozplanowania pomieszczeń sanitarnych trzeba zresztą modyfikować, niekiedy w dość znacznym stopniu.

topowe produkty

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze