Budujemy Dom

Sterylizatory UV firmy UST-M do oczyszczania i uzdatniania wody

Artykuł na: 4-5 minut

Firma UST-M wprowadza do swojej oferty kolejne rozwiązanie, które czyni wodę użyteczną – sterylizatory UV. Umożliwiają skuteczne oczyszczanie i uzdatnianie wody.

Jak działa sterylizator UV?

Działanie lampy UV (sterylizatora UV) opiera się na udziale promieniowania ultrafioletowego, które wykazuje właściwości dezynfekcyjne. Proces dezynfekcji wody ultrafioletem jest metodą sterylizacji, która nie wykorzystuje środków chemicznych, tym samym nie zmienia smaku i zapachu wody oraz nie wprowadza zagrożenia przedawkowania środkiem dezynfekcyjnym. Sterylizator UV, składa się z komory naświetlania i promienników, zamontowanych w jej wnętrzu.

Sterylizatory UV firmy UST-M do oczyszczania i uzdatniania wody
Sterylizatory UV firmy UST-M do oczyszczania i uzdatniania wody

Dlaczego sterylizatory UV?

Główną zaletą stosowania lamp UV jest dezynfekcja wody bez formowania szkodliwych produktów podezynfekcyjnych. Sterylizatory charakteryzują się niskim zużyciem energii w stosunku do wydajności, co możemy zauważyć na przykładzie modelu AM8, który pobiera 5,3W energii na jedną tonę wody. Szacowany czas pracy lamp UV przy zachowaniu ich efektywności wewnątrz systemu dezynfekcyjnego wynosi 9000 godzin.

Obok zalet ekonomicznych oraz technologicznych warto zauważyć również właściwości urządzeń: mały rozmiar, możliwość pracy w każdej pozycji czy ergonomiczny kształt podwójnej litery „L”, umożliwiający dostawienie urządzeń do już zaprojektowanej instalacji. Atutem jest możliwość pracy sterylizatorów nawet w przypadku braku przepływu wody oraz łatwość montażu. Producent daje możliwość wyposażenia urządzeń w miernik promieniowania UV, który sygnalizuje sprawność promienników. Korpusy lamp UV firmy UST-M charakteryzują się wysoką odpornością na trudne warunki. Urządzenia są gotowe do pracy przy pierwszym użyciu bez konieczności dodatkowej konfiguracji, a ich konstrukcja pozwala na wymianę materiałów eksploatacyjnych bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

Sterylizatory UV firmy UST-M do oczyszczania i uzdatniania wody
Sterylizatory UV firmy UST-M do oczyszczania i uzdatniania wody

Woda pitna i basenowa

Zastosowanie lamp UV jest szczególnie polecane przy uzdatnianiu wody pitnej. Na podstawie badań amerykańskich naukowców stwierdza się, że około 13% wszystkich nowotworów może być wywołana skutkami chlorowania wody pitnej oraz produktami powstałymi po chemicznej dezynfekcji wody. W procesie dezynfekcji wody z wykorzystaniem promieni ultrafioletowych nie są formowane szkodliwe produkty podezynfekcyjne, co znacznie zmniejsza szansę zachorowania.

Zastosowanie ultrafioletu do dezynfekcji wody basenowej przyczynia się do poprawy jej stanu bakteriologicznego oraz warunków kąpieli. Dezynfekcja ultrafioletem umożliwia likwidację wszystkich bakterii i wirusów w wodzie pompowanej do niecki basenowej. Chlorowana woda basenowa niesie za sobą ryzyko powstania chloramin, które są uważane za czynnik rakotwórczy i w większości odpowiadają za nieprzyjemny zapach wody oraz podrażnienia, szczególnie oczu. Sterylizatory UV sprzyjają rozkładowi szkodliwych dla człowieka chloramin i wpływają na poprawę jakości wody basenowej. W celu zapewnienia najlepszej sprawności działania producent zaleca zainstalowanie urządzenia do dezynfekcji jak najbliżej wylotu wody.

Lampy UV w ofercie firmy UST-M wykonane są z podzespołów renomowanych producentów na świecie, co gwarantuje wysoką jakość tych produktów. Możliwości zastosowania sterylizatorów marki UST-M to przede wszystkim dezynfekcja wody pitnej, ale również oczyszczanie wody użytkowej, stosowanej do wypełnienia basenów czy oczek wodnych. Znajomość parametrów wody, takich jak twardość, zawartość mikroorganizmów czy mętność pozwala na dobór odpowiedniego urządzenia w zależności od indywidualnych potrzeb. Parametry wody można zbadać przy użyciu testów dostępnych w ofercie firmy UST-M.

Firma powiązana: UST-M Sp. z o.o.
aktualizacja: 2015-02-24

Dodaj komentarz

Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".