Hałas w instalacji wodno-kanalizacyjnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Hałas w instalacji wodno-kanalizacyjnej

Mieszkam w domu wolno stojącym. Bardzo chciałam, aby przy sypialni była łazienka. Jednak bardzo uciążliwe są pojawiające się hałasy, dochodzące z rur doprowadzających wodę i odprowadzających ścieki. Dlaczego tak się dzieje i co można na to poradzić?

aktualizacja: 2022-07-14 06:19:28

Odpowiedź eksperta: Hałas dobiegający z eksploatowanych instalacji wodno-kanalizacyjnych powstaje najczęściej w czasie użytkowania, czyli podczas wypływu wody albo odpływu ścieków. Powodów tych uciążliwych odgłosów może być kilka. Ich źródłem są błędy projektowe i niestaranność wykonawców. Jednym z nich bywa brak izolacji akustycznej. Prawidłowo utworzona izolacja rur to izolowanie rur indywidualnie otuliną, bądź okalane wszystkie razem w pionie izolowaną obudową.

Inną przyczyną mogą być źle wykonane przejścia przez ściany i stropy. Rury nie powinny być zamurowane na sztywno, ani nie wolno też pozostawiać niewypełnionych dziur. W przepustach przestrzeń wokół rur musi zostać wypełniona trwale elastycznym materiałem, np. wełną mineralną.

Kolejna przyczyna hałasu to sztywne mocowanie rur do przegród budowlanych. Uchwyty instalacyjne mają zapewniać pewną elastyczność, np. dzięki gumowym podkładkom. Sztywno mocowane elementy wpadają w wibracje, które przenoszą się na konstrukcję budynku. Również ściany wewnętrzne o słabej izolacyjności akustycznej - gdy są cienkie (6,5-8 cm), z lekkich materiałów, np. betonu komórkowego, bez wypełnionych spoin pionowych, pokryte cienką warstwą tynku - są typowym błędem projektowym, który trzeba poprawić, dodając izolację akustyczną ściany. Podobnie w razie układania rur w bruzdach ściennych. Wówczas pocieniona ściana gorzej izoluje.

Rury prowadzone przy ścianach pomieszczenia o dużych wymaganiach dotyczących komfortu akustycznego - jak sypialnie, salon - to kolejny błąd projektowy. Czasem można ułożyć izolację akustyczną na ścianie. Zmiana lokalizacji rur wymaga znacznego remontu.

Oferowane są systemy kanalizacji niskoszumowej. Warto ich użyć, gdy inne sposoby są trudne do wykorzystania. Średnice przewodów i sposoby łączenia są podobne lub takie same, jak tych tradycyjnych. Dostępne są złączki przejściowe, które umożliwiają połączenie ze wszystkimi typami instalacji.

Elementy kanalizacji niskoszumowej najczęściej produkowane są z polipropylenu (PP), który lepiej niż polichlorek winylu (PVC) tłumi dźwięki. Rury i złączki wykonane z tego materiału mają większą masę oraz grubszą ściankę, a ich powierzchnia zewnętrzna ma specjalne ożebrowanie, dzięki której odgłosy są niwelowane. Wskazane jest stosowanie obejm, które mają specjalne wkładki tłumiące dźwięki.

Z kolei szum podczas poboru wody dowodzi, że jej ciśnienie jest za wysokie, czyli prędkość przepływu jest zbyt duża. Ewentualnie, gdzieś miejscowo gwałtownie zmienia się średnica przewodu, co powoduje zmianę prędkości i ciśnienia wody. Przyczyną może być zbyt mocno przymknięty zawór, bądź przewężenie w źle wykonanej lub zarośniętej osadami złączce.

Nadmierne ciśnienie w instalacji wodociągowej można zmniejszyć, zakładając reduktor ciśnienia na początku instalacji. Natomiast zawór lub wadliwą złączkę trzeba zlokalizować i poprawić lub wymienić.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Reduktor ciśnienia wody (fot. Ferro)

Może cię zainteresować
Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Wszystko o rurach spustowych Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak działa pompa abisynka? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!