Filtry mechaniczne i zmiękczacz - konieczność nawet przy wodzie z wodociągu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Filtry mechaniczne i zmiękczacz - konieczność nawet przy wodzie z wodociągu

Przez pierwszy rok po przeprowadzce nie uzdatnialiśmy wody z wodociągu. Jednak miała metaliczny posmak oraz była szorstka przy myciu. Sitko prysznica musieliśmy często czyścić z kamienia. Spłuczkę w sedesie unieruchamiał, tworzący się w niej, osad. Woda była zbyt twarda! - mówią Magda i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy wodę z wodociągu uzdatniają od 4 lat.

Parametry wody: czerpana z wodociągu; popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba.

Urządzenia do uzdatniania wody: dwa filtry mechaniczne z wymiennymi wkładami (z siatki metalowej oraz ze sznurka), kompaktowy zmiękczacz wody.

Lokalizacja: tuż za wodomierzem, w ogrzewanym garażu.

Zmiękczacz wody - co musisz wiedzieć?
Jak obsługiwać zmiękczacz wody?
Dlaczego warto mieć zmiękczacz?

Decyzja: przez pierwszy rok po przeprowadzce nie uzdatnialiśmy wody z wodociągu. Jednak miała metaliczny posmak oraz była szorstka przy myciu. Sitko prysznica musieliśmy często czyścić z kamienia. Spłuczkę w sedesie unieruchamiał, tworzący się w niej, osad. Woda była zbyt twarda! Generalny wykonawca domu namówił nas do zamontowania filtrów mechanicznych i zmiękczacza wody. Takie same filtry zastosował u siebie i szybko rozwiązał problem z twardą wodą wodociągową. W naszym domu też od razu znacząco poprawiły jej jakość.

Zbiornik na solankę
Zbiornik na solankę
Filtr mechaniczny z wymiennym wkładem sznurkowym
Filtr mechaniczny z wymiennym wkładem sznurkowym
Filtry mechaniczne i zmiękczacz zamontowano za wodomierzem, w ogrzewanym garażu
Filtry mechaniczne i zmiękczacz zamontowano za wodomierzem, w ogrzewanym garażu

Filtry mechaniczne i zmiękczacz - rady i przestrogi:

  • Teraz już wiemy, że nawet korzystając z wody wodociągowej, warto zamontować filtry mechaniczne oraz zmiękczacz. Zdarza się, że po konserwacji miejscowego ujęcia wody, z kranów przez chwilę płynie ruda woda z piaskiem i od razu zatykają się sitka kranów. Poza tym nie ma się co łudzić, że woda z sieci zostanie dostatecznie zmiękczona w stacji wodociągowej. To kosztuje, więc zwykle dociera do domów twarda i dla ochrony instalacji oraz urządzeń domowych warto ją zmiękczać we własnym zakresie.

    Włączenie do domowej instalacji wodnej filtrów i zmiękczacza dopiero po roku od przeprowadzki wymagało kucia ścian, więc radzimy zamontować je na etapie wykańczania domu. Badanie twardości wody, jej przepływu i ciśnienia, wykonał pracownik firmy, montującej nam urządzenia. Powtórną analizę twardości zrobił po założeniu filtrów. Badania były darmowe - wliczył je w cenę usługi. To on dobrał filtry mechaniczne i zmiękczacz.

    Woleliśmy kupić nieco droższy model zmiękczacza z automatycznym płukaniem, by nie robić tego ręcznie. Zmiękczenie wody odczuliśmy momentalnie. Woda z szorstkiej stała się miękka i miła w dotyku. Wystarcza kapka środka myjącego, by wytworzyła się duża ilość piany na rękach. Zaczęliśmy więc używać mniej proszku do prania i przestaliśmy stosować środek przeciw kamieniowi do pralki i zmywarki. Mycie łazienek jest dużo prostsze, bo na sanitariatach już nie ma osadów z wody.
     
  • Worek soli w pastylkach, którą wsypujemy do zmiękczacza, wystarcza na 3 miesiące. Ustawiamy poziom zmiękczenia wody na 90%. Filtry mechaniczne wymieniamy raz w roku. Na początku robił to serwisant, ale teraz już my.

Koszty zakupu, montażu i użytkowania urządzeń do uzdatniania wody:

  • zakupu i montażu - 3800 zł.
  • użytkowania:
    - przegląd 170 zł;
    - sól do zmiękczacza 4-5 worków po 30 zł;
    - wkłady do filtrów mechanicznych 50 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Może cię zainteresować
Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Wszystko o rurach spustowych MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak działa pompa abisynka? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!