Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Uzdatnianie wody w krytym basenie

Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody w krytym basenie

Wodę w basenie staram się uzdatniać, stosując jak najmniej chemii. Oprócz dużego filtra piaskowego, zastosowałem wydajną pompę ssąco-tłoczącą, żeby woda szybko krążyła w układzie zamkniętym i dobrze się oczyszczała w złożu piaskowym - mówi Włodek, Czytelnik Budujemy Dom, który wodę z wodociągu uzdatnia od 5 lat.

Parametry wody: czerpana z wodociągu; popłuczyny odprowadzane do szamba, docelowo do kanalizacji; kryty basen o poj. 80 000 l.

 

Urządzenia do uzdatniania wody: filtr mechaniczny F76S, drobnosiatkowy, z płukaniem wstecznym. Do oczyszczania wody w basenie filtr ze złożem piaskowym, pompa ssąco-tłocząca o wydajności 17 m3/godz., 2 ozonatory.

 

Lokalizacja: filtr mechaniczny tuż za wodomierzem, w ogrzewanej piwnicy. Zestaw basenowy na początku instalacji wodnej do basenu, w piwnicy.

Kryty basen ma pojemność 80 000 l wody Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssącotłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Filtr mechaniczny na początku domowej instalacji wodociągowej
Kryty basen ma pojemność 80 000 l wody Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssącotłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Filtr mechaniczny na początku domowej instalacji wodociągowej

Decyzja: podczas budowy domu, hydraulik zalecił zamontowanie filtru mechanicznego, żeby zatrzymać przedostające się do wody zanieczyszczenia. Dla mnie montaż tego rodzaju filtra był zrozumiały i zasadny. Inaczej potraktowałem zmiękczanie wody z wodociągu.

 

Choć mam w domu wannę i kabinę prysznicową z hydromasażem oraz liczne urządzenia "pracujące" z wodą, nie zdecydowałem się pozbawiać jej związków wapnia, żelaza, manganu i innych. Uznaliśmy z żoną, że im bardziej jest naturalna, tym lepiej dla naszego zdrowia, i że uzdatnianie jej przez miejscowy zakład wodociągowy zupełnie wystarczy.

 

Profesjonalnie oczyszczam natomiast wodę w krytym basenie. Wiem jak to robić, bo byłem ratownikiem wodnym i mam uprawnienia do obsługi basenów. Bardzo uważam na to, żeby nie rozmnożyły się w niej chorobotwórcze drobnoustroje. Kąpiel w domowym basenie musi być dla rodziny zdrowa i przyjemna.

 

Żeby zmniejszyć koszty zakupu zestawu do uzdatniania wody w basenie, jego elementy składowe ściągałem z zagranicy, bo tam są tańsze, niż w Polsce.

Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssąco-tłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Woda basenowa przepływa przez ozonatory
Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssąco-tłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Woda basenowa przepływa przez ozonatory

Uzdatnianie wody w krytym basenie - rady i przestrogi:

 • Pierwsze badanie na twardość wody przeprowadziłem przy pomocy zestawu testów dołączonych do ekspresu kawowego. Twardość wody wynosiła 17 w skali od 1 do 20. Jest więc dość twarda. Domowe urządzenia radzą sobie z osadem mineralnym, jaki niesie woda. Jedynie kawiarka wymaga regularnego odkamieniania.

   

 • Wodę w basenie staram się uzdatniać, stosując jak najmniej chemii. Oprócz dużego filtra piaskowego, zastosowałem wydajną pompę ssąco-tłoczącą, żeby woda szybko krążyła w układzie zamkniętym i dobrze się oczyszczała w złożu piaskowym.

   

  Na początku, miałem nieco mniej wydajną pompę, ale zmieniłem ją na obecną o wydajności 17 m3/godz. Dzięki niej cała woda basenowa przepływa przez filtr w ciągu 4,5 godziny. Przepływa również przez dwa duże ozonatory.

   

  Raz na 2 tygodnie używam suchego chloru, tabletek tlenowych, środka "pH minus", utrzymującego właściwe pH wody. Szok chlorowy ścina w wodzie wszelkie zanieczyszczenia, które płyną przez skimmer w dnie basenu do filtra piaskowego i tam się zatrzymują.

   

  Raz na kilka tygodni, wykonuję płukanie wsteczne filtra, które wypłukuje z piasku wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia. Popłuczyny odprowadzam do szamba. Takie uzdatnianie wody w basenie do domowego użytku zupełnie wystarcza.

Uzdatnianie wody w krytym basenie - koszty:

 • zakupu i montażu
  – filtr mechaniczny 300 zł,
  - zestaw basenowy 5700 zł plus koszty montażu (kilkaset złotych). 

   

 • Użytkowania
  – środki chemiczne do uzdatniania wody w basenie rocznie 300–400 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-03-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...

Uzdatnianie wody - niewygodny dostęp do urządzeń

Początkowo filtr i zmiękczacz stały w kotłowni na podłodze, obok hydrofora i kotła na paliwa stałe z zasobnikiem. Kiedy zdecydowaliśmy się na dołożenie instalacji solarnej z zasobnikiem 300 l, na podłodze o pow. 4 m2, brakowało miejsca na wszystkie urządzenia - mówi Michał, Czytelnik Budujemy Dom, który uzdatnia wodę ze studni od 7 lat.

topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze