Budujemy Dom

Uzdatnianie wody w krytym basenie

Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody w krytym basenie

Wodę w basenie staram się uzdatniać, stosując jak najmniej chemii. Oprócz dużego filtra piaskowego, zastosowałem wydajną pompę ssąco-tłoczącą, żeby woda szybko krążyła w układzie zamkniętym i dobrze się oczyszczała w złożu piaskowym - mówi Włodek, Czytelnik Budujemy Dom, który wodę z wodociągu uzdatnia od 5 lat.

Parametry wody:czerpana z wodociągu; popłuczyny odprowadzane do szamba, docelowo do kanalizacji; kryty basen o poj. 80 000 l.

Urządzenia do uzdatniania wody:filtr mechaniczny F76S, drobnosiatkowy, z płukaniem wstecznym. Do oczyszczania wody w basenie filtr ze złożem piaskowym, pompa ssąco-tłocząca o wydajności 17 m3/godz., 2 ozonatory.

Lokalizacja: filtr mechaniczny tuż za wodomierzem, w ogrzewanej piwnicy. Zestaw basenowy na początku instalacji wodnej do basenu, w piwnicy.

Kryty basen ma pojemność 80 000 l wody Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssącotłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Filtr mechaniczny na początku domowej instalacji wodociągowej
Kryty basen ma pojemność 80 000 l wody Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssącotłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Filtr mechaniczny na początku domowej instalacji wodociągowej

Decyzja: podczas budowy domu, hydraulik zalecił zamontowanie filtru mechanicznego, żeby zatrzymać przedostające się do wody zanieczyszczenia. Dla mnie montaż tego rodzaju filtra był zrozumiały i zasadny. Inaczej potraktowałem zmiękczanie wody z wodociągu.

Choć mam w domu wannę i kabinę prysznicową z hydromasażem oraz liczne urządzenia "pracujące" z wodą, nie zdecydowałem się pozbawiać jej związków wapnia, żelaza, manganu i innych. Uznaliśmy z żoną, że im bardziej jest naturalna, tym lepiej dla naszego zdrowia, i że uzdatnianie jej przez miejscowy zakład wodociągowy zupełnie wystarczy.

Profesjonalnie oczyszczam natomiast wodę w krytym basenie. Wiem jak to robić, bo byłem ratownikiem wodnym i mam uprawnienia do obsługi basenów. Bardzo uważam na to, żeby nie rozmnożyły się w niej chorobotwórcze drobnoustroje. Kąpiel w domowym basenie musi być dla rodziny zdrowa i przyjemna.

Żeby zmniejszyć koszty zakupu zestawu do uzdatniania wody w basenie, jego elementy składowe ściągałem z zagranicy, bo tam są tańsze, niż w Polsce.

Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssąco-tłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Woda basenowa przepływa przez ozonatory
Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssąco-tłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Woda basenowa przepływa przez ozonatory

Uzdatnianie wody w krytym basenie - rady i przestrogi:

 • Pierwsze badanie na twardość wody przeprowadziłem przy pomocy zestawu testów dołączonych do ekspresu kawowego. Twardość wody wynosiła 17 w skali od 1 do 20. Jest więc dość twarda. Domowe urządzenia radzą sobie z osadem mineralnym, jaki niesie woda. Jedynie kawiarka wymaga regularnego odkamieniania.

 • Wodę w basenie staram się uzdatniać, stosując jak najmniej chemii. Oprócz dużego filtra piaskowego, zastosowałem wydajną pompę ssąco-tłoczącą, żeby woda szybko krążyła w układzie zamkniętym i dobrze się oczyszczała w złożu piaskowym.
   
  Na początku, miałem nieco mniej wydajną pompę, ale zmieniłem ją na obecną o wydajności 17 m3/godz. Dzięki niej cała woda basenowa przepływa przez filtr w ciągu 4,5 godziny. Przepływa również przez dwa duże ozonatory.
   
  Raz na 2 tygodnie używam suchego chloru, tabletek tlenowych, środka "pH minus", utrzymującego właściwe pH wody. Szok chlorowy ścina w wodzie wszelkie zanieczyszczenia, które płyną przez skimmer w dnie basenu do filtra piaskowego i tam się zatrzymują.

  Raz na kilka tygodni, wykonuję płukanie wsteczne filtra, które wypłukuje z piasku wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia. Popłuczyny odprowadzam do szamba. Takie uzdatnianie wody w basenie do domowego użytku zupełnie wystarcza.

Uzdatnianie wody w krytym basenie - koszty:

 • zakupu i montażu
  – filtr mechaniczny 300 zł,
  - zestaw basenowy 5700 zł plus koszty montażu (kilkaset złotych). 

 • Użytkowania
  – środki chemiczne do uzdatniania wody w basenie rocznie 300–400 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-01

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".