Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Uzdatnianie wody ze studni

Uzdatnianie wody ze studni

Nikt nie ma wątpliwości, że jakość wody jest bardzo ważna. Szczególnie, że używa się jej do picia, przygotowywania posiłków, kąpieli, prania, zmywania oraz do instalacji grzewczych itd. Zwykle jednak ta czerpana z własnego ujęcia – nie nadaje się do spożycia bez uzdatniania. W prawie każdym korzystającym ze studni domu konieczne staje się więc zamontowanie odpowiednich urządzeń.

Po kątem norm i zaleceń dotyczących składu wody, jej przydatność do użycia określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2010 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z dn. 29 kwietnia 2010 r.).

Zestaw podstawowych wskaźników jakości wody

Oznaczenie Jednostka miary Norma2
Wskaźniki mikrobiologiczne
Bakterie grupy E. coli w 100 ml wody j.t.k.(ogólna liczba bakterii) 0
Paciorkowce kałowe (enterokoki) w 100 ml wody 0
Wskaźniki chemiczne
mangan µg/l(mg/l1) 50 (0,0501)
żelazo µg/l(mg/l1) 200 (0,2001)
twardość ogólna mgCaCO3/l 60–500
azotany4 mg/l 50
azotyny4 mg/l 0,50
jon amonowy (amoniak) mg/l 0,50
utlenialność z KMnO4 (indeks nadmanganianowi) mgO2/l
przewodność µS/cm 2500
chlorki3 mg/l 250 
siarczany3 mg/l 250 
Wskaźniki fizyczne
barwa mgPt/dm3
-
151
akceptowalna2
mętność NTU  1
zapach - akceptowalny
smak - akceptowalny
odczyn pH3
-
6,5–9,5

1 Wg Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858.
2 Wg Dz. U. z dn. 29 kwietnia 2010 r.
3 Parametr powinien być uwzględniony przy ocenie agresywnych właściwości korozyjnych wody.
4 Warunek: [azotany]/50+[azotyny]/3≤1, gdzie wartości w nawiasach kwadratowych oznaczają: stężenie azotanów (NO3) i azotynów (NO2) w mg/l.

Równie ważne jak wymagania normatywne są własne odczucia i obserwacje, oraz wpływ wody na naszą skórę, zdrowie i domowe urządzenia AGD. Woda musi być bowiem smaczna, bezbarwna, przezroczysta, bezwonna i zdrowa.

Na etapie projektowania i budowy domu w okolicy, w której nie ma wodociągu, należy uwzględnić fakt, że woda będzie wymagała uzdatniania i dostosować projekt do tego rodzaju instalacji. Trzeba przewidzieć wystarczającą ilość miejsca w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu na niezbędne filtry oraz możliwość wpięcia ich do instalacji wodociągowej tak, aby każdy punkt czerpalny był zasilany wodą uzdatnioną oraz podłączenie filtrów do kanalizacji i energii elektrycznej, gdyż w zdecydowanej większości są to urządzenia wymagające podłączenia do gniazdka.

Najlepszym rozwiązaniem jest centralna stacja uzdatniania wody, czyli taka, która przygotowuje wodę na potrzeby całego budynku. Jeśli nie ma na nią miejsca, a woda jest w miarę dobrej jakości, ostatecznie można zastosować filtry uzupełniające, montowane na konkretnych punktach czerpalnych wody, np. w kuchni.

Od czego zacząć - badanie jakości wody

Po doprowadzeniu do domu wody z własnego ujęcia, musimy koniecznie zbadać jej skład. Standardowe badanie wykonane w Sanepidzie, czy innym laboratorium, obejmuje zestaw kilku ważnych wskaźników, dających obraz tego, czy i jak jakość wody należy poprawić. Badanie takie kosztuje ok. 350 zł. Najczęstsze problemy z jakością wody W wodzie ze studni najpowszechniej obserwuje się przekroczenie maksymalnych, dopuszczalnych zawartości następujących składników: 

 • związków żelaza i manganu – są przyczyną rdzawego koloru wody, zabarwienia armatury, żelazistego zapachu i posmaku;
 • jonu amonowego – nie ma organoleptycznych objawów;
 • barwy i mętności – co powoduje brak klarowności, niepokojący kolor wody;
 • twardości ogólnej – która skutkuje problemami związanymi z nadmiernym powstawaniem kamienia kotłowego;
 • mikroorganizów – które mogą przedostać się do warstwy wodonośnej lub bezpośrednio do instalacji wodociągowej i wywoływać zakażenie instalacji.

Wybór stacji uzdatniania wody

Przy doborze stacji uzdatniania wody, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, najważniejsze to:

 1. jakość wody – od tego zależy, jakie procesy uzdatniania są konieczne do zastosowania;
 2. zużycie wody (związane z liczbą osób, ilością łazienek) – wpływa na wielkość urządzeń;
 3. warunki montażowe – jakie urządzenia można wykorzystać z uwagi na powierzchnię i wysokość pomieszczeń oraz rozmieszczenie instalacji wodnej i kanalizacji;
 4. wymagania użytkowników – co do jakości wody, także ich odczucia estetyczne;
 5. budżet przeznaczony na ten cel – w razie potrzeby (ograniczeń finansowych) stację buduje się stopniowo.

Uzdatnianie wody polega na dopasowaniu jej właściwości fizykochemicznych do wymagań wynikających z jej przeznaczenia. To zadanie uzyskuje się, stosując przede wszystkim odpowiednie filtry: odżelaziacze i odmanganiacze, filtry węglowe, wielofunkcyjne i zmiękczacze, filtry mechaniczne i neutralizujące. Do dezynfekcji wody w warunkach domowych poleca się też lampy UV.

Każdy filtr, z uwagi na funkcję, ma właściwe złoże filtracyjne (złoże ma swoje specyficzne zaplanowanie, optymalne warunki pracy, np. minimalną wysokość zasypania) oraz system sterowania. Czasami, przy szczególnie niskiej jakości wody, konieczne jest zastosowanie większej liczby stopni filtracji, przykładowo odżelaziacz i zmiękczacz. Ten drugi ma za zadanie nie tylko obniżanie twardości wody, ale i poprawę efektów usuwania żelaza i manganu.

Poniżej przedstawiamy opis siedmiu przypadków i sposobów rozwiązania problemów z jakością wody:

Anna Chmiel
fot. J. Jampolska

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Koszt badania wody, w zakresie zgodnym z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w laboratorium wynosi 400zł+VAT

Gość grzegorz

19 Maj 2015, 08:19

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - zasada działania, schematy

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to rozwiązanie na pozór dobrze znane i powszechnie wykorzystywane. Praktyka pokazuje, że jest inaczej. W co najwyżej 10 proc. polskich domów zobaczymy pętle cyrkulacyjne zrealizowane w przemyślany sposób, funkcjonujące zgodnie z potrzebami mieszkańców. Dużo częściej spotyka się natomiast dwa skrajne przypadki: cyrkulację trwale wyłączoną (lub od dawna zepsutą) bądź też działającą 24 godziny na dobę przez okrągły rok.

topowe produkty

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze