Budujemy Dom

Uzdatnianie wody, przypadek nr 4: Woda z wysokim stężeniem manganu, jonu amonowego i twarda

Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody, przypadek nr 4: Woda z wysokim stężeniem manganu, jonu amonowego i twarda

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek twardej wody z wysokim stężeniem manganu, jonu amonowego.

Skład wody:

 • zawartość manganu 1400 μg/l (przy normie do 50 μg/l);
 • twardość wody 350 mg CaCO3/l (zalecenia ok. 60 mg CaCO3/l);
 • stężenie jonu amonowego 2,5 mg/l (przy normie do 0,5 mg/l).

Obecność azotu amonowego (jonu amonowego) może być wynikiem naturalnych procesów rozkładu materii roślinnej lub może świadczyć o zanieczyszczeniu ściekami. Tylko ten drugi rodzaj może budzić znaczne zastrzeżenia. O tym, że woda mogła zostać zanieczyszczona ściekami – będzie świadczyła jednocześnie wysoka utlenialność, podniesione stężenie innych form azotu, mętność oraz wzrost liczby bakterii. Trudno znaleźć informacje dotyczące wpływu jonu amonowego na zdrowie lub na instalację wodociągową. Jednak przy wysokim przekroczeniu normy, należy dążyć do obniżenia stężenia tego składnika wody.

Konieczne jest zastosowanie takiego złoża filtracyjnego, które obniża zawartość jonu amonowego. Obecnie dostępne są takie materiały filtracyjne jak Crystal-Right 100, Ecomix, AquaMulti.

Dobór i budowa filtra

Zaleca się zaplanowanie dwóch stopni filtracji. Ponieważ stężenie manganu jest bardzo wysokie, pierwszy stopień to filtr ze złożem Birm, drugi stopień to filtr ze złożem wielofunkcyjnym Crystal-Right 100.

Najpierw woda dopłynie do pierwszego filtru, tam odbędzie się proces odmanganiania. Filtr okresowo automatycznie płukany jest wodą, aby zanieczyszczenia, które zebrały się na złożu, zostały usunięte. Ponieważ problemem jest także wysokie stężenie jonu amonowego, konieczne jest zastosowanie filtra ze złożem Crystal- Right 100. Obniży to zawartość jonu amonowego. Zwykle jego zawartość w wodzie jest zmienna. Jeśli jest go 2,5 mg/l, jego zawartość jest 5-krotnie przekroczona w stosunku do normy. Tak też zostanie zmiękczona woda – ok. 5-krotnie, czyli do poziomu 60–70 mg CaCO3/l. Równocześnie ten etap uzdatniania zwiększy jeszcze efekt usuwania manganu. Filtr działa bowiem podobnie do zmiękczacza, jest płukany i regenerowany solanką.

Odmanganiacz składa się z następujących elementów:

 1. Zbiornik filtracyjny. Woda wpływa od góry i filtrowana jest całą powierzchnią złoża przez złoże Birm.
 2. Głowica sterująca. Steruje pracą filtra, działając czasowo, czyli po zadanym czasie włącza się proces płukania złoża.

Filtr wielofunkcyjny składa się z następujących elementów:

 1. Zbiornik filtracyjny. Do niego wsypuje się złoże Crystal Right.
 2. Głowica sterująca. Kieruje procesem filtracji oraz regeneracji. Wyposażona jest w zawór mieszający, pozwalający ustalić odpowiednią twardość wody w końcowych punktach odbioru oraz ewentualnie na wydłużenie czasu płukania solanką, bardziej niż przy tradycyjnych zmiękczaczach.
 3. Zbiornik solanki. Do niego wsypywana jest sól tabletkowana.

Warunki instalacji

Sterowania pracą filtrów. Na obu filtrach warto podłączyć głowice sterujące tego samego producenta, z tym że w pierwszym filtrze ma to być sterowanie z funkcją samego płukania, czasowe, a w drugim – z zasysaniem solanki, z mieszaniem, objętościowe.

Miejsce montażu. Należy przewidzieć miejsce na dwa filtry, przy czym pierwszy to tylko zbiornik filtracyjny (o średnicy 25–35 cm i wysokości 130–165 cm), drugi ma dodatkowo zbiornik solanki (o średnicy 25–30 cm i wysokości 115–140 cm).

Eksploatacja i serwis

Do codziennej eksploatacji takiego układu potrzebna jest sól tabletkowana. Filtr ze złożem Birm wymaga okresowego przeglądu i wymiany złoża po 3–5 latach pracy, w zależności od uzyskiwanych wyników jakości wody.

Filtra wielofunkcyjnego, podobnie jak w przypadku standardowego kationitu zmiękczającego – przy prawidłowej eksploatacji, czyli regularnej regeneracji solanką – raczej nie trzeba wymieniać, choć to nie reguła i przy znacznym obciążeniu zanieczyszczeniami, prawdopodobnie wskazana będzie również okresowa wymiana zeolitu. 

Konieczna jest regularna dodatkowa regeneracja za pomocą sody.

Koszt stacji uzdatniania wody: 6600 zł.

Anna Chmiel
fot. Secura

aktualizacja: 2015-05-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami W pełni automatyczny, niemal bezobsługowy zmiękczacz, który zlikwiduje na zawsze twardą wodę w Twoim domu. Najnowszy model zmiękczacza ...
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".