Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Uzdatnianie wody, przypadek nr 5: Woda z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwiona

Uzdatnianie wody, przypadek nr 5: Woda z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwiona

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek wody z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwionej.

Żelazo i mangan wpływają na barwę wody, ponieważ podczas ich utleniania powstają ciemno zabarwione osady. Jednak zwykle proces utleniania przebiega w kontakcie z powietrzem. Jeśli woda ma ciemny kolor od samego początku, może to oznaczać, że zawiera substancje humusowe – naturalne związki organiczne.

Skład wody:

 • zawartość żelaza 2000 μg/l (przy normie do 200 μg/l);
 • zawartość manganu 1400 μg/l (przy normie do 50 μg/l);
 • utlenialność: 15 mg/l (przy normie 5 mg/l);
 • barwa – nieakceptowalna.

Utlenialność (zwana indeksem nadmanganianowym) to wskaźnik opisujący w sposób umowny zawartość związków organicznych w wodzie (dodatkowo związków, które się łatwo utleniają).

Utlenialność wyraża się w jednostkach mg O2/l, z tego względu, że podczas badania określa się, ile tlenu z nadmanganianu potasu (który został użyty do oznaczenia) pobrały do swojego utlenienia zanieczyszczenia występujące w wodzie. Im wyższa utlenialność, tym więcej tych substancji znajduje się w wodzie. Często przy barwnych wodach utlenialność jest wysoka, a to świadczy o obecności niegroźnych, ale przeszkadzających substancji humusowych. W takim przypadku, po przefiltrowaniu przez odżelaziacz – woda nadal nie będzie bezbarwna.

Dobór i budowa filtra

Zaleca się układ dwóch filtrów odżelaziacza ze złożem Greensand Plus oraz filtra węglowego. Filtr z węglem aktywnym poprawia właściwości organoleptyczne wody, czyli smak, zapach, barwę, przezroczystość, usuwa substancje organiczne. Filtracja węglowa stabilizuje jakość wody – pozwala na utrzymanie wymaganych parametrów również w przypadku wystąpienia nagłego, znaczącego pogorszenia się jakości wody surowej.

Odżelaziacz opisano w przypadku nr 1 (Uzdatnianie wody, przypadek nr 1: woda zażelaziona, z nienormatywną zawartością manganu).

Filtr węglowy składa się z takich elementów:

 1. Zbiornik filtracyjny. W nim znajduje się materiał filtracyjny – węgiel aktywny. Jest to złoże filtracyjne, które ma bardzo rozwiniętą powierzchnię właściwą, dzięki temu może adsorbować duże ilości zanieczyszczeń, nawet tych niebezpiecznych (np. metali ciężkich, jak chrom, arsen), uciążliwych, pogarszających smak i zapach wody (np. pestycydów). Filtrację węglową można wykorzystać też do usuwania chloru, co skutkuje wyraźną poprawą zapachu, a raczej jego brakiem.
 2. Głowica sterująca. Pracuje w trybie czasowym (płukanie po zadanym przedziale czasowym).

Warunki instalacji

Sterowania pracą filtrów. Na obu filtrach dobrze jest zaplanować głowice sterujące tego samego producenta – z tym że w pierwszym filtrze ma to być sterowanie z funkcją zasysania nadmanganianu potasu, czasowe, a w drugim z funkcją samego płukania, też czasowe.

Miejsce montażu. Należy przewidzieć miejsce na dwa filtry, przy czym pierwszy to zbiornik filtracyjny (o średnicy od 25–35 cm, wysokości 130–165 cm) ze zbiornikiem chemii na nadmanganian potasu (o średnicy 30 cm), drugi to tylko zbiornik filtracyjny (o średnicy 25–35 cm, wysokości 130–165 cm).

Eksploatacja i serwis

Do codziennej eksploatacji takiego układu stosuje się nadmanganian potasu.

W odżelaziaczach wody potrzebna jest okresowa konserwacja filtra, czyszczenie lub wymiana inżektorów oraz sprawdzenie poszczególnych elementów systemu uzdatniania wody.

Proces adsorpcji na węglu aktywnym polega na usuwaniu zanieczyszczeń na powierzchni adsorbentu. Równocześnie zachodzi adsorpcja fizyczna (cząsteczki zanieczyszczeń są zatrzymywane na powierzchni złoża) oraz adsorpcja chemiczna (cząsteczki zanieczyszczeń łączą się w sposób chemiczny z powierzchnią węgla aktywnego). Chemisorpcja jest trwała, stąd wynika okresowa potrzeba wymiany złoża węglowego po 3–5 latach. Prócz wymiany węgla aktywnego, ważna jest okresowa konserwacja filtra.

Koszt stacji uzdatniania wody – 6300 zł.

Anna Chmiel
fot. J. Jampolska

aktualizacja: 2015-05-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...

Uzdatnianie wody, przypadek nr 4: Woda z wysokim stężeniem manganu, jonu amonowego i twarda

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek twardej wody z wysokim stężeniem manganu, jonu amonowego.

topowe produkty

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze