Budujemy Dom

Uzdatnianie wody, przypadek nr 5: Woda z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwiona

Artykuł na: 4-5 minut
Uzdatnianie wody, przypadek nr 5: Woda z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwiona

W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek wody z wysokim stężeniem żelaza i manganu, wysokim poziomem utlenialności, silnie zabarwionej.

Żelazo i mangan wpływają na barwę wody, ponieważ podczas ich utleniania powstają ciemno zabarwione osady. Jednak zwykle proces utleniania przebiega w kontakcie z powietrzem. Jeśli woda ma ciemny kolor od samego początku, może to oznaczać, że zawiera substancje humusowe – naturalne związki organiczne.

Skład wody:

  • zawartość żelaza 2000 μg/l (przy normie do 200 μg/l);
  • zawartość manganu 1400 μg/l (przy normie do 50 μg/l);
  • utlenialność: 15 mg/l (przy normie 5 mg/l);
  • barwa – nieakceptowalna.

Utlenialność (zwana indeksem nadmanganianowym) to wskaźnik opisujący w sposób umowny zawartość związków organicznych w wodzie (dodatkowo związków, które się łatwo utleniają).

Utlenialność wyraża się w jednostkach mg O2/l, z tego względu, że podczas badania określa się, ile tlenu z nadmanganianu potasu (który został użyty do oznaczenia) pobrały do swojego utlenienia zanieczyszczenia występujące w wodzie. Im wyższa utlenialność, tym więcej tych substancji znajduje się w wodzie. Często przy barwnych wodach utlenialność jest wysoka, a to świadczy o obecności niegroźnych, ale przeszkadzających substancji humusowych. W takim przypadku, po przefiltrowaniu przez odżelaziacz – woda nadal nie będzie bezbarwna.

Dobór i budowa filtra

Zaleca się układ dwóch filtrów odżelaziacza ze złożem Greensand Plus oraz filtra węglowego. Filtr z węglem aktywnym poprawia właściwości organoleptyczne wody, czyli smak, zapach, barwę, przezroczystość, usuwa substancje organiczne. Filtracja węglowa stabilizuje jakość wody – pozwala na utrzymanie wymaganych parametrów również w przypadku wystąpienia nagłego, znaczącego pogorszenia się jakości wody surowej.

Odżelaziacz opisano w przypadku nr 1 (Uzdatnianie wody, przypadek nr 1: woda zażelaziona, z nienormatywną zawartością manganu).

Filtr węglowy składa się z takich elementów:

  1. Zbiornik filtracyjny. W nim znajduje się materiał filtracyjny – węgiel aktywny. Jest to złoże filtracyjne, które ma bardzo rozwiniętą powierzchnię właściwą, dzięki temu może adsorbować duże ilości zanieczyszczeń, nawet tych niebezpiecznych (np. metali ciężkich, jak chrom, arsen), uciążliwych, pogarszających smak i zapach wody (np. pestycydów). Filtrację węglową można wykorzystać też do usuwania chloru, co skutkuje wyraźną poprawą zapachu, a raczej jego brakiem.
  2. Głowica sterująca. Pracuje w trybie czasowym (płukanie po zadanym przedziale czasowym).

Warunki instalacji

Sterowania pracą filtrów. Na obu filtrach dobrze jest zaplanować głowice sterujące tego samego producenta – z tym że w pierwszym filtrze ma to być sterowanie z funkcją zasysania nadmanganianu potasu, czasowe, a w drugim z funkcją samego płukania, też czasowe.

Miejsce montażu. Należy przewidzieć miejsce na dwa filtry, przy czym pierwszy to zbiornik filtracyjny (o średnicy od 25–35 cm, wysokości 130–165 cm) ze zbiornikiem chemii na nadmanganian potasu (o średnicy 30 cm), drugi to tylko zbiornik filtracyjny (o średnicy 25–35 cm, wysokości 130–165 cm).

Eksploatacja i serwis

Do codziennej eksploatacji takiego układu stosuje się nadmanganian potasu.

W odżelaziaczach wody potrzebna jest okresowa konserwacja filtra, czyszczenie lub wymiana inżektorów oraz sprawdzenie poszczególnych elementów systemu uzdatniania wody.

Proces adsorpcji na węglu aktywnym polega na usuwaniu zanieczyszczeń na powierzchni adsorbentu. Równocześnie zachodzi adsorpcja fizyczna (cząsteczki zanieczyszczeń są zatrzymywane na powierzchni złoża) oraz adsorpcja chemiczna (cząsteczki zanieczyszczeń łączą się w sposób chemiczny z powierzchnią węgla aktywnego). Chemisorpcja jest trwała, stąd wynika okresowa potrzeba wymiany złoża węglowego po 3–5 latach. Prócz wymiany węgla aktywnego, ważna jest okresowa konserwacja filtra.

Koszt stacji uzdatniania wody – 6300 zł.

Anna Chmiel
fot. J. Jampolska

aktualizacja: 2015-05-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami W pełni automatyczny, niemal bezobsługowy zmiękczacz, który zlikwiduje na zawsze twardą wodę w Twoim domu. Najnowszy model zmiękczacza ...
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Pomporozdrabniacze SFA

Francuska firma SFA, wynalazca pomporozdrabniaczy oraz światowy lider w tej kategorii urządzeń, już od ponad 55 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla aplikacji domowych i komercyjnych. Bogata oferta produktów pozwala na optymalny dobór urządzeń. Nasze hasło to: "Łazienka, kuchnia, pralnia i WC - wszędzie tam gdzie chcesz".
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".