Budujemy Dom

Koszty budowy oczyszczalni ścieków szybko się zwróciły!

Artykuł na: 4-5 minut
Koszty budowy oczyszczalni ścieków szybko się zwróciły!

Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków doradzili nam wykonawcy instalacji c.o. z pompą ciepła. Podczas budowania kolektora dolnego dla pompy ciepła, zaoferowali, że przy okazji operowania ciężkim sprzętem do prac ziemnych na działce, przygotują od razu wykopy pod tanią w eksploatacji oczyszczalnię. To był doskonały ruch, zmniejszający koszty budowy oczyszczalni, które zamortyzowały się już po półtora roku - mówią Ania i Michał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy przydomową oczyszczalnię użytkują od 2004 r.

Montaż osadnika gnilnego
Montaż osadnika gnilnego

Liczba mieszkańców: 4 osoby.

 

Działka: pow. 1200 m2, grunt gliniasty, zwięzły.

 

Oczyszczalnia ścieków:

 • Drenażowa, z pakietami drenażowymi ułożonymi w kopcu filtracyjnym. 
 • Dwukomorowy osadnik gnilny z filtrem w postaci plastra miodu z PVC. 
 • Kopiec filtracyjny o wys. 1,20 m, a w nim rury perforowane, doprowadzające ścieki do ośmiu pakietów drenażowych. 
 • Przepływ dobowy Qd = 0,90 m3/doba.

Decyzja: budowę przydomowej oczyszczalni ścieków doradzili nam wykonawcy instalacji c.o. z pompą ciepła. Gdyby nie oni, pewnie korzystalibyśmy z kosztochłonnego szczelnego szamba.

 

Podczas budowania kolektora dolnego dla pompy ciepła, zaoferowali, że przy okazji operowania ciężkim sprzętem do prac ziemnych na działce, przygotują od razu wykopy pod tanią w eksploatacji oczyszczalnię. To był doskonały ruch, zmniejszający koszty budowy oczyszczalni, które zamortyzowały się już po półtora roku.

 

Ze względu na małą powierzchnię działki, wybraliśmy system z pakietami drenażowymi, wiedząc, że każdy pakiet zastępuje kilka metrów rury drenażowej.

 

Natomiast z powodu gliniastego podłoża, 8 pakietów zaplanowaliśmy w kopcu filtracyjnym, a w studzience rozprowadzającej – pompę, kierującą na kopiec szare ścieki. Kopiec, o wys. 1,20 m i wym. 5 × 10 m, uformowaliśmy w taki sposób, żeby zajął mało miejsca przed frontem domu. Urządziliśmy na nim skalniak, żeby wyglądał bardziej dekoracyjnie.

Instalację oczyszczalni ścieków o dł. 20 m ułożono przed frontem domu – dwukomorowy osadnik gnilny ulokowano w północno-wschodnim narożniku działki
Instalację oczyszczalni ścieków o dł. 20 m ułożono przed frontem domu – dwukomorowy osadnik gnilny ulokowano w północno-wschodnim narożniku działki

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

 • Ułożenie w kopcu pakietów drenażowych to był doskonały krok, również dlatego, że oczyszczone ścieki podlewają frontowy ogródek. Nie trzeba było tu prowadzić automatycznego podlewania. Technologia pozwala odprowadzać je do oczka wodnego, lecz woleliśmy wykorzystać je w ten sposób. Oczyszczalnia działa bezawaryjnie i skutecznie obniża koszty utrzymania domu i ogrodu. Jej obsługa polega na wrzuceniu do sedesu, co 2 tygodnie, tabletki ze specjalnymi bakteriami oraz corocznym opróżnieniu osadnika gnilnego.

   

  Wcześniej płaciliśmy za wywóz ścieków 200 zł, obecnie cena skoczyła do 300 zł, ponieważ usługodawca bada na miejscu zawartość bakterii w ściekach. Po opróżnieniu osadnika – napełniamy go czystą wodą, po czym wyjmujemy kosz z filtrami i płuczemy je myjką ciśnieniową. W studni rozdzielczej wymieniamy co ok. 3 lata pompę do brudnej wody. Wiemy, kiedy trzeba to zrobić, bo wypada nam wtedy bezpiecznik w skrzynce elektrycznej. Kupujemy pompę ze średniej półki. Obecnie używamy trzeciej pompy.

   

  Oczywiście, żeby nie zniszczyć bakterii w instalacji, w domu stosujemy środki myjące i piorące bez detergentów. Na instalację kanalizacyjną w obrębie budynku podczas stawiania domu przygotowaliśmy kanał wentylacyjny w kominie o śr. 100 mm. Budowa oczyszczalni trwała kilka dni, bo wykonawcy umocowali osadnik gnilny na wylewce z betonu, a pod pakietami drenującymi wykopali doły o gł. 80 cm i wypełnili je żwirem. Jesteśmy zadowoleni z efektu ich pracy!
Studnię rozdzielczą z pompą do brudnej wody umieszczono między podjazdem a ścieżką Jeden z czterech kominków wentylacyjnych w kopcu
Studnię rozdzielczą z pompą do brudnej wody umieszczono między podjazdem a ścieżką Jeden z czterech kominków wentylacyjnych w kopcu

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt:

 • Budowy – 4000 zł, robocizna w cenie budowy instalacji c.o. z pompą ciepła. 
 • Eksploatacji:
  - tabletki z bakteriami 100 zł;
  - opróżnienie osadnika gnilnego 300 zł;
  - wymiana energooszczędnej pompy do brudnej wody raz na 2–3 lata 200 zł plus zużyty prąd.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-09-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".