Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z udziałem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Jestem wójtem jednej z podwarszawskich rolniczych gmin i leżą mi na sercu działania proekologiczne. Kiedy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferował dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków z celowych funduszy unijnych, od razu z niego skorzystałem, chcąc dać dobry przykład innym - mówi Wiesław, Czytelnik Budujemy Dom, który przydomową oczyszczalnię użytkuje od jesieni 2012 r.

Liczba mieszkańców: 6 osób.

Działka: pow. 7300 m2, grunt gliniasty, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

Oczyszczalnia ścieków: hybrydowa, z zanurzonym złożem biologicznym oraz dodatkowo drenażem rozsączającym. Jednokomorowy osadnik gnilny o poj. 3500 l. W zbiorniku ze złożem biologicznym pompa mamutowa do recyrkulacji osadu nadmiernego. Ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki glebowe, oczyszczalnię i drenaż (4 rury perforowane o dł. 12 m) ułożono w kopcu filtracyjnym. Gwarancja – 10 lat.

Informacja wójta na własnym płocie o możliwości dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków
Informacja wójta na własnym płocie o możliwości dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków

Decyzja: od 1986 r. korzystałem, z sześcioosobową rodziną, z tradycyjnego przydomowego szamba, płacąc za jego opróżnienie kilkanaście razy w roku po 130 zł. Szambo zbudowałem, zanim dotarły do nas technologie przydomowego zagospodarowywania ścieków.

Nasze ścieki wywożono daleko poza obręb gospodarstwa i trochę mnie bolało, że choć pobieram wodę z własnego ujęcia, nie oczyszczam i nie zagospodarowuję powtórnie ścieków na miejscu.

Jestem wójtem jednej z podwarszawskich rolniczych gmin i leżą mi na sercu działania proekologiczne. Kiedy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferował dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków z celowych funduszy unijnych, od razu z niego skorzystałem, chcąc dać dobry przykład innym.

Nasza gmina to obszar sadowniczy z bardzo zróżnicowanym ukształtowaniem terenu oraz rozproszoną zabudową, bez szans na ułożenie sieci kanalizacji zbiorczej, więc warto – zamiast budować szczelne szamba i generować koszty wywozu i utylizacji ścieków, stwarzać na własnych gruntach możliwości optymalnej gospodarki wodą i ściekami.

Porozumiałem się z najlepszym w okolicy fachowcem od oczyszczalni ścieków, zlecając mu dobór i ułożenie systemu, odpowiedniego dla naszej rodziny i gruntu. Podkreśliłem, że zależy mi na solidnej marce, bezobsługowości, długiej gwarancji na oczyszczalnię oraz późniejszym fachowym przeglądaniu systemu.

Wszystkie elementy oczyszczalni umieszczono w kopcu filtracyjnym o wym. 6 × 15 m Pod pokrywami znajdują się: komora z zanurzeniowym złożem biologicznym i zintegrowana skrzynka sterująca (za częściami elektrycznymi)
Wszystkie elementy oczyszczalni umieszczono w kopcu filtracyjnym o wym. 6 × 15 m Pod pokrywami znajdują się: komora z zanurzeniowym złożem biologicznym i zintegrowana skrzynka sterująca (za częściami elektrycznymi)

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

 • Budowa oczyszczalni trwała 3 dni, ze względu na konieczność układania rozległego kopca filtracyjnego. Poszły tam tony tłucznia, ale dzięki temu, na podmokłym terenie, mogę użytkować teraz przydomową oczyszczalnię. Po jej montażu odbyła się inspekcja powykonawcza, po niej otrzymałem dofinansowanie. Ponieważ ścieki są świetnie oczyszczane na złożu biologicznym, a my je jeszcze dodatkowo filtrujemy w kopcu filtracyjnym, na kopcu żona sadzi cukinie i dynie, uzyskując dodatkowy pożytek.

  Dotychczasowe szambo zamieniłem na zbiornik na deszczówkę, płynącą z dachu, i przeznaczam wodę do podlewania warzyw w pobliskim warzywniku. Oczyszczalnia nie wymaga uciążliwej obsługi, bo zastosowałem nowoczesne złoże biologiczne, którego nie trzeba wymieniać. Muszę je jedynie "dokarmić" zaraz po opróżnieniu osadnika gnilnego. Robię to zwykłym syropem z cukru, wlewając do klozetu 0,5 l syropu.

  Co półtora roku przyjeżdża wykonawca, opróżnia osadnik gnilny, myje kosz filtracyjny, sprawdza komory z elektryką i złożem biologicznym.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt:

 • Budowy – 18 000 zł (w tym robocizna 3000 zł) minus dotacja 7500 zł. 
 • Eksploatacji – syrop z cukru 1 zł; serwis co 1,5 roku 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...
Vabo - systemy odwodnień liniowych
Vabo - systemy odwodnień liniowych Vabo - systemy odwodnień liniowych to produkt nowoczesny. Jego szerokie zastosowanie, ciekawy design, wysoki komfort użytkowania w miejscu ...
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze