Budujemy Dom

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z udziałem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Artykuł na: 4-5 minut

Jestem wójtem jednej z podwarszawskich rolniczych gmin i leżą mi na sercu działania proekologiczne. Kiedy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferował dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków z celowych funduszy unijnych, od razu z niego skorzystałem, chcąc dać dobry przykład innym - mówi Wiesław, Czytelnik Budujemy Dom, który przydomową oczyszczalnię użytkuje od jesieni 2012 r.

Liczba mieszkańców: 6 osób.

 

Działka: pow. 7300 m2, grunt gliniasty, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

 

Oczyszczalnia ścieków: hybrydowa, z zanurzonym złożem biologicznym oraz dodatkowo drenażem rozsączającym. Jednokomorowy osadnik gnilny o poj. 3500 l. W zbiorniku ze złożem biologicznym pompa mamutowa do recyrkulacji osadu nadmiernego. Ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki glebowe, oczyszczalnię i drenaż (4 rury perforowane o dł. 12 m) ułożono w kopcu filtracyjnym. Gwarancja – 10 lat.

Informacja wójta na własnym płocie o możliwości dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków
Informacja wójta na własnym płocie o możliwości dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków

Decyzja: od 1986 r. korzystałem, z sześcioosobową rodziną, z tradycyjnego przydomowego szamba, płacąc za jego opróżnienie kilkanaście razy w roku po 130 zł. Szambo zbudowałem, zanim dotarły do nas technologie przydomowego zagospodarowywania ścieków.

 

Nasze ścieki wywożono daleko poza obręb gospodarstwa i trochę mnie bolało, że choć pobieram wodę z własnego ujęcia, nie oczyszczam i nie zagospodarowuję powtórnie ścieków na miejscu.

 

Jestem wójtem jednej z podwarszawskich rolniczych gmin i leżą mi na sercu działania proekologiczne. Kiedy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferował dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków z celowych funduszy unijnych, od razu z niego skorzystałem, chcąc dać dobry przykład innym.

 

Nasza gmina to obszar sadowniczy z bardzo zróżnicowanym ukształtowaniem terenu oraz rozproszoną zabudową, bez szans na ułożenie sieci kanalizacji zbiorczej, więc warto – zamiast budować szczelne szamba i generować koszty wywozu i utylizacji ścieków, stwarzać na własnych gruntach możliwości optymalnej gospodarki wodą i ściekami.

 

Porozumiałem się z najlepszym w okolicy fachowcem od oczyszczalni ścieków, zlecając mu dobór i ułożenie systemu, odpowiedniego dla naszej rodziny i gruntu. Podkreśliłem, że zależy mi na solidnej marce, bezobsługowości, długiej gwarancji na oczyszczalnię oraz późniejszym fachowym przeglądaniu systemu.

Wszystkie elementy oczyszczalni umieszczono w kopcu filtracyjnym o wym. 6 × 15 m Pod pokrywami znajdują się: komora z zanurzeniowym złożem biologicznym i zintegrowana skrzynka sterująca (za częściami elektrycznymi)
Wszystkie elementy oczyszczalni umieszczono w kopcu filtracyjnym o wym. 6 × 15 m Pod pokrywami znajdują się: komora z zanurzeniowym złożem biologicznym i zintegrowana skrzynka sterująca (za częściami elektrycznymi)

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

 • Budowa oczyszczalni trwała 3 dni, ze względu na konieczność układania rozległego kopca filtracyjnego. Poszły tam tony tłucznia, ale dzięki temu, na podmokłym terenie, mogę użytkować teraz przydomową oczyszczalnię. Po jej montażu odbyła się inspekcja powykonawcza, po niej otrzymałem dofinansowanie. Ponieważ ścieki są świetnie oczyszczane na złożu biologicznym, a my je jeszcze dodatkowo filtrujemy w kopcu filtracyjnym, na kopcu żona sadzi cukinie i dynie, uzyskując dodatkowy pożytek.

   

  Dotychczasowe szambo zamieniłem na zbiornik na deszczówkę, płynącą z dachu, i przeznaczam wodę do podlewania warzyw w pobliskim warzywniku. Oczyszczalnia nie wymaga uciążliwej obsługi, bo zastosowałem nowoczesne złoże biologiczne, którego nie trzeba wymieniać. Muszę je jedynie "dokarmić" zaraz po opróżnieniu osadnika gnilnego. Robię to zwykłym syropem z cukru, wlewając do klozetu 0,5 l syropu.

   

  Co półtora roku przyjeżdża wykonawca, opróżnia osadnik gnilny, myje kosz filtracyjny, sprawdza komory z elektryką i złożem biologicznym.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt:

 • Budowy – 18 000 zł (w tym robocizna 3000 zł) minus dotacja 7500 zł. 
 • Eksploatacji – syrop z cukru 1 zł; serwis co 1,5 roku 300 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami
LOTUS SENSOR - zmiękczacz wody z inteligentnymi sensorami W pełni automatyczny, niemal bezobsługowy zmiękczacz, który zlikwiduje na zawsze twardą wodę w Twoim domu. Najnowszy model zmiękczacza ...
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce!
Świąteczna promocja na dzbanki Aquaphor tylko w Biedronce! Od 17 grudnia trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 2 wkładów filtrujących Maxfor wzbogacających wodę w magnez. Promocyjne ceny ...
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Głębinowe pompy Wilo-Sub TWU 4 w zasięgu Twojego domu

Dzięki własnej studni lub studni głębinowej można uniezależnić się od drogiej wody z wodociągu miejskiego i dostępnej tylko w ograniczonym zakresie wody deszczowej. Do tłoczenia wody gruntowej i nawadniania większych powierzchni przydadzą się niezawodne i ekonomiczne w użytkowaniu pompy Wilo-Sub TWU 4.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".