Budujemy Dom

Oczyszczalnie ścieków - dotacje, formalności, uwarunkowania środowiskowe, działanie

Artykuł na: 4-5 minut

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest obwarowana licznymi warunkami glebowo-środowiskowymi oraz formalno-prawnymi. Mimo to warto próbować je spełnić, ponieważ nagrodą dla inwestorów jest krótki czas zwrotu poniesionych kosztów, niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia i bardzo niskie koszty eksploatacji.

Właściciele, którzy patrzą na swoje gospodarstwo domowe w długiej perspektywie, mimo pewnych obostrzeń glebowo-środowiskowych i formalno-prawnych oraz nieco wyższych kosztów inwestycyjnych, w porównaniu z budową szczelnego szamba, powinni zainteresować się możliwością włączenia oczyszczalni ścieków do zestawu domowych instalacji. Najprostsze oczyszczalnie są bowiem niewiele droższe w budowie od typowego szczelnego szamba.

Kompletna oczyszczalnia ścieków: osadnik gnilny z nadstawkami, studzienka rozdzielcza, rury drenażowe, kolanka, wywiewka, geowłóknina
Kompletna oczyszczalnia ścieków: osadnik gnilny z nadstawkami, studzienka rozdzielcza, rury drenażowe, kolanka, wywiewka, geowłóknina (fot. Gama Plastic)

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - dotacje

Obecnie w wielu gminach można ubiegać się o dofinansowanie budowy oczyszczalni ścieków. Informacje o dopłatach znajdują się w Internecie oraz w miejscowym wydziale ochrony środowiska. Organizacje samorządowe rozdzielają je w sposób indywidualny. O ich przyznaniu decyduje kolejność złożenia wniosku.

Warto się starać o takie środki, bowiem znacząco zmniejszają koszt inwestycji, co wpływa na czas amortyzacji kosztów, średnio już po 2–3 latach. Zachętą są jeszcze bardzo niskie roczne koszty użytkowania, kształtujące się na poziomie zaledwie 200–400 zł, a ponadto – niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia oraz oszczędne i efektywne gospodarowanie wodą i ściekami.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - formalności

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 na dobę wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru jej wykonania w starostwie powiatowym, a po upływie 30 dni i nie później niż po upływie dwóch lat – rozpoczęcia jej budowy. Do zgłoszenia trzeba dołączyć szkice i rysunki, mapkę z lokalizacją oczyszczalni, dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Proces budowy należy zakończyć inwentaryzacją powykonawczą oraz zawiadomić o tym ten sam urząd.

Na niektórych obszarach Polski lokalne prawo wyklucza budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Na pewno nie można ich wykonywać na terenach okresowo zalewanych wodą i o zbyt małej powierzchni. Informacje na ten temat zawarte są w MPZP.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - uwarunkowania środowiskowe

Montaż osadnika gnilnego
Montaż osadnika gnilnego (fot. www.szamba-oczyszczalnie.pl)

Przed budową oczyszczalni, warto wykonać badania geotechniczne gruntu na działce, gdyż pewne ograniczenia glebowe mogą później utrudnić lub wręcz uniemożliwić realizację inwestycji. Najważniejsze z nich to:

Rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych.Rodzaj gruntu jest istotny, gdy wykorzystujemy go w drugim etapie oczyszczania ścieków, albo do odbioru oczyszczonego "produktu".

Wysoki poziom wód gruntowych nie stanowi poważniejszego problemu przy budowie oczyszczalni, ponieważ w takim przypadku do systemu dodaje się przepompownię, która kieruje ścieki do kopca filtracyjnego, czyli wyniesionego nad poziomem gruntu odbiornika w postaci poletka filtracyjnego lub studni chłonnej.

Przepisowo poziom wód gruntowych powinien się znajdować co najmniej 1,5 m poniżej rur drenarskich.

Wielkość działki. Między osadnikiem gnilnym oczyszczalni a studnią (własną i sąsiadów) musi być zachowana określona przepisami minimalna odległość 15 m, natomiast między odbiornikiem oczyszczonych ścieków (np. drenażem, tunelem rozsączającym) i studnią – aż 30 m. Odległości od innych obiektów na działce również regulują przepisy prawa.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - działanie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, bez względu na rodzaj, działają dwuetapowo.

ETAP I. W jedno- lub wielokomorowym zbiorniku, nazywanym osadnikiem gnilnym, następują procesy wstępnego oczyszczania ścieków. Procesy biochemiczne wywołane przez bakterie beztlenowe łączą się z takimi zjawiskami fizycznymi, jak floatacja (unoszenie się substancji lżejszych od wody i tworzenie z nich kożucha) i sedymentacja (opadanie cięższych ścieków na dno osadnika). Osadnik wykonany jest zwykle z tworzyw sztucznych i ma właz z pokrywą, umożliwiającą wybranie osadu.

Stała część osadu ulega powolnej fermentacji i rozkłada się na proste związki rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne sole mineralne. Płynna część zanieczyszczeń, po 2–3 dniach i przejściu przez kosz filtracyjny, przepływa do studzienki rozdzielczej. Jeśli prawidłowo dobrano pojemność osadnika gnilnego, w tym momencie ścieki są oczyszczone w około 65%. Ze studzienki rozdzielczej kierowane są do miejsc, gdzie następuje drugi etap ich oczyszczania.

ETAP II. Doczyszczanie ścieków w warunkach tlenowych potrzebne jest do pozbawienia ich ok. 95% zanieczyszczeń groźnych dla środowiska.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-07-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Głębinowe pompy Wilo-Sub TWU 4 w zasięgu Twojego domu

Dzięki własnej studni lub studni głębinowej można uniezależnić się od drogiej wody z wodociągu miejskiego i dostępnej tylko w ograniczonym zakresie wody deszczowej. Do tłoczenia wody gruntowej i nawadniania większych powierzchni przydadzą się niezawodne i ekonomiczne w użytkowaniu pompy Wilo-Sub TWU 4.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".