Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Oczyszczalnie ścieków - dotacje, formalności, uwarunkowania środowiskowe, działanie

Artykuł na: 4-5 minut

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest obwarowana licznymi warunkami glebowo-środowiskowymi oraz formalno-prawnymi. Mimo to warto próbować je spełnić, ponieważ nagrodą dla inwestorów jest krótki czas zwrotu poniesionych kosztów, niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia i bardzo niskie koszty eksploatacji.

Właściciele, którzy patrzą na swoje gospodarstwo domowe w długiej perspektywie, mimo pewnych obostrzeń glebowo-środowiskowych i formalno-prawnych oraz nieco wyższych kosztów inwestycyjnych, w porównaniu z budową szczelnego szamba, powinni zainteresować się możliwością włączenia oczyszczalni ścieków do zestawu domowych instalacji. Najprostsze oczyszczalnie są bowiem niewiele droższe w budowie od typowego szczelnego szamba.

Kompletna oczyszczalnia ścieków: osadnik gnilny z nadstawkami, studzienka rozdzielcza, rury drenażowe, kolanka, wywiewka, geowłóknina
Kompletna oczyszczalnia ścieków: osadnik gnilny z nadstawkami, studzienka rozdzielcza, rury drenażowe, kolanka, wywiewka, geowłóknina (fot. Gama Plastic)

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - dotacje

Obecnie w wielu gminach można ubiegać się o dofinansowanie budowy oczyszczalni ścieków. Informacje o dopłatach znajdują się w Internecie oraz w miejscowym wydziale ochrony środowiska. Organizacje samorządowe rozdzielają je w sposób indywidualny. O ich przyznaniu decyduje kolejność złożenia wniosku.

 

Warto się starać o takie środki, bowiem znacząco zmniejszają koszt inwestycji, co wpływa na czas amortyzacji kosztów, średnio już po 2–3 latach. Zachętą są jeszcze bardzo niskie roczne koszty użytkowania, kształtujące się na poziomie zaledwie 200–400 zł, a ponadto – niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia oraz oszczędne i efektywne gospodarowanie wodą i ściekami.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - formalności

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności mniejszej niż 7,5 m3 na dobę wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru jej wykonania w starostwie powiatowym, a po upływie 30 dni i nie później niż po upływie dwóch lat – rozpoczęcia jej budowy. Do zgłoszenia trzeba dołączyć szkice i rysunki, mapkę z lokalizacją oczyszczalni, dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością. Proces budowy należy zakończyć inwentaryzacją powykonawczą oraz zawiadomić o tym ten sam urząd.

 

Na niektórych obszarach Polski lokalne prawo wyklucza budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Na pewno nie można ich wykonywać na terenach okresowo zalewanych wodą i o zbyt małej powierzchni. Informacje na ten temat zawarte są w MPZP.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - uwarunkowania środowiskowe

Montaż osadnika gnilnego
Montaż osadnika gnilnego (fot. www.szamba-oczyszczalnie.pl)

Przed budową oczyszczalni, warto wykonać badania geotechniczne gruntu na działce, gdyż pewne ograniczenia glebowe mogą później utrudnić lub wręcz uniemożliwić realizację inwestycji. Najważniejsze z nich to:

 

Rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych. Rodzaj gruntu jest istotny, gdy wykorzystujemy go w drugim etapie oczyszczania ścieków, albo do odbioru oczyszczonego "produktu".

 

Wysoki poziom wód gruntowych nie stanowi poważniejszego problemu przy budowie oczyszczalni, ponieważ w takim przypadku do systemu dodaje się przepompownię, która kieruje ścieki do kopca filtracyjnego, czyli wyniesionego nad poziomem gruntu odbiornika w postaci poletka filtracyjnego lub studni chłonnej.

 

Przepisowo poziom wód gruntowych powinien się znajdować co najmniej 1,5 m poniżej rur drenarskich.

 

Wielkość działki. Między osadnikiem gnilnym oczyszczalni a studnią (własną i sąsiadów) musi być zachowana określona przepisami minimalna odległość 15 m, natomiast między odbiornikiem oczyszczonych ścieków (np. drenażem, tunelem rozsączającym) i studnią – aż 30 m. Odległości od innych obiektów na działce również regulują przepisy prawa.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - działanie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, bez względu na rodzaj, działają dwuetapowo.

 

ETAP I. W jedno- lub wielokomorowym zbiorniku, nazywanym osadnikiem gnilnym, następują procesy wstępnego oczyszczania ścieków. Procesy biochemiczne wywołane przez bakterie beztlenowe łączą się z takimi zjawiskami fizycznymi, jak floatacja (unoszenie się substancji lżejszych od wody i tworzenie z nich kożucha) i sedymentacja (opadanie cięższych ścieków na dno osadnika). Osadnik wykonany jest zwykle z tworzyw sztucznych i ma właz z pokrywą, umożliwiającą wybranie osadu.

 

Stała część osadu ulega powolnej fermentacji i rozkłada się na proste związki rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne sole mineralne. Płynna część zanieczyszczeń, po 2–3 dniach i przejściu przez kosz filtracyjny, przepływa do studzienki rozdzielczej. Jeśli prawidłowo dobrano pojemność osadnika gnilnego, w tym momencie ścieki są oczyszczone w około 65%. Ze studzienki rozdzielczej kierowane są do miejsc, gdzie następuje drugi etap ich oczyszczania.

 

ETAP II. Doczyszczanie ścieków w warunkach tlenowych potrzebne jest do pozbawienia ich ok. 95% zanieczyszczeń groźnych dla środowiska.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...

Traktowałem dosłownie informację, że oczyszczalnia ścieków jest bezobsługowa...

Przez 10 lat po przeprowadzce dosłownie traktowałem informacje, że przydomowa oczyszczalnia jest bezobsługowa. Raz w miesiącu wsypywałem do sedesu dwie saszetki z bakteriami i na tym kończyłem obsługę. W ferworze budowy pierwszego domu, do mojej świadomości nie dotarło, że konieczne jest jeszcze opróżnianie osadnika gnilnego przynajmniej raz na 2 lata! Dopiero po 10 latach, kiedy nastąpił samoczynny wylew ścieków przez pokrywę osadnika, wezwałem serwis... - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który przydomową oczyszczalnię użytkuje od 1997 r.

topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze