Mam problem z udrożnieniem instalacji kanalizacyjnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Mam problem z udrożnieniem instalacji kanalizacyjnej

Mam problem z udrożnieniem instalacji kanalizacyjnej. Dotychczasowe próby przepchania przy użyciu środków chemicznych i sprężyny nie przyniosły rezultatu. Zapchaniu uległa część instalacji, odprowadzająca ścieki z jednej łazienki i WC na parterze. Nie znam dokładnego przebiegu rur, a na zewnątrz ok. 5 m od domu znajduje się studzienka rewizyjna, tzw. kineta. Jak sobie z tym poradzić? Czy trzeba będzie skuwać podłogę, w miejscu, gdzie poprowadzone są rury?

aktualizacja: 2022-07-14 09:56:53

Odpowiedź eksperta: Samodzielne udrożnienie kanalizacji może okazać się niemożliwe, jeśli zapchanie spowodowane zostało przez zakleszczenie się większych przedmiotów, które przypadkowo wpadły do instalacji. Niekiedy zdarzają się trudne do usunięcia zatory spowodowane przez gniazdo ptaków, zbudowane na wlocie do odpowietrzania kanalizacji. Wiatr, butwienie gałązek sprawiają, że fragmenty gniazda zsuwają się rurą odpowietrzającą, powodując zablokowanie odpływu ścieków. Usunięcie takich zapchań wymaga na ogół użycia specjalistycznego sprzętu w postaci sprężyny z właściwie dobraną głowicą bądź urządzeń wysokociśnieniowych.

Dokładną lokalizację miejsca zatoru umożliwi z kolei kamera, wprowadzona do wnętrza rur. Łatwy dostęp do instalacji zapewnia studzienka rewizyjna, jednak w orurowaniu wewnętrznym są liczne rozgałęzienia i od tej strony system może być niedostępny. Z opisu wynika, że zator powstał na rurze zbierającej ścieki również z sedesu, a więc o średnicy 110 mm. Dostęp do tej rury ułatwi demontaż miski ustępowej i nawet samemu można spróbować usunąć zatkanie, zamocowując na zwykłej żmijce kanalizacyjnej element tnący o szerokości nieco mniejszej od średnicy rury.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Jeżeli dojdzie do poważnego zapchania instalacji kanalizacyjnej, warto poszukać sposobu na dostanie się do rur bez skuwania podłogi. Można do tego wykorzystać np. wpust podłogowy. (fot. Kessel)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!