Rodzaje łączenia rur w instalacji wodociągowej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rodzaje łączenia rur w instalacji wodociągowej

Rury w instalacji wodociągowej można łączyć w sposób trwały lub w sposób umożliwiający wielokrotne rozłączanie i złączanie. W artykule opisujemy te dwa sposoby łączenia rur.

aktualizacja: 2020-08-27 09:36:47
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie rury stosuje się w instalacji wodociągowej?
  • Jakie są rodzaje połączeń nierozłącznych rur w instalacji wodociągowej?
  • Jakie są rodzaje połączeń rozłącznych rur w instalacji wodociągowej?

Rodzaje rur w instalacji wodociągowej

Podstawowymi elementami instalacji wodnej są oczywiście rury. Tradycyjnie ich średnica była podawana w calach, ale obecnie coraz częściej stosuje się system metryczny. W instalacjach wodociągowej i grzewczej budynku mieszkalnego najczęściej używane są rury 1/2 cala, czyli ok. 15 mm. Taką średnicę powinny mieć tzw. gałązki, czyli poziome doprowadzenia wody do baterii umywalkowej (zlewozmywakowej), spłuczek oraz grzejników.

Tylko w przypadku niektórych odbiorników (bateria wannowa, niektóre typy spłuczek ustępowych) warto prowadzić gałązki grubsze - 3/4 cala (20 mm). Rury doprowadzające wodę na poszczególne kondygnacje (tzw. piony) powinny mieć natomiast średnice: 1 lub 5/4 cala, czyli odpowiednio 25 lub 32 mm.

Rury instalacji odprowadzającej ścieki z pojedynczych przyborów (np. umywalki) mogą mieć średnicę 40 mm (lub nawet nieco mniejszą). O 10 mm więcej trzeba zamontować w przypadku zlewozmywaka, pralki lub krótkiego odprowadzenia z wanny (długie odprowadzenie powinno mieć już 70 mm). Najwięcej, bo aż 100 mm musi mieć odprowadzenie z miski ustępowej oraz zbiorcze odprowadzenie między kondygnacjami. W tym ostatnim przypadku bardzo często stosuje się nawet więcej.

Rury można łączyć w sposób trwały lub w sposób umożliwiający wielokrotne rozłączanie i złączanie.

Może cię zainteresować
MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak podłączyć pływak do pompy wody? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak działa pompa abisynka? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Wszystko o rurach spustowych Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho?
Zobacz więcej Zwiń

Łączenie rur w instalacji wodociągowej - połączenia nierozłączne

Zgrzewane - w ten sposób łączone są rury z polietylenu, polipropylenu i polibutylenu. Aby zastosować takie rozwiązanie trzeba dysponować specjalistyczną zgrzewarką, w którą wkłada się końcówkę rury oraz specjalną złączkę. Po podgrzaniu materiał ulega nadtopieniu i oba elementy zostają trwale połączone.

Zaciskane lub zaprasowywane - tak łączy się miedź, stal i rury wielowarstwowe (PEX-AL-PEX). Złączki mają wewnątrz uszczelki z gumy EPDM, a do ich zamontowania potrzebne jest specjalistyczne urządzenie.

Klejone - stosowane w instalacjach z rur z PVC. Aby skleić dwie rury, smaruje się klejem wewnętrzną powierzchnię kielicha jednej i zewnętrzną powierzchnię tzw. bosego końca drugiej, a następnie wsuwa jeden koniec w drugi. Klej rozpuszcza powierzchnię tworzywa, dzięki czemu połączenie jest całkowicie szczelne.

Lutowane - w ten sposób można łączyć rury miedziane. W instalacjach wody zimnej, ciepłej oraz c.o. stosuje się przede wszystkim tzw. lutowanie miękkie, w temperaturze około 450°C.

Rury miedziane można także łączyć lutowaniem kapilarnym, które polega na zasysaniu rozgrzanego lutu w bardzo wąską szczelinę pomiędzy rurą, a złączką. Odległość pomiędzy ścianką kielicha oraz końcem rury jest tak mała, że w układzie występuje zjawisko włoskowatości (im cieńsza jest szczelina, tym wyżej jest w nią zasysany płynny lut).

Spawane - w ten sposób łączy się przede wszystkim rury stalowe w instalacjach centralnego ogrzewania. Tej metody nie wolno stosować w przypadku rur ze stali ocynkowanej, gdyż uszkodzona zostaje warstwa ochronna.

 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Łączenie rur w instalacji wodociągowej - połączenia rozłączne

Skręcane. Takie połączenie stosuje się głównie do łączenia rurociągów z armaturą i urządzeniami oraz z rurami z innych materiałów. Materiał łączników musi być dostosowany do tego, z którego wykonane są rury. Dlatego też oprócz złączek z tworzyw, miedzi i stali pojawiają się również elementy z mosiądzu, brązu i stali kwasoodpornej (do miedzi) oraz żeliwa (do stali). Połączenia gwintowane trzeba uszczelniać. Kiedyś robiono to przy pomocy pakuł, obecnie najczęściej używa się taśmy teflonowej.

Złączki zaciskowe. Te z kolei działają przez dociśnięcie nakrętki pierścienia do zewnętrznej powierzchni rury (uniemożliwia to wysuwanie się). Złączki są produkowane z metalu lub tworzywa z wkładką metalową.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Valvex

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!