Budujemy Dom

Oczyszczalnia ścieków z hipermarketu działa już 15 lat!

Artykuł na: 4-5 minut

Wykonawcy zamontowali oczyszczalnię ścieków z hipermarketu budowlanego. Do jej wkopywania i budowy poletka filtracyjnego użyli koparki. Po kilku godzinach oczyszczalnia ruszyła. Przez następne lata raz zdarzyła się sytuacja, że kiedy weszłam do domu, poczułam przykry zapach gotowanej kapusty - Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2000 r.

Oczyszczalnia ścieków z hipermarketu działa już 15 lat!

Działka: pow. 2000 m2, grunt piaszczysty.

 

Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym. Trzykomorowy osadnik gnilny z filtrem żwirowym i kształtkami filtracyjnymi. Poletko filtracyjne z trzema rurami ułożonymi w rzędach o łącznej dł. 45 m i zakończone wspólnym kominkiem wentylacyjnym.

 

Liczba mieszkańców: 3 osoby.

 

Decyzja: kiedy budowałam dom, dużo mówiło się o proekologicznych urządzeniach domowych, więc pomyślałam, że szczególnie na posesji przylegającej do parku krajobrazowego chcę mieć własną oczyszczalnię. Badania geologiczne wykazały, że grunt nadaje się pod oczyszczalnię drenażową. Zbudowała ją specjalistyczna firma.

Rury ułożone na poletku filtracyjnym wyposażono w jeden zbiorczy kominek, zapewniający ich napowietrzenie.
Rury ułożone na poletku filtracyjnym wyposażono w jeden zbiorczy kominek, zapewniający ich napowietrzenie.

Oczyszczalnia ścieków z hipermarketu budowlanego - porady i przestrogi:

 • Wykonawcy zamontowali oczyszczalnię ścieków z hipermarketu budowlanego. Do jej wkopywania i budowy poletka filtracyjnego użyli koparki. Po kilku godzinach oczyszczalnia ruszyła. Przez następne lata raz zdarzyła się sytuacja, że kiedy weszłam do domu, poczułam przykry zapach gotowanej kapusty.

   

  Dochodząc po kolei przyczyny, domyśliłam się, że może to być wina wylewania do sedesu brudnej wody po sprzątaniu odkurzaczem wodnym. Wezwani fachowcy przedmuchali pod dużym ciśnieniem rurę kanalizacyjną między domem a osadnikiem gnilnym, przedtem zabezpieczając odpływ pod prysznicem. Prawdopodobnie brudy z odkurzania zatkały wlot do osadnika. Wodę z odkurzacza wylewam teraz na działkę.

   

  Rok temu wykorzystałam fakt, że u sąsiada serwisanci naprawiali jego oczyszczalnię, i zaprosiłam ich do siebie. Po piętnastu latach użytkowania instalacji chciałam sprawdzić jej stan. Odkopali dekle osadnika i studni rozprowadzającej, przejrzeli komory i przepłukali je, sprawdzili przepływ przez rury na poletku filtracyjnym. Wszystko było ok. Sączki i żwir w rowach nie uległy zjawisku kolmatacji.

   

 • Angielskie preparaty bakteryjne kupuję od lokalnego dystrybutora, bo się dobrze sprawdzają. Rozpuszczam je w wodzie i wlewam raz na 3 miesiące do sedesu. Używam tylko ekologicznej chemii domowej. Ścieki wybieram raz na pół roku. W 2010 r. musiałam to robić raz na kwartał, bo lato było deszczowe i niekiedy grunt nie przyjmował całej wody opadowej. Nieraz było nawet słychać przez kominek wentylacyjny, jak przelewa się w osadniku i drenach. Teraz mogę zmniejszyć częstotliwość wywozu ścieków, bo jest sucho.

Przeczytaj reportaż z budowy tego domu: Dom zainspirowany włoską kamienicą

Oczyszczalnia ścieków z hipermarketu budowlanego - koszty:

 • budowa – 6500 zł; 
 • eksploatacja:
  - jednorazowe wybranie ścieków "mała beczka" 120 zł;
  - preparat bakteryjny 2 op. × 55 zł;
  - serwis po 15 latach – 500 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dekiel pierwszej komory osadnika gnilnego można łatwo zdjąć przed wybieraniem ścieków.

aktualizacja: 2016-11-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...
Hydroflow - bezobsługowy, niechemiczny uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego
Hydroflow - bezobsługowy, niechemiczny uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego Uzdatniacze wody HydroFLOW HS38 i HydroFLOW S38, to zaawansowane technologicznie urządzenia, które nie tylko nie zmieniają i nie pogarszają ...
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR!
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR! Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że picie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne dla zdrowia. Wiele osób sięga tylko po wodę ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Głębinowe pompy Wilo-Sub TWU 4 w zasięgu Twojego domu

Dzięki własnej studni lub studni głębinowej można uniezależnić się od drogiej wody z wodociągu miejskiego i dostępnej tylko w ograniczonym zakresie wody deszczowej. Do tłoczenia wody gruntowej i nawadniania większych powierzchni przydadzą się niezawodne i ekonomiczne w użytkowaniu pompy Wilo-Sub TWU 4.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze