Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Nie spodziewałem się, że woda ze studni będzie aż tak zanieczyszczona!

Nie lubię być uzależniony od zbiorczych instalacji i dlatego dla nowego domu zleciłem wywiercenie studni głębinowej. Nie spodziewałem się, że woda będzie aż tak zanieczyszczona, jak wykazały to szczegółowe badania. Zrobiłem je 3 miesiące po przeprowadzce... - mówi Maciek, Członek Klubu Budujących Dom, który wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2009 r.

Nie spodziewałem się, że woda ze studni będzie aż tak zanieczyszczona!

Parametry wody: woda czerpana ze studni o gł. 21 m; popłuczyny filtracyjne odprowadzane w lecie do studni chłonnych, a w zimie do szamba.

 

Stacja do uzdatniania wody: filtr kolumnowy ze złożem węglowym, filtr ze złożem odżelaziającym, zmiękczacz wody, 2 filtry mechaniczne z wymiennymi wkładami – automatycznymi głowicami.

 

Lokalizacja: w instalacji za hydroforem, w ogrzewanej kotłowni.

Wymienne wkłady Big Blue
Wymienne wkłady Big Blue monter określił mianem "szlifierek" wody

Decyzja: nie lubię być uzależniony od zbiorczych instalacji i dlatego dla nowego domu zleciłem wywiercenie studni głębinowej. Nie spodziewałem się, że woda będzie aż tak zanieczyszczona, jak wykazały to szczegółowe badania. Zrobiłem je 3 miesiące po przeprowadzce, kiedy nie mogliśmy, z żoną, dać sobie rady z rudym kamieniem, osadzającym się wszędzie – na sanitariatach, bateriach, a nawet zębach!

 

Badania wody pokazałem w jednej firmie od uzdatniania, ale dopiero pracownik drugiej, działającej 10 lat, ujął mnie profesjonalizmem. Powiedział – ma pan "trudną wodę", bo w okolicy były kiedyś liczne dymarki – i przedstawił warianty naprawy jej parametrów.

 

Ze względu na wysokie koszty, postanowiłem nie uzdatniać wody do podlewania ogrodu, tylko skupić się na tej dla domu. Przyświecała mi przy tym zasada "co tanie to drogie, a co drogie to tanie" i w związku z tym stacja była droga na etapie inwestycyjnym. To się jednak opłaciło, bo ma wysoką jakość i 15 lat gwarancji oraz daje teraz niskie koszty obsługi.

 

Widzę ogromną różnicę między jakością wody w domu i wykorzystywaną do podlewania ogrodu. Miałem szczęście, że rozbudowana stacja, zajmująca ok. 1 m2, zmieściła się w kotłowni i jest do niej łatwy dostęp.

Kolumny filtracyjne
Kolumny filtracyjne "pocą się", dlatego ubrano je w koszulki z ręczników

Woda ze studni - rady i przestrogi:

 • Nie żałuję pieniędzy wydawanych na uzdatnianie i obsługę stacji. Woda w domu jest krystalicznie czysta i to cieszy, bo przecież ją pijemy i sami się z niej składamy w dużej części. Teraz bez problemu możemy ją podawać również czworgu małych dzieci. Montaż stacji, "uszytej na miarę", trwał 1 dzień roboczy. Obsługa automatyczna polega na uruchamianiu wstecznego obiegu wody w kolumnach filtracyjnych w celu przepłukania złóż.

   

  W pierwszej ustawiłem tę operację co 2 dni w nocy, między godz. 2:00 a 4:00. W drugiej, połączonej ze zmiękczaczem, płukanie odbywa się każdorazowo po zużyciu 3000 l wody. Tak nastawiłem sterowniki, żeby płukania się nie nakładały, bo nawet mocna pompa studzienna mogłaby nie nadążyć z podawaniem wody pod odpowiednim ciśnieniem.

   

  Do czerpania wody kolega z pracy polecił mi najpierw pompę głębinową za 1000 zł, ale "skończyła się" po 3 latach. Wtedy kupiłem markową pompę za 3500 zł. Działa bez zarzutu czwarty rok. Żeby nie zapełniać niepotrzebnie szamba popłuczynami z płukania złóż w kolumnach, kieruję je specjalnym zaworem do studni chłonnych z deszczówką w ogrodzie, a tylko podczas silnych mrozów do szamba. To dobre rozwiązanie. Raz w roku wzywam fachowca, który montował stację. Wymienia wtedy wkłady Big Blue i przegląda resztę filtrów. Sól w pastylkach wsypuję do zmiękczacza raz na 1,5 miesiąca.

   

 • Rury instalacji wodnej i kolumny filtracyjne odbierają ze studni, przez hydrofor, wodę bardzo zimną, o temperaturze najwyżej 8°C. Duża różnica temperatury w stosunku do tej w kotłowni powoduje na nich skraplanie się wody i ściekanie na posadzkę. Ponieważ z braku czasu nie mogę się zabrać do zaizolowania rur i kolumn otuliną z pianki poliuretanowej, Ula, moja żona, ubrała je tymczasowo w koszulki z bawełnianych ręczników. Skuteczne pochłaniają one skropliny i wysychają, ale wyglądają brzydko.
Filtry i zmiękczacz zamontowano za zbiornikiem hydroforowym
Filtry i zmiękczacz zamontowano za zbiornikiem hydroforowym, w obszernej ogrzewanej kotłowni.

Koszty zakupu i montażu studni - 20 000 zł

 • wydrążenie studni 1500 zł; 
 • pompa głębinowa 3500 zł; 
 • stacja uzdatniania 15 000 zł.

Roczne koszty użytkowania studni - 474 zł

 • przegląd z wymianą filtrów Big Blue 250 zł; 
 • sól do zmiękczacza 8 worków po 28 zł plus koszt zużycia prądu.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Trudną” wodę ze studni głębinowej uzdatnia rozbudowana stacja z dwoma kolumnami (ze złożem węglowym oraz złożem kwarcytowym), zmiękczaczem i filtrami Big Blue.

aktualizacja: 2017-07-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...

Studnia tańsza od przyłącza wodociągowego!

Początkowo dom znajdował się daleko od sieci wodociągowej i przyłącze miało być bardzo drogie, dlatego zleciłam wykopanie studni. Wykopanie studni i założenie drogiej stacji nadal było tańsze od przyłącza wodociągowego! Teraz już mogę podpiąć dom do instalacji wodociągowej za około 3500 zł, ale to się na razie nie opłaca - Justyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2012 r.

topowe produkty

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze