Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

6 rozwiązań najczęstszych problemów z wodą

Artykuł na: 6-9 minut

Jeśli woda w Twoim domu ma brzydki zapach, nieprzyjemny smak, niewłaściwe zabarwienie i mętność, wysusza skórę lub powoduje powstawanie osadów i jest zbyt śliska pomożemy znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

6 rozwiązań najczęstszych problemów z wodą

1. Zimna woda ma brzydki zapach

Użytkownicy wody wodociągowej mogą skarżyć się, że woda ma zapach chloru, ponieważ poddawana jest dezynfekcji chemicznej związkami chloru. Przy niewłaściwym stanie wodociągu woda może mieć zapach metaliczny, na skutek żelaza zgromadzonego w osadach w rurociągach i przedostającego się do wody. Korzystający z własnego ujęcia nie wyczują w wodzie chloru, ale naturalnie rozpuszczone substancje, które trudno zidentyfikować.

 

Wody podziemne zasilające studnie często mają podwyższoną zawartością żelaza i manganu. Szczególnie woda zawierająca żelazo może mieć charakterystyczny zapach i metaliczny posmak. Siarkowodór, czy rzadko występujący metan, także mogą negatywnie wpływać na zapach wody. Może ona mieć też zapach określany jako gnilny, który jest efektem naturalnych procesów biologicznych lub oznacza obecność substancji ropopochodnych.

Rozwiązanie problemu zimnej wody o brzydkim zapachu

Metoda postępowania zależy od źródła zapachu. W wodzie wodociągowej najczęściej wystarczy zastosowanie filtra węglowego. W celu usunięcia z takiej wody żelaza można wykorzystać zmiękczacz (odżelazianie to wówczas dodatkowa funkcja tego urządzenia). Usunięcie zapachu metalicznego (pochodzącego od żelaza) w wodzie ze studni, można uzyskać dobierając odżelaziacz. Jego rodzaj zależy od składu wody, może to być:

 • filtr ze złożem katalitycznym (typowy materiał), który usuwa również siarkowodór;
 • zmiękczacz, ze zwykłą żywicą zmiękczającą;
 • filtr wielofunkcyjny, którego materiał filtracyjny składa się z kilku frakcji, odpowiedzialnych za usuwanie różnych substancji, w tym organicznych.

Do usuwania siarkowodoru przydatny jest filtr ze złożem katalitycznym lub, gdy nie ma potrzeby odżelaziania i odmanganiania, z dodatkiem filtra węglowego. Poza tym pomocny w pozbyciu się zapachu wody może być aspirator napowietrzający, zamontowany przed hydroforem bez przepony (z przeponą takie rozwiązanie nie ma sensu).

2. Nieprzyjemny smak

Nieakceptowalny smak może wynikać z obecności chloru w wodzie wodociągowej albo żelaza w wodzie ze studni.

Rozwiązanie problemu nieprzyjemnego smaku

Najprostszym sposobem jest zastosowanie kuchennego filtra kilkustopniowego lub systemu odwróconej osmozy.

 

Centralnym rozwiązaniem problemów smakowych są filtry węglowe, zaś w przypadku preferowania wody miękkiej – zmiękczacze.

3. Zabarwienie i mętność

Woda wodociągowa wskutek wtórnego zanieczyszczenia lub awarii wodociągu może dopływać do odbiorców zabarwiona, z cząstkami zanieczyszczeń, piaskiem. Może to być problem stały bądź okresowy. W przypadku wody z własnego ujęcia, tylko badania jakości wody pozwolą na ocenę źródła barwy i braku przezroczystości. Jeśli woda na początku klarowna, po kontakcie z powietrzem żółknie i jednocześnie pojawia się osad, który potem opada, to znak, że w wodzie jest żelazo, prawdopodobnie wraz z manganem. Gdy woda jest żółta, a po kontakcie z powietrzem nie tworzy się na niej osad, należy spodziewać się, że powodem zabarwienia jest żelazo lub naturalne, barwne substancje organiczne. Problemem może być też sama mętność wody, która niekorzystnie wpływa też na stan instalacji.

Rozwiązanie problemu zabarwienia i mętności wody

W przypadku wody wodociągowej, najprościej podłączyć narurowy filtr mechaniczny z wymiennym wkładem siatkowym, polipropylenowym lub samoczyszczący. Jeżeli przyczyną problemów są żelazo i mangan to montuje się odżelaziacz lub zmiękczacz, filtr wielofunkcyjny, ewentualnie ich kombinację.

 

W razie obecności substancji organicznych – powinno się rozważyć zastosowanie filtra węglowego bądź wielofunkcyjnego, który usuwa również zanieczyszczenia organiczne. Jeśli problemem jest sama mętność warto zainstalować filtr mechaniczny – najprostszy narurowy lub najbardziej zaawansowany ze złożem zeolitowym.

4. Sucha skóra po kąpieli, konieczność zużywania dużej ilości detergentów i środków myjących

Są to oznaki znacznej twardości wody. Problem może dotyczyć zarówno wody wodociągowej, jak i ze studni. Zalecana wartość twardości to od 60 do 500 i ok. 1000 mg CaCO3/dm3 w przypadku wody ze studni na terenach, gdzie przeważają skały wapienne. To, jaki poziom twardości jest akceptowalny przez użytkowników, zależy od ich indywidualnych preferencji, natomiast najmniej niszcząco na instalacje oddziałuje woda o twardości 40–80 mg CaCO3/dm3.

Rozwiązanie problemu suchej skóry po kąpieli i konieczności zużywania dużej ilości detergentów i środków myjących

Zmiękczanie wody przeprowadza się za pomocą filtrów (zmiękczaczy), w których materiałem filtracyjnym jest żywica zmiękczająca, regenerowana solanką.

 

Zmiękczacz powinien mieć możliwość regulacji twardości wody. Polega ona na proporcjonalnym mieszaniu wody twardej i zmiękczonej. Odpowiedzialny jest za to element głowicy sterującej filtra lub właściwy układ zaworów.

5. Powstawanie osadów na armaturze, ciemnych plam na wypranych rzeczach oraz kamienia na urządzeniach AGD

Najczęściej związki żelaza i manganu powodują zarastanie instalacji domowych i armatury, mogą być również przyczyną powstawania plam na sanitariatach i praniu. Pogarszają one właściwości organoleptyczne wody podwyższając jej mętność, a przy wyższych stężeniach zmieniają także smak i zapach. Jednocześnie taka woda może zawierać znaczącą zawartość wapnia i magnezu, przez co staje się bardzo twarda.

Rozwiązanie problemu powstawania osadów na armaturze, ciemnych plam oraz kamienia na urządzeniach AGD

Przeważnie sprawdza się zastosowanie zespołu 2 filtrów – odżelaziacza i zmiękczacza.

6. Woda jest zbyt śliska – bardzo trudno zmyć mydło (niska twardości wody)

Zbyt miękka woda to oznaka niskiej zawartości jonów wapnia i magnezu, które tworzą z dodawanymi do niej detergentami nierozpuszczalne związki, które nie tworzą piany.

Rozwiązanie problemu zbyt śliskiej wody

Wodę można wzbogacić w jony wapnia i magnezu, czyli podnieść jej twardość, stosując filtry neutralizujące z wypełnieniem z węglanów wapniowo-magnezowych.

Anna Chmiel
fot. www.gratisography.com

aktualizacja: 2017-03-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...

Czy zawór antyskażeniowy ma wpływ na przecieki z zawodu bezpieczeństwa i jak ich uniknąć?

Zakład wodociągowy podczas wymiany wodomierza założył też zawór antyskażeniowy. Od tego czasu okresowo występują przecieki z zaworu bezpieczeństwa zamontowanego przy 150-litrowym bojlerze z wężownicą i grzałką elektryczną. Czy zawór antyskażeniowy ma na to wpływ i jak uniknąć przecieków?

topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze