Budujemy Dom

Remont oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym - krok po kroku

Artykuł na: 6-9 minut

Najpopularniejszym rodzajem przydomowej oczyszczalni ścieków jest w naszym kraju ta z drenażem rozsączającym. To rozwiązanie prawie bezobsługowe i tanie w eksploatacji, lecz nie pozbawione wad. Z których najpoważniejszą jest możliwość zamulenia drenażu - czego w zasadzie nie da się uniknąć.

Remont oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym - krok po kroku

CO BYŁO PRZYCZYNĄ NIESPRAWNOŚCI OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW?

Do naszej działki dochodzi wodociąg, ale nie kanalizacja. Ciągłe zamawianie szambiarki byłoby kłopotliwe i drogie, dlatego zdecydowaliśmy się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Mamy dobre warunki gruntowe (piaski, niski poziom wód). Wybraliśmy model oczyszczalni sprawdzony już w okolicy, jej budowę zgłosiliśmy, składając wniosek o pozwolenie na budowę domu. Osadnik gnilny wybraliśmy z lekkim zapasem – 3 m3 zamiast 2, które wystarczyłyby dla 4-osobowej rodziny. Zdecydowaliśmy się na drenaż, ale wybraliśmy rozwiązanie wówczas (czyli blisko 10 lat temu) dość nowoczesne i zajmujące mało miejsca, czyli pakiety drenażowe z tworzywa.

 

Instalator serwisujący oczyszczalnię ocenił po oględzinach, że dbamy o nią w sposób wzorcowy. Staramy się – co tydzień lub dwa wpuszczamy do instalacji bakterie, używamy delikatnych środków czyszczących (żadnych zabijających bakterie "na śmierć"), stałe nieczystości wybieramy nie rzadziej niż raz na półtora roku.

 

Mimo to, na początku tego roku, po niespełna 10 latach od uruchomienia nasza oczyszczalnia skapitulowała. Początkowo podejrzewałem, że może to przez silne mrozy, albo że zapchała się rura odprowadzająca ścieki na zewnątrz domu. Niestety, wezwany na pomoc fachowiec stwierdził, że przyczyną problemu jest zamulony drenaż. I bardzo się zdziwił, że instalacja pracowała tak długo – inne, z takimi samymi pakietami drenażowymi, kończyły żywot dwa razy szybciej!

Przeczytaj także: Instalator ostrzega: oczyszczalnia z drenażem rozsączającym zapycha się od kondensatu!

Ile kosztowała wymiana drenażu?

Za robociznę zapłaciliśmy 2 tys. zł, żwir z transportem kosztował 1,1 tys. zł (63 zł/t), geowłóknina ok. 300 zł. Jeśli rury drenażowe bądź kolana byłyby uszkodzone, trzeba by wydać dodatkowo 200–300 zł.

REMONT OCZYSZCZALNI Z DRENAŻEM ROZSĄCZAJĄCYM - KROK PO KROKU

Remont oczyszczalni - krok 1. Zacząć trzeba było od odkopania drenażu
Krok 1) Zacząć trzeba było od odkopania drenażu. Wykonawca zrobił to lekką koparką wyposażoną w łyżkę nieco szerszą od pakietów drenażowych. Przy osadniku gnilnym i studzience rozdzielczej niczego nie ruszaliśmy.
Remont oczyszczalni - krok  2. Po dokopaniu się do rur drenażowych okazało się, że pakiety zamiast filtrować ścieki, zatrzymują je
Krok 2) Po dokopaniu się do rur drenażowych ułożonych na pakietach, okazało się że pakiety zamiast filtrować ścieki, zatrzymują je.
Remont oczyszczalni - krok 3. Wyciągnięcie wykonanych z syntetyku pakietów
Krok 3) Kolejny etap to wyciągnięcie wykonanych z syntetyku pakietów, w tej oczyszczalni w 3 rzędach było ich 6.
Remont oczyszczalni - krok 4. Nie wszystkie pakiety udało się wyciągnąć w całości
Krok 4) Nie wszystkie pakiety udało się wyciągnąć w całości
Remont oczyszczalni - krok 5. Grunt pod pakietami nie był specjalnie zanieczyszczony ściekami
Krok 5) Grunt pod pakietami nie był specjalnie zanieczyszczony ściekami.
Remont oczyszczalni - krok 6. Po minimalnym pogłębieniu uzyskaliśmy czysty wykop
Krok 6) Po minimalnym pogłębieniu uzyskaliśmy czysty wykop.
Remont oczyszczalni - krok 7. Finalnie 6 pakietów drenażowych zastąpiliśmy 12 tonami kruszywa
Krok 7) Wypełniliśmy go płukanym żwirem frakcji 16–32 mm. Finalnie 6 pakietów drenażowych zastąpiliśmy 12 tonami kruszywa.
Remont oczyszczalni - krok 8. Rury z tworzywa o średnicy 110 mm wystarczyło oczyścić
Krok 8) Rury z tworzywa o średnicy 110 mm wystarczyło oczyścić. 
Remont oczyszczalni - krok 9. Rury układa się ze spadkiem umożliwiającym grawitacyjny spływ ścieków (2–3%)
Krok 9) I można je było ponownie wykorzystać. Rury układa się ze spadkiem umożliwiającym grawitacyjny spływ ścieków (2–3%).
Remont oczyszczalni - krok 10. Rury obsypano kruszywem
Krok 10) Następnie obsypano je kruszywem. Wykop miał prawie metr szerokości, pod rurami usypano około 30–40 cm żwiru, nad nimi warstwę o połowę cieńszą.
Remont oczyszczalni - krok 11. Kruszywo zostało przykryte geowłókniną, a ta delikatnie zasypana ziemią
Krok 11) Kruszywo zostało przykryte geowłókniną, a ta delikatnie zasypana ziemią. Rura na dole zdjęcia to studzienka napowietrzająca (nazywana też kominkiem napowietrzającym). Powinna być na końcu każdego ciągu rur drenażowych i ma wystawać nad poziom terenu około 0,5 m (żeby nie zakrył jej śnieg).
Remont oczyszczalni - krok 12. Pozostało zasypanie wykopu, na którym znowu zakładamy trawnik
Krok 12) Pozostało zasypanie wykopu, na którym znowu zakładamy trawnik

PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA LEPSZA OD SZAMBA

Posiadacze działek pozbawionych dostępu do sieci kanalizacyjnej mogą wybierać między szczelnym szambem i przydomową oczyszczalnią ścieków.

 

Szambo jest tańsze w zakupie, ale drogie i kłopotliwe w eksploatacji. Przy 4-osobowej rodzinie i pojemności zbiornika 10 m3 trzeba je opróżniać raz, dwa razy w miesiącu. Za każdym razem płacąc za tę usługę około 200 zł. Trzeba też pamiętać o zamówieniu wozu asenizacyjnego, czyli szambiarki i przewidywać – jeśli na święta zaprosimy gości, a nie wybierzemy wcześniej ścieków, to katastrofa z szambem wybijającym przed elegancką rezydencją gotowa.

 

Oczyszczalnia jest droższa w zakupie, lecz wyraźnie tańsza w eksploatacji i prawie (zwracamy uwagę – prawie nie znaczy w ogóle!) bezobsługowa. Ale nie wszędzie można ją zrobić. Takie rozwiązanie musi dopuszczać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Działka powinna być odpowiedniej wielkości. Jeśli nie jest podłączona do wodociągu, to będzie potrzebna studnia, a tę ma dzielić od oczyszczalni (położonego najbliżej drenu) przynajmniej 30 m. To samo dotyczy studni na działkach sąsiednich, zatem w gęstej zabudowie drenaż nie wchodzi w grę. Budowę zgłasza się w starostwie (potrzebna jest mapka i dokumentacja techniczna).

 

W przydomowych oczyszczalniach ścieki oczyszczane są najpierw beztlenowo, później tlenowo. Etap pierwszy – beztlenowy – odbywa się w osadniku gnilnym, drugi – tlenowy – w gruncie lub w zbiorniku oczyszczalni biologicznej.

 

Co ciekawe, jeżeli nieruchomość ma przydomową oczyszczalnię ścieków, nie trzeba – tak jak szamba – likwidować jej po wybudowaniu w ulicy sieci kanalizacyjnej.

Przeczytaj także: Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

tekst i zdjęcia Janusz Werner

aktualizacja: 2017-05-16

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Tylko ciekawe że przy tym remoncie nie dano geowłókniny na dno i boki, przecież będzie się to szybko zamulać ziemią. Kruszywo powinno być całe owinięte aby zabezpieczyć przed drobnymi czastkami gruntu

Gość adsik

12 Wrz 2018, 09:18

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla
Zadbaj o higienę filtracji wody z produktami marki Ecoperla Już od września w dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych będzie można dostać nowe produkty marki Ecoperla.
System drenarski z PVC-U od Pipelife
System drenarski z PVC-U od Pipelife System drenarski z PVC-U to najbardziej uniwersalne i sprawdzone na rynku rozwiązanie, przeznaczone do odwadniania wszelkich terenów, począwszy ...
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".