Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Remont oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym - krok po kroku

Najpopularniejszym rodzajem przydomowej oczyszczalni ścieków jest w naszym kraju ta z drenażem rozsączającym. To rozwiązanie prawie bezobsługowe i tanie w eksploatacji, lecz nie pozbawione wad. Z których najpoważniejszą jest możliwość zamulenia drenażu - czego w zasadzie nie da się uniknąć.

Remont oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym - krok po kroku

CO BYŁO PRZYCZYNĄ NIESPRAWNOŚCI OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW?

Do naszej działki dochodzi wodociąg, ale nie kanalizacja. Ciągłe zamawianie szambiarki byłoby kłopotliwe i drogie, dlatego zdecydowaliśmy się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Mamy dobre warunki gruntowe (piaski, niski poziom wód). Wybraliśmy model oczyszczalni sprawdzony już w okolicy, jej budowę zgłosiliśmy, składając wniosek o pozwolenie na budowę domu. Osadnik gnilny wybraliśmy z lekkim zapasem – 3 m3 zamiast 2, które wystarczyłyby dla 4-osobowej rodziny. Zdecydowaliśmy się na drenaż, ale wybraliśmy rozwiązanie wówczas (czyli blisko 10 lat temu) dość nowoczesne i zajmujące mało miejsca, czyli pakiety drenażowe z tworzywa.

Instalator serwisujący oczyszczalnię ocenił po oględzinach, że dbamy o nią w sposób wzorcowy. Staramy się – co tydzień lub dwa wpuszczamy do instalacji bakterie, używamy delikatnych środków czyszczących (żadnych zabijających bakterie "na śmierć"), stałe nieczystości wybieramy nie rzadziej niż raz na półtora roku.

Mimo to, na początku tego roku, po niespełna 10 latach od uruchomienia nasza oczyszczalnia skapitulowała. Początkowo podejrzewałem, że może to przez silne mrozy, albo że zapchała się rura odprowadzająca ścieki na zewnątrz domu. Niestety, wezwany na pomoc fachowiec stwierdził, że przyczyną problemu jest zamulony drenaż. I bardzo się zdziwił, że instalacja pracowała tak długo – inne, z takimi samymi pakietami drenażowymi, kończyły żywot dwa razy szybciej!

Przeczytaj także: Instalator ostrzega: oczyszczalnia z drenażem rozsączającym zapycha się od kondensatu!

Ile kosztowała wymiana drenażu?

Za robociznę zapłaciliśmy 2 tys. zł, żwir z transportem kosztował 1,1 tys. zł (63 zł/t), geowłóknina ok. 300 zł. Jeśli rury drenażowe bądź kolana byłyby uszkodzone, trzeba by wydać dodatkowo 200–300 zł.

REMONT OCZYSZCZALNI Z DRENAŻEM ROZSĄCZAJĄCYM - KROK PO KROKU

Remont oczyszczalni - krok 1. Zacząć trzeba było od odkopania drenażu
Krok 1) Zacząć trzeba było od odkopania drenażu. Wykonawca zrobił to lekką koparką wyposażoną w łyżkę nieco szerszą od pakietów drenażowych. Przy osadniku gnilnym i studzience rozdzielczej niczego nie ruszaliśmy.
Remont oczyszczalni - krok  2. Po dokopaniu się do rur drenażowych okazało się, że pakiety zamiast filtrować ścieki, zatrzymują je
Krok 2) Po dokopaniu się do rur drenażowych ułożonych na pakietach, okazało się że pakiety zamiast filtrować ścieki, zatrzymują je.
Remont oczyszczalni - krok 3. Wyciągnięcie wykonanych z syntetyku pakietów
Krok 3) Kolejny etap to wyciągnięcie wykonanych z syntetyku pakietów, w tej oczyszczalni w 3 rzędach było ich 6.
Remont oczyszczalni - krok 4. Nie wszystkie pakiety udało się wyciągnąć w całości
Krok 4) Nie wszystkie pakiety udało się wyciągnąć w całości
Remont oczyszczalni - krok 5. Grunt pod pakietami nie był specjalnie zanieczyszczony ściekami
Krok 5) Grunt pod pakietami nie był specjalnie zanieczyszczony ściekami.
Remont oczyszczalni - krok 6. Po minimalnym pogłębieniu uzyskaliśmy czysty wykop
Krok 6) Po minimalnym pogłębieniu uzyskaliśmy czysty wykop.
Remont oczyszczalni - krok 7. Finalnie 6 pakietów drenażowych zastąpiliśmy 12 tonami kruszywa
Krok 7) Wypełniliśmy go płukanym żwirem frakcji 16–32 mm. Finalnie 6 pakietów drenażowych zastąpiliśmy 12 tonami kruszywa.
Remont oczyszczalni - krok 8. Rury z tworzywa o średnicy 110 mm wystarczyło oczyścić
Krok 8) Rury z tworzywa o średnicy 110 mm wystarczyło oczyścić. 
Remont oczyszczalni - krok 9. Rury układa się ze spadkiem umożliwiającym grawitacyjny spływ ścieków (2–3%)
Krok 9) I można je było ponownie wykorzystać. Rury układa się ze spadkiem umożliwiającym grawitacyjny spływ ścieków (2–3%).
Remont oczyszczalni - krok 10. Rury obsypano kruszywem
Krok 10) Następnie obsypano je kruszywem. Wykop miał prawie metr szerokości, pod rurami usypano około 30–40 cm żwiru, nad nimi warstwę o połowę cieńszą.
Remont oczyszczalni - krok 11. Kruszywo zostało przykryte geowłókniną, a ta delikatnie zasypana ziemią
Krok 11) Kruszywo zostało przykryte geowłókniną, a ta delikatnie zasypana ziemią. Rura na dole zdjęcia to studzienka napowietrzająca (nazywana też kominkiem napowietrzającym). Powinna być na końcu każdego ciągu rur drenażowych i ma wystawać nad poziom terenu około 0,5 m (żeby nie zakrył jej śnieg).
Remont oczyszczalni - krok 12. Pozostało zasypanie wykopu, na którym znowu zakładamy trawnik
Krok 12) Pozostało zasypanie wykopu, na którym znowu zakładamy trawnik

PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA LEPSZA OD SZAMBA

Posiadacze działek pozbawionych dostępu do sieci kanalizacyjnej mogą wybierać między szczelnym szambem i przydomową oczyszczalnią ścieków.

Szambo jest tańsze w zakupie, ale drogie i kłopotliwe w eksploatacji. Przy 4-osobowej rodzinie i pojemności zbiornika 10 m3 trzeba je opróżniać raz, dwa razy w miesiącu. Za każdym razem płacąc za tę usługę około 200 zł. Trzeba też pamiętać o zamówieniu wozu asenizacyjnego, czyli szambiarki i przewidywać – jeśli na święta zaprosimy gości, a nie wybierzemy wcześniej ścieków, to katastrofa z szambem wybijającym przed elegancką rezydencją gotowa.

Oczyszczalnia jest droższa w zakupie, lecz wyraźnie tańsza w eksploatacji i prawie (zwracamy uwagę – prawie nie znaczy w ogóle!) bezobsługowa. Ale nie wszędzie można ją zrobić. Takie rozwiązanie musi dopuszczać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Działka powinna być odpowiedniej wielkości. Jeśli nie jest podłączona do wodociągu, to będzie potrzebna studnia, a tę ma dzielić od oczyszczalni (położonego najbliżej drenu) przynajmniej 30 m. To samo dotyczy studni na działkach sąsiednich, zatem w gęstej zabudowie drenaż nie wchodzi w grę. Budowę zgłasza się w starostwie (potrzebna jest mapka i dokumentacja techniczna).

W przydomowych oczyszczalniach ścieki oczyszczane są najpierw beztlenowo, później tlenowo. Etap pierwszy – beztlenowy – odbywa się w osadniku gnilnym, drugi – tlenowy – w gruncie lub w zbiorniku oczyszczalni biologicznej.

Co ciekawe, jeżeli nieruchomość ma przydomową oczyszczalnię ścieków, nie trzeba – tak jak szamba – likwidować jej po wybudowaniu w ulicy sieci kanalizacyjnej.

Przeczytaj także: Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

tekst i zdjęcia Janusz Werner

aktualizacja: 2017-05-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce!
Promocja filtra dzbankowego Aquaphor ONYX tylko w Biedronce! Do końca 2017 roku trwa świąteczna promocja nowego dzbanka ONYX + 3 wkłady filtrujące wzbogacające wodę w magnez. Promocyjne ceny tylko ...
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze