Budujemy Dom

Amortyzacja kosztów biologicznej oczyszczalni nastąpi już po 8 latach!

Artykuł na: 4-5 minut

Wybrałem innowacyjną szwedzką technologię biologiczną, której częściami składowymi jest przepompownia i kopiec filtracyjny ze specjalnymi pakietami drenującymi. Producent i krajowy dystrybutor modeli zadbali o nadanie im certyfikatów i polskich aprobat technicznych - mówi Artur, Czytelnik Budujemy Dom, który biologiczną oczyszczalnię użytkuje od 2011 r.

Amortyzacja kosztów biologicznej oczyszczalni nastąpi już po 8 latach!

Działka: pow. 1000 m2; grunt ilasty, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

 

Oczyszczalnia ścieków:

 • Z filtrem biologicznym (materiałem nośnym dla bakterii jest moduł wykonany z pofałdowanej geowłókniny), z przepompownią i kopcem. 
 • Osadnik gnilny o poj. 2 m3. 
 • Przepustowość 0,86 m3/doba. 
 • W kopcu dren o dł. 10 m. 
 • Liczba mieszkańców – 3 osoby.

Decyzja: mieszkam na terenie bez sieci kanalizacyjnej i nie zanosi się, żeby powstała, a na dodatek badania geotechniczne wykazały, że na mojej działce są wysoko zawieszone wody podskórne. Geodeci od razu podpowiedzieli, żebym szukał technologii z kopcem filtrującym. Wybrałem innowacyjną szwedzką technologię biologiczną, której częściami składowymi jest przepompownia i kopiec filtracyjny ze specjalnymi pakietami drenującymi.

 

Producent i krajowy dystrybutor modeli zadbali o nadanie im certyfikatów i polskich aprobat technicznych. Musiałem je dołączyć do zgłoszenia inwestycji w starostwie powiatowym. W zasadzie wszelkie wymagane papiery wręczyli mi do ręki monterzy z firmy dystrybuującej i montującej ten rodzaj oczyszczalni. Powiedzieli, że za 30 dni od ich złożenia zaczynają u mnie kopać. I tak zrobili. Zainteresowałem się dotacjami, ale wtedy lokalne władze nie pomagały w takich inwestycjach.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - kopiec

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

Monterzy przywieźli do mnie gotowy zestaw elementów oraz materiały do utworzenia kopca – piasek, żwir, geowłókninę. Na grubej warstwie kruszywa ułożyli gotowe poduchy filtracyjne z – jak podają opisy techniczne – reduktorami biologicznymi, a na nich jeden dren o dł. 10 m. Całość przykryli geowłókniną i obsypali ziemią. Jako obsługę zalecali co rok lub co 2 lata opróżniać osadnik gnilny.

 

Nie zakazali stosowania proszków, tabletek do zmywarek, chemii gospodarczej. Do mycia sedesu i prania mogę używać typowych, nawet silnych preparatów. Dozowanie bakterii nie jest konieczne, można to robić, albo nie. Ja ich nie wsypuję.

 

Choć za osadnikiem gnilnym jest przepompownia, nie słychać pracy pompy. Dwa lata temu się zepsuła, kupiłem nową i sam ją zamontowałem na miejscu poprzedniej. Żadna sztuka. Oczyszczalnia zamortyzuje się u mnie po 8–10 latach. Dzięki niej 3 osoby codziennie używają wanny o poj. 350 l i prysznica.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - dach z wentylacją

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - koszty:

 • budowa – urządzenie, materiały na kopiec, robocizna 15 000 zł; 
 • badanie geotechniczne 800 zł; 
 • eksploatacja – wybranie ścieków raz w roku 180 zł; 
 • wymiana pompy w przepompowni ścieków 200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wnętrze przepompowni z zanurzoną pompą

aktualizacja: 2017-10-11

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nikt nie wspomniał o turbinie napowietrzającej ścieki w biologicznej oczyszczalni, której eksploatacja też kosztuje ponad 100 zł rocznie!

Gość goraczek

19 Paź 2017, 16:34

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody!
Stacje uzdatniania wody Ecoperla z serii Tower - wydajna filtracja wody! Jeśli zastanawiasz się nad efektywnym i oszczędnym sposobem na filtrację wody w swoim nowoczesnym domu, to marka Ecoperla przygotowała coś ...
Hydroflow - bezobsługowy, niechemiczny uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego
Hydroflow - bezobsługowy, niechemiczny uzdatniacz wody do domu jednorodzinnego Uzdatniacze wody HydroFLOW HS38 i HydroFLOW S38, to zaawansowane technologicznie urządzenia, które nie tylko nie zmieniają i nie pogarszają ...
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR!
Jasiek Kuroń z rodziną zachęca do picia czystej wody z dzbanka AQUAPHOR! Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że picie odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne dla zdrowia. Wiele osób sięga tylko po wodę ...

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody?

Mieszkam w domu jednorodzinnym, korzystam z wody miejskiej. Woda, która leci z kranu jest bardzo twarda, wszystko jest zakamienione, psują się sprzęty agd, zaparzona herbata ma kożuch, woda często ma metaliczny posmak. Zastanawiam się nad kupnem stacji uzdatniania wody. Czy przed wyborem takiej stacji i zakupem powinnam zrobić badanie wody? Na jakie metale i związki? W domu zużywamy średnio 15-20 m3 miesięcznie. Czy wielkość zużycia wody ma wpływ na wybór stacji uzdatniania wody? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? 

polecane produkty i technologie

Baterie elektroniczne sposobem na skuteczne oszczędzanie wody

Życie w zgodzie z naturą i z poszanowaniem środowiska jest modne i opłacalne dla domowego budżetu. Na oszczędność wody mają wpływ nie tylko codzienne przyzwyczajenia, lecz także urządzenia wspomagające, np. baterie elektroniczne. Dowiedz się, jaki mają wpływ na zmniejszenie Twoich rachunków.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze