Budujemy Dom
Instalacje / Woda i kanalizacja / Artykuły

Amortyzacja kosztów biologicznej oczyszczalni nastąpi już po 8 latach!

Artykuł na: 4-5 minut

Wybrałem innowacyjną szwedzką technologię biologiczną, której częściami składowymi jest przepompownia i kopiec filtracyjny ze specjalnymi pakietami drenującymi. Producent i krajowy dystrybutor modeli zadbali o nadanie im certyfikatów i polskich aprobat technicznych - mówi Artur, Czytelnik Budujemy Dom, który biologiczną oczyszczalnię użytkuje od 2011 r.

Amortyzacja kosztów biologicznej oczyszczalni nastąpi już po 8 latach!

Działka: pow. 1000 m2; grunt ilasty, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

 

Oczyszczalnia ścieków:

 • Z filtrem biologicznym (materiałem nośnym dla bakterii jest moduł wykonany z pofałdowanej geowłókniny), z przepompownią i kopcem. 
 • Osadnik gnilny o poj. 2 m3. 
 • Przepustowość 0,86 m3/doba. 
 • W kopcu dren o dł. 10 m. 
 • Liczba mieszkańców – 3 osoby.

Decyzja: mieszkam na terenie bez sieci kanalizacyjnej i nie zanosi się, żeby powstała, a na dodatek badania geotechniczne wykazały, że na mojej działce są wysoko zawieszone wody podskórne. Geodeci od razu podpowiedzieli, żebym szukał technologii z kopcem filtrującym. Wybrałem innowacyjną szwedzką technologię biologiczną, której częściami składowymi jest przepompownia i kopiec filtracyjny ze specjalnymi pakietami drenującymi.

 

Producent i krajowy dystrybutor modeli zadbali o nadanie im certyfikatów i polskich aprobat technicznych. Musiałem je dołączyć do zgłoszenia inwestycji w starostwie powiatowym. W zasadzie wszelkie wymagane papiery wręczyli mi do ręki monterzy z firmy dystrybuującej i montującej ten rodzaj oczyszczalni. Powiedzieli, że za 30 dni od ich złożenia zaczynają u mnie kopać. I tak zrobili. Zainteresowałem się dotacjami, ale wtedy lokalne władze nie pomagały w takich inwestycjach.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - kopiec

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

Monterzy przywieźli do mnie gotowy zestaw elementów oraz materiały do utworzenia kopca – piasek, żwir, geowłókninę. Na grubej warstwie kruszywa ułożyli gotowe poduchy filtracyjne z – jak podają opisy techniczne – reduktorami biologicznymi, a na nich jeden dren o dł. 10 m. Całość przykryli geowłókniną i obsypali ziemią. Jako obsługę zalecali co rok lub co 2 lata opróżniać osadnik gnilny.

 

Nie zakazali stosowania proszków, tabletek do zmywarek, chemii gospodarczej. Do mycia sedesu i prania mogę używać typowych, nawet silnych preparatów. Dozowanie bakterii nie jest konieczne, można to robić, albo nie. Ja ich nie wsypuję.

 

Choć za osadnikiem gnilnym jest przepompownia, nie słychać pracy pompy. Dwa lata temu się zepsuła, kupiłem nową i sam ją zamontowałem na miejscu poprzedniej. Żadna sztuka. Oczyszczalnia zamortyzuje się u mnie po 8–10 latach. Dzięki niej 3 osoby codziennie używają wanny o poj. 350 l i prysznica.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - dach z wentylacją

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - koszty:

 • budowa – urządzenie, materiały na kopiec, robocizna 15 000 zł; 
 • badanie geotechniczne 800 zł; 
 • eksploatacja – wybranie ścieków raz w roku 180 zł; 
 • wymiana pompy w przepompowni ścieków 200 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wnętrze przepompowni z zanurzoną pompą

aktualizacja: 2017-10-11

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nikt nie wspomniał o turbinie napowietrzającej ścieki w biologicznej oczyszczalni, której eksploatacja też kosztuje ponad 100 zł rocznie!

Gość goraczek

19 Paź 2017, 16:34

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity
Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające BWT AQA Trinity Kompaktowe urządzenie zmiękczająco-odżelaziające przeznaczone do jednorodzinnych gospodarstw domowych (4-5 osób) korzystających z własnego ...
Promocja filtrów Jasper w Biedronce
Promocja filtrów Jasper w Biedronce Wspaniałe ceny na dzbanek filtrujący Aquaphor Jasper, ekonomiczny zestaw wkładów uniwersalnych B25 Maxfor 2+1 GRATIS oraz wkłady z magnezem ...
Przepływowe filtry do wody Dafi
Przepływowe filtry do wody Dafi Przepływowe filtry do wody Dafi stanowią najskuteczniejszy sposób poprawy jakości wody bezpośrednio w punkcie jej poboru. Mogą być stosowane ...

Systemy rurowe z miedzi i sposoby ich łączenia

Do wykonywania miedzianych instalacji rurowych stosujemy rury miedziane produkowane według norm europejskich. Są nimi rury miedziane instalacyjne wykonane zgodnie z normą PN-EN 1057, stosowane do instalacji zimnej i ciepłej wody, ogrzewania i gazu dostępne w zakresie wymiarowym od 6 mm do 267 mm.

topowe produkty

Odpływ ścienny Scada: trzy zalety, wiele korzyści

Rzadko spotyka się rozwiązania designerskie i funkcjonalne zarazem, jednak odpływ ścienny Scada marki KESSEL udowadnia, że te dwie cechy z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Świadczy o tym jego kilka głównych zalet i wiele płynących z nich dla użytkowników korzyści.
Najbardziej znane marki
Oczyszczalnie ścieków - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze